< Powrót
12
sierpnia 2019
Tekst:
Natalia Majcher
Zdjęcie:
Aldona Zawalska
Ogólnopolska Olimpiada Młodzieży
POL 2567 Anna Żynda i Błażej Bortnikowski (AZS AWFiS Gdańsk)

Ogólnopolska Olimpiada Młodzieży 2019 – część II od jutra

Ogólnopolska Olimpiada Młodzieży w drugiej odsłonie wyłoni mistrzów Polski w klasach Laser 4.7 i l’Equipe. Zawody odbędą się w dniach od 13 do 17 sierpnia w Sławie.

Laser 4.7

W klasie Laser 4.7 dziewcząt na starcie stanie 25 zawodniczek. Wszystkie medalistki z roku 2018 zobaczymy i tym razem. Złota będzie bronić Klara Sobczak (ChKŻ Chojnice).

W klasie Laser 4.7 chłopców wystartuje 52 zawodników, z czego aż 18 to żeglarze z Pomorza. Tu nastąpi nowe rozdanie. Najlepsza trójka z ubiegłego roku, opuściła już bowiem kategorię wiekową juniora młodszego. Przypomnijmy, że zwyciężył wówczas Filip Miłoszewski (UKS Barnim Goleniów). Ze startujących ponownie w Olimpiadzie Młodzieży, najwyżej sklasyfikowany w ubiegłym roku był Jan Krawczyk (ChKŻ Chojnice), który zajął 4 miejsce.

L’Equipe

W klasie l’Equipe zawodnicy rywalizują w kategorii Open. Do startu zakwalifikowało się 16 załóg. Aż połowa to żeglarze z olsztyńskich klubów. Tytułu mistrzów Polski będą bronić Aleksander Chlebowicz i Amelia Kwiatkowska (YC Nauticus Olsztyn). Z województwa pomorskiego zobaczymy tylko jedną załogę. Są to zawodnicy AZS AWFiS Gdańsk Anna Żynda i Błażej Bortnowski.

– Po cichu liczymy na miejsce na podium – mówi Aldona Zawalska, trenerka AZS AWFiS Gdańsk. – W ubiegłym roku Ania (w załodze z Jackiem Argulewiczem) zdobyła brązowy medal. W sporcie jednak niczego nie można być pewnym. Jesteśmy już w Sławie. Próbujemy rozpoznać akwen. Na pewno mamy szansę na medal. Pracujemy od kwietnia. Mimo że jesteśmy z Gdańska, to nie pływaliśmy zbyt wiele na morzu w tym roku. Odbyliśmy kilka zgrupowań typowo jeziorowych. Byliśmy na Jeziorze Krzywym w Olsztynie, a także na Jeziorze Charzykowskim. To drugie jest moim zdaniem kuźnią dobrych żeglarzy bo warunki są tam bardzo zmienne. Liczymy, że to doświadczenie nam pomoże. Byłoby miło, gdyby Ania z Błażejem dobrze się zaprezentowali, ponieważ, być może, jest to ich ostatni sezon na klasie l’Equipe. Czeka ich przesiadka na klasę 420.

Klasyfikacja województw i klubów

Po pierwszej części Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży, w klasyfikacji województw, z dużą przewagą prowadzi pomorskie. W klasyfikacji klubów pierwszy jest SKŻ Ergo Hestia Sopot. Najlepsze trójki w tych kategoriach prezentujemy poniżej a pełne wyniki można znaleźć na stronie Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży.

WOJEWÓDZTWA

  1. pomorskie – 176 punktów
  2. mazowieckie – 43 punkty
  3. warmińsko-mazurskie – 41 punktów

KLUBY

  1. SKŻ Ergo Hestia Sopot – 56 punktów
  2. YKP Gdynia – 39 punktów
  3. ChKŻ Chojnice – 34 punkty

W drugiej części OOM 2019 wystartuje 109 żeglarzy, z czego 24 z Pomorza. Zwycięzców poznamy w najbliższą sobotę.

Start zawodników w Ogólnopolskiej Olimpiadzie Młodzieży jest finansowany w ramach środków Ministerstwa Sportu i Turystyki. Natomiast transport reprezentacji z Pomorza jest dofinansowany przez Pomorską Federację Sportu ze środków Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego.

Organizatorem tegorocznego finału Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży jest Województwo Lubuskie, zaś kierownictwo sportowe nad imprezą sprawują Polski Związek Żeglarski oraz Lubuski Okręgowy Związek Żeglarski.

Strona regat

Strona OOM Lubuskie 2019

PODZIEL SIĘ OPINIĄ