< Powrót
16
maja 2023
Tekst:
Tomasz Falba
Zdjęcie:
Rommullus/Wikipedia
Wisła w Płocku.

Odkryjmy królową polskich rzek!

Od razu trzeba zaznaczyć, że „Szlak Wisły” to wyjątkowa książka. Jej lektura uświadamia jak niewiele wiemy o „królowej polskich rzek”. 

Mateusz Waligóra to specjalista od wyczynowych wypraw w najbardziej odludne miejsca na świecie. Ma na swoim koncie ekstremalne wyprawy rowerowe i piesze w tym pierwsze w historii samotne przejście mongolskiej części pustyni Gobi.

Tym razem wybrał się w pieszą wędrówkę od źródeł do ujścia Wisły, która okazała się równie egzotyczna jak te wcześniejsze w Andy czy do Australii Zachodniej. Książka „Szlak Wisły” stanowi zapis tej podróży, nieraz bardzo osobisty.

Podróżnik odkrył dla siebie Wisłę i dzieli się tym z nami. Ale „Szlak Wisły” (napisany wspólnie z dziennikarzem Dominikiem Szczepańskim) to jednak coś więcej niż tylko dziennik z podróży. To również zapis spotkań z ludźmi, którzy nad Wisłą żyją i którzy Wisłę kochają – ze społecznikami, archeologami, przyrodnikami, muzealnikami czy szkutnikami.

Publikacja zmusza do refleksji i przemyślenia naszego stosunku do Wisły. Stanowi też ważny głos w odwiecznej dyskusji na temat jej przyszłości: regulować ją czy nie? Znakomitym uzupełnieniem książki są przepiękne fotografie Aliny Kondrat.

„Szlak Wisły. 1200 km pieszej przygody”, Dominik Szczepański, Mateusz Waligóra, Wydawnictwo Otwarte, str. 320, (www.otwarte.eu)

Co myślisz o tym artykule?
+1
0
+1
0
+1
1
+1
0
+1
1
+1
0
+1
1

PODZIEL SIĘ OPINIĄ