< Powrót
6
lipca 2023
Tekst:
Adam Mauks
Zdjęcie:
Archiwum chóru "Zawisza Czarny"
Na nowej płycie z chórem występuje także Joanna Knitter, znana jazzowa i folkowa wokalistka

Nowa płyta chóru „Zawisza Czarny”. Premiera w niedzielę!

Podczas koncertu „Szanty Pod Żurawiem” w Gdańsku odbędzie się uroczyste wodowanie najnowszej płyty chóru „Zawisza Czarny”. Płyta nosi tytuł „Because Of Those Ships” i została nagrana z wokalistką Joanną Knitter.

Męski Chór Szantowy „Zawisza Czarny” powstał w 2012 roku. Dziś składa się z 70 mężczyzn w wieku od 20 do 85 lat, a wszyscy kochają i potrafią śpiewać. Jest jedynym takim chórem w Polsce, który poprzez śpiew propaguje kulturę i tradycję morską. Wszyscy jego członkowie to ludzie morza, czujący klimat i potrafiący go oddać. Chór robi to świetnie i kiedy tylko nadarza się okazja by go posłuchać, warto z niej skorzystać. Ta najbliższa już w niedzielę, 9 lipca, godz. 20.30 na scenie przy Targu Rybnym w Gdańsku.

– Wtedy właśnie odbędzie się wodowanie naszej najnowszej, czwartej płyty – mówi Jacek Jakubowski, szef chóru. – Płyta składa się z tradycyjnych, ale i współczesnych piosenek szantowych. Są one jednak nagrane w innej wersji, bo uczestniczyła w nich solistka Joanna Knitter.

Ta płyta różni się od poprzednich trzech także tym, że słychać na niej bogate instrumentarium, które do tej pory było folkowe i raczej skromniejsze.

– Teraz na płycie pojawia się perkusja, instrumenty elektroniczne, organy Hammonda – dodaje Jacek Jakubowski. – Na niej mamy sporo kompozycji ze świata, jak np. „Sailing to Philadelphia” Marka Knopflera, „Mona” Peggy Seeger, „Przejdę wściekły Atlantyk” i „Dublin Lady” Andy’ego M. Stewarta czy „Caledonia” Dougie MacLean’a.

Repertuar jest mieszany, choć tym razem bardziej żeński, ze względu na to, że nagrywana była z Joanną Knitter. Płyta będzie do kupienia już podczas niedzielnego koncertu. Wydała ją Fundacja Hals z Krakowa, na stronie której także będzie można ją kupić.

Po koncercie w Gdańsku „Zawisza Czarny” wystąpi z najnowszym repertuarem, 16 lipca w Kamieniu Pomorskim. Potem chór wypływa w dwutygodniowy rejs na żaglowcu „Kapitan Borchardt” i będzie koncertował w Europie.

– Startujemy 22 lipca z Bergen w Norwegii, potem Orkady, Hebrydy Zewnętrze, następnie Morze Irlandzkie i koniec w Dublinie – mówi szef chóru. – W każdym z siedmiu portów będziemy koncertować.

Płytę można kupić w sklepie internetowym Fundacji Hals. Jej koszt to 40 zł.

Strona internetowa chóru

Co myślisz o tym artykule?
+1
5
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

PODZIEL SIĘ OPINIĄ