< Powrót
20
sierpnia 2020
Tekst:
Jędrzej Szerle
Zdjęcie:
Stowarzyszenie Bezpieczny Port
Niepełnosprawni sprawni żeglarze
Członkowie stowarzyszenia podczas rejsu w 2019 roku.

Niepełnosprawni sprawni żeglarze popływają w Trzebieży

Szkolenie żeglarskie i towarzyskie regaty dla osób z niepełnosprawnościami ruchowymi, w ramach projektu „Niepełnosprawni sprawni żeglarze”, odbędą się we wrześniu w Trzebieży.

Akcja jest kolejnym przedsięwzięciem dla osób z niepełnosprawnościami prowadzonym przez organizacje działające w północnej Wielkopolsce – Pilski Okręgowy Związek Żeglarski, Stowarzyszenie Bezpieczny Port oraz Fundację Eisenhowera. Aktywizują oni takie osoby poprzez żeglarstwo i sporty wodne od 2016 roku .

– Projekty organizowane są po to, żeby osoby niepełnosprawne były bardziej aktywne i wspólnie spędzały czas z osobami zdrowymi – tłumaczy Waldemar Lemańczyk, członek Stowarzyszenia Bezpieczny Port. – Jest niewątpliwie frajdą uczestniczyć w tego typu projektach i pływać na jachtach i kajakach. We wrześniu może też wezmę udział w szkoleniu w Trzebieży.

– Efekty są niesamowite – przyznaje Andrzej Kotwicki, prezes Pilskiego Okręgowego Związku Żeglarskiego i Stowarzyszenia Bezpieczny Port. – Osoby dotąd siedzące głównie w domu, zaczynają wychodzić i być aktywne społecznie. Kiedy zawiązywaliśmy stowarzyszenie, 90 procent osób niepełnosprawnych nie miało pracy. Dzięki żeglarstwu zaczęli wychodzić, rozmawiać, wymieniać się doświadczeniami. Kiedy w zeszłym roku szukaliśmy bezrobotnych osób niepełnosprawnych do projektu, nie znaleźliśmy ani jednej. Wszyscy mają pracę, są aktywni.

Niepełnosprawni sprawni żeglarze

Miłośnicy żeglarstwa przed rejsem po Jeziorze Drawskim 14 sierpnia. Fot. Stowarzyszenie Bezpieczny Port

W dniach 10-13 września w Trzebieży realizowany będzie projekt „Niepełnosprawni sprawni żeglarze”. Przez cztery dni żeglarze z niepełnosprawnościami będą uczestniczyli w szkoleniu na jachtach Hansa. Wezmą także udział w regatach.

– Do tej pory osoby niepełnosprawne były podczas rejsów załogantami – mówi Andrzej Kotwicki. – Chcemy im teraz pokazać żeglarstwo od drugiej strony . W Trzebieży będą mogli usiąść za sterem i poprowadzić łódkę. Pojawiła się także okazja, żeby wspólnie z Polskim Związkiem Żeglarskim zrobić mini-regaty z Trzebieży do Świnoujścia.

Dokładny plan imprezy i liczba uczestników będzie znana dopiero pod koniec sierpnia.

– Choć Trzebież z nazwy  jest ośrodkiem PZŻ, to swoją ofertę kieruje do wszystkich polskich żeglarzy – mówi Tomasz Chamera, prezes Polskiego Związku Żeglarskiego. – Szczególnie cieszy mnie fakt, że Pilski Okręgowy Związek Żeglarski i jego prezes Andrzej Kotwicki jako jedni z pierwszych zainteresowali się współpracą. Ważny jest też szlachetny cel, czyli żeglowanie osób z niepełnosprawnością. Jako PZŻ z otwartymi ramionami przyjmujemy żeglarzy w Trzebieży i zachęcamy do korzystania z tego ośrodka.

Organizatorem akcji jest Pilski Okręgowy Związek Żeglarski, w partnerstwie ze Stowarzyszeniem Bezpieczny Port oraz Fundacją Eisenhowera. Patronat honorowy nad nią objął Polski Związek Żeglarski.

Strona Pilskiego Okręgowego Związku Żeglarskiego

Strona Stowarzyszenia Bezpieczny Port

PODZIEL SIĘ OPINIĄ