< Powrót
26
czerwca 2017
Tekst:
Emilia Wylandowska
Zdjęcie:
Bartosz Modelski.

Nord CUP – pierwsze statuetki rozdane

W niedzielę 25 czerwca, w Centralnym Ośrodku Sportu Akademickiego AZS w gdańskich Górkach Zachodnich poznaliśmy pierwsze rozstrzygnięcia tegorocznych regat Nord CUP Gdańsk 2017.

Cykl regat zainaugurowany został w sobotę 24 czerwca, a zakończy się 2 lipca. W miniony weekend startowały załogi jachtów Delphia 26, Micro i Scandinavia 650, pozostałe klasy kontynuują regaty w poniedziałek, a we wtorek na wodę zejdzie młodzież, czyli klasy Optimist, Open BIC i 420.

Niedzielny poranek przywitał zawodników i kibiców wiatrem, żeglarze zeszli więc na wodę bez żadnych opóźnień. Dla klas startujących na akwenie C, czyli Delphia 24, Micro i Scandinavia 650 były to finałowe rozdania. W klasie Delphia 24 najlepiej spisał się team Auto Podlasie z Marcinem Pietrzakiem za sterem, na drugiej pozycji regaty zakończył Piotr Kowalewski z załogą Indygo, a na trzeci stopień podium wywalczył Waldemar Sałata ze Star Telekom.

– Regaty tutaj są zawsze świetne, doskonała organizacja, pogoda żeglarsko fajna, nawet mocniej powiało wczoraj w jednym wyścigu i dziś też, także myślę, że wszyscy są zadowoleni – skomentował warunki panujące w Górkach Waldemar Sałata. Nasz rozmówca przy okazji opowiedział o swoich najbliższych regatowych planach. – Rozegraliśmy wszystkie sześć zaplanowanych startów, więc żeglarsko bardzo przyjemnie. Wszyscy, którzy startowali w naszej klasie mają dobrze opanowaną łódkę, więc ten nieco silniejszy wiatr sprawił, że mieliśmy sporo zabawy. Jeszcze nie wiało tak mocno, żeby nie dało się pływać, a te dwadzieścia kilka węzłów to są idealne warunki dla tej łódki. Za dwa tygodnie mamy kolejne starty na Zatoce Gdańskiej, tym razem w Gdyni, potem jadę do Chorwacji na mistrzostwa Europy klasy Melges, a potem już mistrzostwa Polski Delphia 24.

W klasie Micro szans rywalom nie dał Piotr Tarnacki z załogą Roca-Stawo. Rozpoczęli świetnie już w sobotę wygrywając wszystkie starty, co powtórzyli też w niedzielę pewnie zwyciężając nordcupową rywalizację w klasie Micro przed Danielem Dołęgą z Euro Shipping i Jackiem Zyskowskim z załogą Sprenger.

Podobna sytuacja była w klasie Scandinavia 650, gdzie załoga jachtu „HIAB” pod wodzą Marka Kloski zapewniła sobie zwycięstwo jeszcze przed ostatnim startem wygrywając prawie wszystkie wyścigi. Za nimi uplasowała się ekipa YC Rewa i Stowarzyszenia Scandinavia-Skippi 650 z Marcinem Styborskim za sterem, a na trzecim Michał Pałasz z załogą na jachcie „Kontra”.

– Akwen i warunki na tej imprezie były bardzo dobre, było sporo wiatru, dobrze ustawiona trasa, na wodzie absolutnie bez zastrzeżeń – podsumował starty sternik zwycięskiej załogi. – Może tylko frekwencja w naszej klasie nie dopisała za bardzo. Dwie załogi, nasz POL 9050 i załoga Marcina Styborskiego, już na początku odbiły trochę od reszty stawki. Płynęliśmy równo, było blisko, ale poradziliśmy sobie i wygraliśmy całą imprezę. Co do planów po Nord CUP’ie, to najpierw startujemy w Gdyni, później klasowe mistrzostwa Polski w Pucku i pucharowe regaty w Warszawie, tak że jeszcze trochę pływania przed nami.

Pozostałe klasy, które zaczęły regaty w sobotę startują jeszcze w poniedziałek. Po dwóch dniach startów na akwenie A w Laser Radialu nadal na prowadzeniu Stanisław Klimaszewski, a za nim z niewielką stratą Wojciech Klimaszewski, również w Laserze 4.7 sobotnie prowadzenie utrzymała Julia Rogalska, a w Laserze Standard prowadzi Michał Kugacki. Na akwenie B o medale mistrzostw Polski walczą dalej załogi Hobie 14 – tu także bez zmian na prowadzeniu, na pierwszym miejscu utrzymał się Bartosz Sajdak, który wygrał wszystkie dzisiejsze starty oraz Hobie 16, gdzie również na najwyższej pozycji utrzymuje się załoga Bartłomiej Janiszewski / Andrzej Janiszewski. W dwóch pozostałych klasach również nie zmienili się prowadzący po pierwszym dniu, w klasie Finn jest to Andrzej Romanowski, a w klasie Europa – Damian Sieczkowski.

Szczegółowy program startów znaleźć można na stronie regat www.nordcup.pl. W zakładce „dla zawodników” zamieszczone są zawiadomienia o regatach, a klikając na zakłądkę „zgłoszenia on-line” nadal można dołączyć można do wydarzenia oraz śledzić na bieżąco wyniki poszczególnych klas. Zapraszamy także do odwiedzenia profilu „Regaty Nord CUP Gdańsk” na Facebooku, gdzie znaleźć można wszystkie aktualności oraz zdjęcia i filmy z regat.

Co myślisz o tym artykule?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

PODZIEL SIĘ OPINIĄ