< Powrót
11
marca 2019
Tekst:
Dariusz Olejniczak
Zdjęcie:
Pomuchelskopp/Wikipedia
ORP „Sokół” w roku 2012.

Okręt muzeum „Sokół” – za dwa lata

ORP „Sokół” stanie w centrum Gdyni i jako jeden z eksponatów Muzeum Marynarki Wojennej będzie ogólnie dostępną atrakcją turystyczną. Nastąpi  to w 2021 roku.

Okręt podwodny typu Kobben ORP „Sokół” został wycofany z eksploatacji w ubiegłym roku. Ministerstwo Obrony Narodowej wyraziło zgodę, by jednostka została udostępniona do zwiedzania, ale procedury poprzedzające oficjalne przekazanie okrętu do Muzeum jeszcze się nie zakończyły.

– Teraz czekają nas kroki formalne, które musimy przejść zanim „Sokół” stanie się eksponatem – mówi Aleksander Gosk, zastępca dyrektora Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni. – Wszystko zostało rozpisane na etapy. Aktualnie prowadzone są prace studyjne nad projektami niezbędnych zmian, jakie muszą zostać wprowadzone, aby jednostka mogła pełnić funkcję muzealną. Jako że „Sokół” stanie na lądzie, zostaną w nim wycięte drzwi wejściowe, trzeba opracować ścieżkę zwiedzania, zamontować instalację przeciwpożarową i klimatyzację.

W przygotowaniu są przetargi na wykonawcę robót na okręcie. Muzealnicy mają do wyboru dwie gdyńskie stocznie – Nauta i Stocznię Wojenną. To jednak nie koniec inwestycji, bo trzeba okręt na ląd przetransportować. Trzeba też znaleźć miejsce na ustawienie jednostki, a wybrany teren odpowiednio przystosować.

– Rozmawiamy o tym z władzami Gdyni – mówi dyrektor Gosk. – Dziś trudno mówić o jakimś konkretnym miejscu. Chcemy, żeby był to teren w centrum miasta, a nasza wymarzona lokalizacja to okolice Skweru Kościuszki, w pobliżu okrętu muzeum „Błyskawica”. Czy „Sokół” stanie właśnie tam, przekonamy się za jakiś czas. Konieczny będzie plan techniczny dla miejsca jego ulokowania. Jego przygotowanie też wymaga czasu i będzie możliwe dopiero, kiedy poznamy lokalizację.

Na razie „Sokół” stoi w porcie wojennym na Oksywiu i jest pod opieką Marynarki Wojennej. Władze Muzeum deklarują, że jeszcze w tym roku ruszą kolejne etapy poprzedzające przekształcenie okrętu w ekspozycję muzealną – przeprowadzenie przetargu na remont, przeholowanie okrętu do miejsca, w którym będą prowadzone prace, wyciągnięcie go na ląd i pierwsze prace wewnątrz okrętu.

Na lądzie jest już jeden okręt typu Kobben, „Jastrząb” służący studentom Akademii Marynarki Wojennej jako jednostka szkoleniowa.

ORP „Sokół” jest jednym z pięciu okrętów typu Kobben, które trafiły do Marynarki Wojennej RP. Kobbeny powstały w niemieckiej stoczni Nordseewerke w latach 60. ubiegłego stulecia na zamówienie norweskiej Królewskiej Marynarki Wojennej. Na początku XXI wieku zostały przekazane przez Norwegów Polsce.  ORP „Sokół” z numerem taktycznym 294 służył w ramach dywizjonu Okrętów Podwodnych 3 Flotylli Okrętów. W ciągu 16 lat służby pod biało-czerwoną banderą okręt przebył prawie 26 000 mil morskich, wykonując 174 zanurzenia. W 2003 r. wygrał rywalizację w konkursie na „Przodujący okręt 3. Flotylli Okrętów” w grupie okrętów bojowych oraz o miano „Najlepszego okrętu w Marynarce Wojennej RP”. Dziś Kobbeny nie dorównują nowoczesnym jednostkom, którymi dysponują obce floty.

PODZIEL SIĘ OPINIĄ