< Powrót
24
stycznia 2017
Tekst:
Jędrzej Szerle
Zdjęcie:
Polski Holding Nieruchomości

Nowa marina w Gdyni już za dwa lata

W najbliższym czasie na terenie Mola Rybackiego w Gdyni ma się rozpocząć budowa osiedla Yacht Park. W ramach inwestycji w Basenie Prezydenta powstanie marina ze 120 miejscami dla jachtów.

O prywatyzacji i zabudowie terenów po Przedsiębiorstwie Połowów Dalekomorskich i Usług Rybackich „Dalmor” mówiło się już od kilku lat, a od 2010 roku – kiedy Gdynia przyjęła plan zagospodarowania przestrzennego – było wiadomo, że w Basenie Prezydenta zaplanowano nową marinę.

01 Yacht Park Gdynia marina Polski Holding Nieruchomosci

W kolejnych latach właściciel terenu – Polski Holding Nieruchomości, w skład którego weszło przedsiębiorstwo „Dalmor” – informował, że marina powstanie podczas pierwszego etapu inwestycji na Molu Rybackim, w ramach budowy zespołu apartamentowców Yacht Park. Według wstępnych założeń 80 proc. miejsc miało być przeznaczonych dla stałych rezydentów, właścicieli nieruchomości, którzy wykupiliby na stałe również miejsce do cumowania jachtu, a 20 proc. dla żeglarzy z zewnątrz.

W grudniu 2016 roku inwestor otrzymał pozwolenie na budowę. Oznacza to, że już niebawem powinno nastąpić uroczyste wmurowanie kamienia węgielnego i rozpoczęcie prac.

– Podtrzymujemy nasze stanowisko w kwestii podziału miejsc 80/20 – mówi Karol Telus z Biura Inwestycji Polskiego Holdingu Nieruchomości SA. – Oczywiście właściciele miejsc w marinie mogą pozwolić na ich włączenie do puli miejsc szerzej dostępnych. 

Marina powstanie przy Nabrzeżu Kutrowym, między Nabrzeżem Prezydenta a Pirsem nr 1. Pomieści w sumie 120 jachtów – 72 miejsca dla jachtów krótszych niż 14 metrów LOA, 42 dla krótszych niż 12 metrów i 6 miejsc dla jednostek poniżej 10 metrów. Dodatkowo przywidziane jest 8 miejsc do dokowania skuterów.

– W ramach inwestycji zostanie przebudowana część Nabrzeża Kutrowego na odcinku 320 metrów, a na Pirsie nr 1 zostanie posadowiony bosmanat, wraz z zapleczem socjalnym – mówi Karol Telus. – System opłat za postój w marinie oraz za zakupy mediów będzie całkowicie zautomatyzowany.

Na terenie mariny, zgodnie z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego, nie będzie możliwości slipowania jachtów. Inwestor nie przewiduje również miejsca na trzymanie jachtów w okresie zimowym.

Jak dotąd nie wiadomo, jak rozwiązane zostaną kwestie własnościowe, ani kto będzie ponosił koszty utrzymania mariny. Nie wybrano też jeszcze operatora. Inwestycja ma być gotowa w trzecim kwartale 2019 roku.

Yacht Park w Gdyni jest inwestycją Polskiego Holdingu Nieruchomości SA realizowaną w zachodniej części Mola Rybackiego, w bezpośrednim sąsiedztwie budynków Sea Towers. W pierwszym etapie powstanie zespół sześciu pięciokondygnacyjnych budynków, w których znajdzie się 135 apartamentów i lokale usługowe na parterze, oraz marina na 120 jednostek.

Plan zabudowy  Yacht Park Gdynia

PODZIEL SIĘ OPINIĄ