< Powrót
16
lutego 2021
Tekst:
mat. prasowe
Zdjęcie:
mat. prasowe
Krzysztofie Baranowskim
Kadr z filmu „Kapitan”.

O kapitanie Krzysztofie Baranowskim na dużym ekranie

Specjalny pokazu filmu dokumentalnego  o Krzysztofie Baranowskim „Kapitan”, połączony ze spotkaniem z reżyserem – Kryspinem Plutą, odbędzie się w najbliższy piątek w Gdańsku.

Blisko 80-letni, legendarny żeglarz – kpt. Krzysztof Baranowski nie wybiera się na żeglarską emeryturę. Chce zbudować nowy, potężny żaglowiec szkoleniowy, który służyć będzie przyszłym pokoleniom.  Najpierw jednak musi stoczyć samotny bój o fundusze, by ten żaglowiec marzeń mógł powstać.

Kadr z filmu „Kapitan”.

Ta swoista, tym razem lądowa podróż Kapitana – od drzwi do drzwi, od spotkania do spotkania, jest pretekstem do przypomnienia historii Krzysztofa Baranowskiego, jednego z największych polskich żeglarzy (dwukrotnie opłynął świat w samotnych rejsach), pioniera edukacji morskiej. W 1980 r. doprowadził do budowy żaglowca szkoleniowego „Pogoria”, tworząc unikatową na skalę światową „Szkołę pod żaglami”, kształcącą młodzież podczas dalekomorskich rejsów. Obecnie „Pogoria” należy do prywatnego armatora, ale Kapitan ma projekt nowego żaglowca. Czy w nowej, rynkowej rzeczywistości, gdzie liczy się tylko zysk i walory komercyjne projektu, dokonania Kapitana mają jeszcze jakiekolwiek znaczenie?

Film miał premierę na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych we wrześniu 2019 r. Będzie go można zobaczyć w najbliższy piątek 19 lutego, o godz. 17.30 w kinie Kameralne Cafe w Gdańsku, ul. Lektykarska 4.

„Kapitan”
czas trwania: 50’
scenariusz i reżyseria: Kryspina Pluta
zdjęcia: Grzegorz Hartfiel
produkcja: DAREK DIKTI Biuro pomysłów, 2019
współfinansowanie: Polski Instytut Sztuki Filmowej, Miasto Gdynia, Gdyńskie Centrum Filmowe

Co myślisz o tym artykule?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

PODZIEL SIĘ OPINIĄ