< Powrót
22
września 2020
Tekst:
mat. prasowe
Zdjęcie:
CKWS
centrum
Łódź wa-ririk z Kiribati.

Nowe łodzie w Centrum Konserwacji Wraków Statków

Od 22 września 2020 roku Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku zaprasza do tczewskiego oddziału Centrum Konserwacji Wraków Statków na wystawę zatytułowaną „Tradycyjne łodzie świata. Dary V. Fenwick i B. Woroncow z Wielkiej Brytanii”, pokazującą dwie kolekcje etnograficzne, o które wzbogaciło się NMM w listopadzie ubiegłego roku.

– Wystawa prezentuje kolekcje składające się z unikatowych obiektów, przekazanych przez brytyjską archeolożkę Valeri Fenwick i emerytowaną muzealniczkę z Leeds polskiego pochodzenia Barbarę Woroncow – mówi Krzysztof Zamościński, kurator wystawy. – Zbiory egzotycznych łodzi NMM zyskały jednostki niezwykle istotne dla nautycznych badań naukowych. Wielu z tych łodzi nie można spotkać gdzie indziej, niektóre występują niezmiernie rzadko.

Oprócz łodzi i tratw pochodzących z różnych kontynentów, na wystawie znalazły się również mniejsze obiekty – modele jednostek pływających, figury dziobowe czy wiosła.

Na wyjątkowość ekspozycji wpływa też sposób prezentacji obiektów. Wystawa umieszczona została w magazynie studyjnym CKWS – nowoczesnej przestrzeni ekspozycyjnej. 8 łodzi znajduje się na poziome 0, natomiast dwie z Oceanii unoszą się zawieszone w powietrzu. Łodzie oglądać można dodatkowo z poziomu I i II piętra.

Na wystawie prezentowane są eksponaty z 18 miejsc Europy, Afryki, Azji, Oceanii i Ameryki Północnej. Wplecione są w nią animacje, sporządzone przez Dział Digitalizacji NMM w oparciu o modele 3D prezentowanych łodzi.

„Tradycyjne łodzie świata. Dary V. Fenwick i B. Woroncow z Wielkiej Brytanii” – wystawa czasowa (22.09.2020-31.12.2021) w Centrum Konserwacji Wraków Statków w Tczewie.

PODZIEL SIĘ OPINIĄ