< Powrót
13
października 2022
Tekst:
Tomasz Falba
Zdjęcie:
aeroid/Wikipedia
Kanał Kaledoński, przez który przepływali autorzy książki.

Nurtem Schengen

Pokonali jachtem 3,5 tys. Mm docierając do Islandii i nad Morze Śródziemne. Swoje wrażenia opisali w książce “Nurtem Schengen. 2015 – Islandia”. 

Iwona i Marek Tarczyńscy to znane żeglarskie małżeństwo. Zasłynęli m.in. tym, że w latach 2009-2016 odwiedzili jachtem wszystkie morskie kraje strefy Schengen w ramach projektu „Nurtem Schengen”. Książeczka wydana przez Andrzeja Kowalczyka w serii Miniatury Żeglarskie opisuje rejs z 2015 r., który wspominają pod nazwą „Z lodowca pod palmy”.

Na jachcie „Cerberyna-Mila 3” pokonali trasę z gdańskich Górek Zachodnich na Szetlandy, Wyspy Owcze, Islandię, Orkady, Szkocję, Anglię i śródziemnomorski brzeg Francji, skąd na lawecie wrócili do Warszawy. W ciągu 108 dni drogą morską przebyli 3,5 tys. Mm a lądową 2,5 tys. km. odwiedzając po drodze 56 portów.

Jak zmieścić relację z takiej podróży na zaledwie 60 stronach? Wydaje się to niemożliwe, a jednak im się udało. Jest to, siłą rzeczy, relacja bardzo skrótowa, ale zawiera ona nie tylko szereg osobistych impresji, ale również całą masę szczegółów i uwag, które mogą się przydać każdemu kto zamierzałby podążyć śladem autorów.

Lektura tej książki napawa optymizmem. Nie tylko dlatego, że na jej końcu cieszymy się, że polskim żeglarzom udało się tak ambitne przedsięwzięcie. Przede wszystkim dlatego, że ich rejs pokazuje, że w żeglarstwie nie ma rzeczy niemożliwych.

„Nurtem Schengen. 2015 – Islandia”, Iwona i Marek Tarczyńscy, wydawca: Andrzej Kowalczyk, str. 60, (an.ko@hotmail.fr), seria Miniatury Żeglarskie, zeszyt 21

Co myślisz o tym artykule?
+1
1
+1
0
+1
3
+1
0
+1
0
+1
0
+1
1

PODZIEL SIĘ OPINIĄ