O Pętli Żuławskiej po sezonie
Narada nawigacyjna podsumowującą sezon żeglarski w 2024 r. na Pętli Żuławskiej odbyła się 20 listopada w Nowym Dworze Gdańskim. Poświęcona była zagadnieniom dotyczącym bezpieczeństwa i rozwoju żeglugi na tym szlaku.
Spotkanie zostało zorganizowane przez Stowarzyszenie Żuławy, we współpracy z samorządami województwa pomorskiego i warmińsko-mazurskiego. Spotkali się na nim przedstawiciele społeczności użytkowników dróg wodnych z administratorami, zarządcami dróg wodnych i służbami odpowiedzialnymi za bezpieczeństwo na wodzie.
Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego reprezentowali: zastępca dyrektora departamentu ds. projektów infrastrukturalnych Izabela Fludzińska i kierownik Przedsięwzięcia Strategicznego Pętla Żuław, Zatoka Gdańska i Bałtyk, Rafał Wasil. Obecny był pełnomocnik marszałka województwa pomorskiego ds. aktywizacji Żuław i Zalewu Wiślanego, przewodniczący Rady Powiatu Nowy Dwór Gdański Zbigniew Ptak, dyrektor Żeglugi Śródlądowej w Bydgoszczy Delegatura w Gdańsku kpt. ż. śr. Marian Kidaj, Urząd Morski w Gdyni reprezentował kpt. Jacek Kościukiewicz, obecny był również komendant wojewódzki policji w Gdańsku – insp. Bogusław Ziemba a Państwowe Gospodarstwo Wody Polskie Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Gdańsku reprezentował Andrzej Ryński a Starostwo Powiatowe w Nowym Dworze Gdańskim – starosta Barbara Ogrodowska. Był też burmistrz Nowego Dworu Gdańskiego i prezes Stowarzyszenia Żuławy Jacek Michalski. Polski i Pomorski Związek Żeglarski reprezentował w jednej osobie, członek zarządu obu organizacji, Leopold Naskręt.
Narada w głównej mierze poświęcona była zagadnieniom dotyczącym bezpieczeństwa i rozwoju żeglugi na szlaku Pętli Żuławskiej, jak i realizacji postulatów zgłoszonych podczas wiosennej narady nawigacyjnej, 20 marca 2024 r. W formie dyskusji, zostało poruszonych kilkanaście tematów.
Przywrócenie zamkniętego przęsła mostu na Wiśle Królewieckiej w Rybinie na DW 502 do funkcji jego zwodzenia oraz usunięcia awarii mostu na Szkarpawie w Rybinie, szczegółowo zreferował dyrektor Zarządu Dróg Wojewódzkich w Gdańsku Grzegorz Stachowiak, jednocześnie informując, że jeszcze na jesieni br. zostanie ogłoszone postępowanie przetargowe na remont mostu. Prace inwestycyjne będą realizowane w 2025 r.
We wnioskach z poprzedniej narady, przedstawiciel operatorów firm czarterowych poinformował o powstaniu Stowarzyszenia Użytkowników i Armatorów Pętli Żuławskiej. Jednym z jego zadań będzie comiesięczne występowanie do odpowiednich instytucji o informacje związane z postępem prac przy remoncie mostu tzw. niebieskiego na Wiśle Królewieckiej.
W sprawie poprawy dostępności Zalewu Wiślanego od ujścia rzeki Pasłęki do portu w Nowej Pasłęce i Kanału Pasłęki, poprawy warunków nawigacyjnych na Zalewie Wiślanym, w zakresie przebiegu remontu Stawy Gdańsk i Elbląg, dostępności Zalewu Wiślanego do ujścia Wisły Królewieckiej, oznakowania wystających pali przy Wyspie Estyjskiej, wytyczenia nowych torów wodnych wzdłuż północnego brzegu Zalewu Wiślanego z propozycją przedłużenia aż do Piasków oraz stałego problemu oznakowania sieci rybackich, obszernej wypowiedzi udzielił kpt. Jacek Kościukiewicz reprezentujący Urząd Morski w Gdyni. Zwrócił on również uwagę zebranych na podwojenie liczby śluzowań na przeprawie Nowy Świat w okresie letnim br. w godzinach 7.00 – 19.00.
Dyrektor Delegatury w Gdańsku Urzędu Żeglugi Śródlądowej w Bydgoszczy (UŻŚ), kpt. ż. śr. Marian Kidaj odniósł się do zagadnień zwiększenia bezpieczeństwa na szlakach wodnych mających ograniczyć łamanie przepisów żeglugowych i poinformował o procedowaniu nowych przepisów prawa miejscowego dotyczących bezpieczeństwa na szlakach wodnych, ustawienia znaków ograniczających prędkość na Szkarpawie ze zwróceniem uwagi na brak przepisów miejscowych w sprawie warunków bezpieczeństwa ruchu i postoju statków na śródlądowych drogach wodnych. Mówił też o łamaniu przepisów o zachowaniu prędkości na rzece Szkarpawie, w szczególności przez użytkowników skuterów wodnych, oznakowaniu pionowym na mostach i dokonanej korekcie w funkcjonowaniu i oznakowaniu drogi wodnej na Tudze.
W dyskusji, która wywiązała się po wystąpieniu kpt. Mariana Kidaja pełnomocnik marszałka województwa pomorskiego ds. aktywizacji Żuław i Zalewu Wiślanego Zbigniew Ptak, zwrócił się z do zebranych z apelem o upoważnienie grupy inicjatywnej, występującej w imieniu użytkowników dróg wodnych Pętli Żuławskiej i Zalewu Wiślanego o wystosowania do władz ministerialnych petycji, mającej na celu wsparcia działań w tej sprawie Urzędu Żeglugi Śródlądowej w Bydgoszczy.
Dyrektor Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Gdańsku Andrzej Ryński poinformował, że zostanie utrzymana funkcja automatycznego zamykania wrót przeciwpowodziowych na Motławie i Opływie Motławy oraz została usprawniona praca pochylni i śluz administrowanych przez RZGW.
Starosta powiatu nowodworskiego Barbara Ogrodowska odpowiadając na pytanie o zwiększenie częstotliwości godzin otwierania mostu zwodzonego w Nowym Dworze Gdańskim i skoordynowanie ich z mostami w Tujsku i Żelichowie wraz z wydzieleniem fragmentu brzegu rzeki na miejsce dla jednostek oczekujących na otwarcie tego mostu, potwierdziła, że będzie to możliwe w nowym sezonie.
W formie postulatów do rozwiązania przed przyszłym sezonem zostały zgłoszone następujące wnioski:
– udostepnienie przystani na Nogacie w Kępkach;
– kontynuacja i drążenie sprawy przekraczania ograniczeń żeglugowych na rzece Szkarpawie w szczególności ruchu skuterów wodnych i niszczenie środowiska;
– zagrażanie bezpieczeństwu żeglugi;
– niszczenie zabezpieczeń przeciwpowodziowych.
Integrację funkcjonowania Pętli Żuławskiej z Kanałem Elbląskim zgłosili: Michał Górski i Zbigniew Ptak. Na naradzie przekazano również informację o aktualnym stanie remontu mostu niebieskiego w Rybinie.
Postulowano także wytyczenie północnego toru wodnego na Zalewie Wiślanym z Kątów Rybackich do Kanału Żeglugowego Zatoka – Zalew Wiślany.
Zaproponowano również rozwiązanie coraz większego zarastania rzeki Tugi, Wisły Królewieckiej i Szkarpawy wodorostami, sitowiem i krzakami, zwłaszcza w drugiej części sezonu wodnego. Skierowano prośbę do Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska o monitoring tych akwenów.
Termin następnej narady nawigacyjnej planowany jest, zgodnie z przyjętą już tradycją, na wiosnę 2025 r.