< Powrót
16
maja 2017
Tekst:
jsz
Zdjęcie:
Fb/ Twierdza Wisłoujście MHMG
majówka
Twierdza Wisłoujście z lotu ptaka.

Noc Muzeów pod żaglami

W sobotę 20 maja odbędzie się kolejna edycja Europejskiej Nocy Muzeów. Jakie atrakcje czekają na miłośników białych żagli i morskiej przygody?

Tradycyjnie bogaty program przygotowało Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku i jego oddziały. W siedzibie głównej placówki – w Spichlerzach na Ołowiance – muzealnicy wspólnie z grupą rekonstrukcyjną „Projekt Historyczny Garnizon Gdańsk” oraz rekonstruktorem Remigiuszem Pacerem pokażą życie portowego miasta w dawnych wiekach oraz przybliżą rzemiosło i zajęcia ówczesnych marynarzy.

„Garnizon Gdańsk” będzie również obecny na statku-muzeum „Dar Pomorza”, który cumuje w Basenie Prezydenta w Gdyni. Rekonstruktorzy opowiedzą o warunkach życia marynarzy podczas rejsu oraz sposobach walki na morzu. Pokażą np. działanie broni czarnoprochowej.

W Muzeum Wisły i Centrum Konserwacji Wraków Statków będzie można z kolei wziąć udział w grze muzealnej dla rodzin „Rejs pełen przygód”. Ponadto na zwiedzających czekają stanowiska interaktywne.

Program

Szczególną atrakcję przygotowało Muzeum Historyczne Miasta Gdańska.

– To pierwsza w historii Noc Muzeów w Twierdzy Wisłoujście – mówi Maciej Flis z MHMG. – I niepowtarzalna okazja, żeby zobaczyć nocą widok z wieży, jednego z najciekawszych punktów widokowych w Gdańsku. Tradycyjnie będzie można zwiedzić twierdzę z przewodnikiem, w tym kazamaty. Nie zabraknie grup rekonstrukcyjnych, które mają w twierdzy swoją siedzibę. Na pewno będzie też ognisko i kuchnia polowa.

Gdański Klub Morski „Zejman” także przygotowuje atrakcje na sobotni wieczór. W nowej siedzibie klubu – Bramie Nizinnej – odbędą się koncerty szantowe oraz prelekcje i inscenizacje historyczne.

Z kolei Gdański Archipelag Kultury „Wyspa Skarbów” na Wyspie Sobieszewskiej podczas Nocy Muzeów uczci Rok Rzeki Wisły. W programie m.in. prelekcje o przekopie Wisły i oprowadzanie po wystawie „Gdzie Wisły biegu koniec”.

W Gdyni również nie zabraknie tej nocy atrakcji. Muzeum Emigracji przypomni, że siedziba placówki przez dekady służyła jako Dworzec Morski, z którego odpływali pasażerowie polskich transatlantyków. Na zwiedzających będą czekały m.in. warsztaty dla dzieci i parkiet taneczny na tarasie.

Program

W Muzeum Marynarki Wojennej tradycyjnie w Noc Muzeów będzie można zobaczyć pokazy musztry, prezentacje jednostek wojskowych i grup rekonstrukcyjnych. Nie zabraknie też wojskowej grochówki.

Na miłośników żeglarstwa będzie czekał również „Zawisza Czarny”. Zwiedzający będą mogli dokładnie obejrzeć harcerski szkuner, zrobić sobie zdjęcie przy sterze, posłuchać morskich opowieści oraz zobaczyć przygotowania do wypłynięcia. W niedzielę, pół godziny po północy, „Zawisza Czarny” wypłynie w kolejny rejs.

Co myślisz o tym artykule?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

PODZIEL SIĘ OPINIĄ