< Powrót
3
kwietnia 2018
Tekst:
mat. prasowe
Zdjęcie:
Maja Glebow
Shorthanded

Offshore Shorthanded Racing – jedyny na Bałtyku cykl regat offshorowych

Rozpoczęte w 2016 roku przedsięwzięcie zmierzające do spopularyzowania w Polsce regat morskich w formule dwuosobowej wchodzi w kolejną fazę rozwoju. Po sukcesie rozegranych w 2016 roku regat Gdynia DOUBLEHANDED Yachtrace na dystansie 400 Mm non-stop oraz trzech ubiegłorocznych wyścigów spod znaku DOUBLEHANDED, w nadchodzącym sezonie organizator przygotowuje 4 imprezy oraz rozgrywki pucharowe.

Cały cykl rozgrywek, pod nazwą Offshore Shorthanded Racing (OS Racing) będzie się składał z 6 imprez morskich, których charakterystyczną cechą jest ich długość oraz żegluga nocą.

Terminarz OSR
12-13 maja WarmUp DOUBLE – ok. 100 Mm (ORC, OPEN, MINI 650, Classe 950)
2-8 czerwca Gdynia 400 DOUBLE – ok. 400 Mm (ORC, OPEN, MINI 650, Classe 950)
29-30 czerwca B-8 Nord Cup – ok. 140 Mm
28-29 lipca SummerHeat DOUBLE – ok. 300 Mm (ORC, OPEN, MINI 650, Classe 950)
8-9 września Gdynia-Władysławowo-Gdynia – ok. 60 Mm
29-30 września CoolDown DOUBLE – ok. 100 Mm (ORC, OPEN, MINI 650, Classe 950)

Przewidziano klasyfikację (ranking) żeglarzy uczestniczących w przynajmniej dwóch imprezach cyklu. Nowatorski sposób punktacji uniezależnia wynik poszczególnych żeglarzy od liczby jachtów startujących w poszczególnych regatach, co czyni go sprawiedliwszym od systemu małych punktów.

Wszystkie regaty DOUBLE będzie można na żywo obserwować w internecie na udostępnionym przez organizatora systemie śledzenia jachtów, pokazującym również warunki pogodowe aktualnie panujące na trasie. Start do wszystkich tych imprez będzie ustawiony bardzo blisko brzegu (obok gdyńskiego Akwarium), a tuż przed startem wszystkie jachty będzie można zobaczyć na akwenie startowym podczas charakterystycznej dla tych regat prezentacji jednostek na wodzie.

– W nadchodzacym sezonie zamierzamy przetestować rozwiązanie podobne do stosowanego Mistrzostwach Świata ORC – zapowiada organizator Paweł Wilkowski. –  Będziemy jednocześnie uzyskiwać wyniki ORC i IRC. Dla zainteresowanych żeglarzy będziemy prowadzić nieoficjalną klasyfikację równoległą w IRC. Jachty startujące w cyklu OS Racing, posiadające świadectwo ORC International, otrzymają też „testowe świadectwa” IRC, dzięki czemu uczestnicy będą mogli przymierzyć swoje osiągi do zagranicznych jachtów startujących na co dzień w formule IRC.

W ramach lipcowych regat SummerHeat DOUBLE zorganizowane zostaną Mistrzostwa Polski w klasie ORC – Offshore Doublehanded Polish Championships. Na ok. 300-milowej trasie o medale walczyć będą najlepsze załogi dwuosobowe. Dzięki możliwości obserwacji walki na trasie za pomocą trackingu, zapowiada się ciekawe widowisko.

Podsumowanie sezonu i wręczenie nagród za całość rozgrywek OS Racing 2018 zaplanowano w Gdyni 9 listopada.

Więcej szczegółów na stronach organizatora:
www.doublehanded.gdynia.pl
FaceBook: @gdynia.doublehanded

Co myślisz o tym artykule?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

PODZIEL SIĘ OPINIĄ