< Powrót
13
września 2019
Tekst:
mat. prasowe
wystawa
ORP „Sęp”.

„Oblicza wojny” – wystawa w Muzeum Marynarki Wojennej

24 września w gdyńskim Muzeum Marynarki Wojennej otwarta zostanie wystawa „Oblicza Wojny – Polskie Okręty Podwodne w Szwecji 1939-1945”. Polska placówka przygotowała ekspozycję we współpracy ze szwedzkim Muzeum Morskim (Marinmuseum) w Karlskronie.

Wystawa skupia się na losach ludzi – członków załóg polskich okrętów podwodnych „Sęp”, „Ryś” i „Żbik”, internowanych w Szwecji we wrześniu 1939 r. i rzuconych w obce środowisko, bez znajomości języka czy kultury Szwecji. Przygnębieni przegraną kampanią wrześniową, zmuszeni bezczynnością do organizowania sobie czasu wolnego, a do tego zobligowani przez nasze Kierownictwo Marynarki Wojennej w Londynie do niepodejmowania ucieczki, poczuli się odrzuceni. Wielu z nich rwało się do walki, jednak internowanie wiązało się z przebywaniem w dozorowanych obozach. Z biegiem czasu Polacy zaczęli brać udział w życiu lokalnej społeczności, we wspólnych zabawach, uroczystościach, potańcówkach.

Szwedzi otoczyli opieką i życzliwością samotnych marynarzy, łagodząc dojmujące uczucie samotności, tęsknoty za bliskimi i krajem. Pojawiły się polsko-szwedzkie małżeństwa, wielu z internowanych Polaków pozostało w Szwecji na stałe, podejmując pracę zawodową jeszcze w czasie internowania. To o tym właśnie jest ta wystawa – o tęsknocie, smutku, frustracji, ale także o radościach i życiu wśród Szwedów…

Liczne zdjęcia z albumów fotograficznych internowanych marynarzy pokazują nam całe spektrum emocji i atmosferę tamtych lat.

W Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni wystawa „Oblicza wojny – polskie okręty podwodne w Szwecji 1939-1945” zostanie otwarta 24 września 2019 r.

Wcześniej, 17 września, otwiera ją Muzeum Morskie w Karlskronie. Obie wystawy różnić się będą formą i doborem eksponatów, ale zawartość merytoryczna pozostaje taka sama. Serdecznie zapraszamy do odwiedzenia wystawy i poznania losów naszych podwodników! Wystawę będzie można oglądać do końca 2019 roku.

Strona muzeum

Co myślisz o tym artykule?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

PODZIEL SIĘ OPINIĄ