
O Pętli Żuławskiej przed sezonem
Narada nawigacyjna przed zbliżającym się sezonem żeglarskim na Pętli Żuławskiej odbyła się wczoraj 4 kwietnia w Nowym Dworze Gdańskim. Spotkanie zostało zorganizowane przez Stowarzyszenie Żuławy we współpracy z samorządami województwa pomorskiego i warmińsko-mazurskiego.
Uczestniczyli w nim przedstawiciele społeczności użytkowników dróg wodnych z administratorami, zarządcami dróg wodnych i służbami odpowiedzialnymi za bezpieczeństwo na wodzie.
Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego reprezentowali: dyrektor Departamentu Infrastruktury Krzysztof Czopek i zastępca dyrektora tegoż departamentu ds. projektów infrastrukturalnych Izabela Fludzińska. Obecny był również dyrektor Żeglugi Śródlądowej w Bydgoszczy Delegatura w Gdańsku kpt. ż. śr. Marian Kidaj, Urząd Morski w Gdyni reprezentował kpt. Jacek Kościukiewicz, Państwowe Gospodarstwo Wody Polskie Karol Jarka, Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Gdańsku Bartosz Czapiewski. Był też burmistrz Nowego Dworu Gdańskiego a jednocześnie prezes Stowarzyszenia Żuławy Jacek Wojciech Michalski. Polski i Pomorski Związek Żeglarski reprezentował w jednej osobie członek Zarządu obu organizacji Leopold Naskręt.
Narada w głównej mierze poświęcona była zagadnieniom dotyczącym bezpieczeństwa i rozwoju żeglugi na szlaku Pętli Żuławskiej. W formie dyskusji, został poruszony temat poprawy dostępności Zalewu Wiślanego ujściem rzeki Pasłęki do portu w Nowej Pasłęce.
Stwierdzono, że otwarcie drogi w wodnej Tugi do Nowego Dworu Gdańskiego w sezonie żeglarskim 2023, jak i poprawa oznakowania nawigacyjnego na Zalewie Wiślanym będą zrealizowane jeszcze przed sezonem żeglarskim. Przywrócenie światła Stawy Gdańsk zostało natomiast odsunięte w czasie z uwagi na skomplikowane problemy konserwatorskie.
Funkcjonowanie śluzy Nowy Świat na kanale żeglugowym Zalew Wiślany – Zatoka Gdańska zostanie zdecydowanie usprawnione a przede wszystkim skrócony czas przeprawy, sugerowany do pół godziny.
W dalszym ciągu pozostała nierozwiązana sprawa udrożnienia drogi wodnej dla jachtów żaglowych Wisłą Królewiecką. Rzeka nie jest w pełni dostępną drogą ze względu na niewyremontowany i nieudrożniony most zwodzony w Rybinie.
Dyskusja nabrała kolorów, kiedy przystąpiono do omawiania zagadnień związanych z usprawnieniem pracy śluz i pochylni administrowanych przez Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Gdańsku, harmonizacją godzin pracy śluz i mostów na Pętli Żuławskiej, dostosowaniem pracy wrót przeciwpowodziowych na Motławie i Tudze dla potrzeb wodniaków oraz tworzeniem przed mostami zwodzonymi w Elblągu miejsc postojowych na czas oczekiwania ich otwarcia.
Przedstawiciele administrowanych obiektów zobowiązali się opublikować jeszcze przed sezonem plany otwarć i zamknięć mostów i śluz, jak i odpowiednio wcześnie w komunikatach nawigacyjnych, podawać do wiadomości wszelkie odstępstwa od założonych harmonogramów.
W związku z rosnącą popularnością Pętli Żuławskiej i napływem turystów, żeglarzy i motorowodniaków a także rozwojem hausboatingu, dużym wyzwaniem dla administratorów, operatorów, firm charterowych i armatorów stał się problem bezpieczeństwa.
Postulowano aby na szlakach wodnych ograniczyć nieprzestrzeganie przepisów żeglugowych przez zmianę przepisów żeglugowych, np. zakaz wytwarzania fali lub pływania w ślizgu na ograniczonych akwenach, zwiększenie liczby patroli Policji i Urzędu Żeglugi Śródlądowej celem skutecznego egzekwowania przestrzegania przepisów, wypracowaniem zasad komunikowania się jednostek z operatorami portów i przystani (radio, telefon), kontroli prędkości, wsparcie rzeczowo – finansowe m.in. zakupu łodzi, paliwa do jednostek pływających oraz kadry do patrolowania szlaków wodnych przez samorządy lokalne, wypracowanie zasad współpracy (program, narzędzia realizacji, które wpłyną na poprawę bezpieczeństwa).
Termin następnej narady nawigacyjnej planowany jest, zgodnie z przyjętą już tradycją, na jesień.
PODZIEL SIĘ OPINIĄ