< Powrót
7
czerwca 2021
Tekst:
Dariusz Olejniczak
Zdjęcie:
Cezary Spigarski/OficynaMorska.pl
Gdynia400
„Vataha” (na zdjęciu) długo prowadziła, ostatecznie oddala jednak pole „Happy Hour”.

Off-Short racing 2021: sukces „Happy Hour” w regatach Gdynia400

Robert Gwóźdź i Marcin Dejewski na jachcie „Happy Hour” zwyciężyli w regatach Gdynia400, które od 2 do 6 czerwca rozgrywane były w ramach tegorocznego cyklu Off-Short Racing.

Drugą lokatę wywalczyli Paweł Wilkowski i Robert Kresło żeglujący na jachcie „Vataha 2”. Trzeci na mecie był jacht „Duoble Scotch” z Robertem Wilkowskim i Tomaszem Ankiewiczem, a za nimi uplasowali się Konrad Smoleń i Krzysztof Glebow na jachcie „Bigger Johnka”. Stawkę na mecie zamykał „IRS Challenger” z Robertem Studzińskim i Robertem Szymańskim.

– Warunki były słabe do średniowiatrowych – relacjonuje Paweł Wilkowski. – Od początku „Vataha” płynęła w czubie, a po minięciu Helu wysunęła się na prowadzenie. Do popołudnia następnego dnia nikt nie mógł nas dogonić. Sytuacja zmieniła się przy słabszych wiatrach, kiedy była możliwość postawienia spinakera. „Happy Hours” popłynął na spinakerze, a „Vataha” go nie miała. Oni dostali większą prędkość i wyszli na prowadzenie. Po minięciu Christiansø załoga „Happy Hour” najlepiej przewidziała pogodę i popłynęła najbardziej na północ z całej stawki. Tam dostali więcej wiatru i w drodze powrotnej zyskali bardzo dużo. Pozostałe jachty niepotrzebnie poszły w kierunku brzegu. To spowodowało, że Robert i Marcin dotarli na metę z ogromną przewagą nad kolejnym jachtem, czyli naszą „Vatahą”. Bezwzględnie było to dziewięć godzin, a po przeliczeniu pięć. Należą się im ogromne gratulacje za super jazdę pod pogodę. Zachęcam do obejrzenia trackingu regat, tam świetnie widać, jak kształtowała się sytuacja na trasie.

Jak wynika z kalendarza Off-Short Racing 2021, następne regaty cyklu to rozgrywany w ramach tegorocznego NordCup wyścig NordCup B8 Race, zaplanowany na 26 czerwca. 29 lipca wystartuje wyścig Summer-Heat na trasie Gdynia-Tallin.

Wyniki

Off-Short Racing– rozgrywany od kilku kat cykl offshorowych regat dwuosobowych w klasie ORC i MINI 650 – szczegółowe informacje i kalendarz regat na stronie regat. Jego organizatorem jest firma START-UP.

PODZIEL SIĘ OPINIĄ