< Powrót
1
października 2019
Tekst:
GSC Yachting
Zdjęcie:
ligi
GSC Yachting

Olivia Business Centre zwycięzcą Biznes Ligi Żeglarskiej 2019

VIII edycja Biznes Ligi Żeglarskiej dobiegła końca. Trzynaście amatorskich zespołów reprezentujących różne firmy wzięło udział w sześciu imprezach w ciągu całego sezonu. Rozegrano ponad 60 wyścigów w każdych warunkach wietrznych, a najlepszą załogą okazała się Olivia Business Centre, która w pięknym stylu zwyciężyła rundę finałową.

Biznes Liga Żeglarska to projekt regatowy skierowany do amatorów reprezentujących różne firmy, ale przede wszystkim do pasjonatów tego pięknego sportu. Na starcie regat stanęli zarówno byli żeglarze sportowi, którzy ukończyli swoje kariery, ale także zupełni nowicjusze, z których niektórzy stawiali pierwsze kroki w żeglarstwie. Każdemu z nich przyświecał ten sam cel – dobra zabawa i aktywny wypoczynek przepleciony rywalizacją sportową.

Zawody były podzielone na dwa etapy – eliminacje podczas, których zespoły rywalizowały w dwóch grupach oraz wielki finał, w którym udział wzięły najlepsze załogi z poszczególnych grup. Finał imprezy odbył się w minioną niedzielę 29 września i był rozgrywany w innowacyjnej formule, która sprawiła, że do ostatniego wyścigu, każdy z uczestników miał szansę na zwycięstwo w Lidze.

W złotej grupie finałowej zmagały się zespoły: Apteki Gemini, Atena, Epam, Olivia Business Centre, Sosnowski oraz StoGda. Rywalizacja była bardzo wyrównana i żadna z załóg nie odpuszczała do samego końca. Po czterech wyścigach regat, lider wchodził do drugiej fazy zawodów z jednym zwycięstwem. Od tego momentu zaczynała się prawdziwa rywalizacja, gdyż wielką wygraną zgarniał ten zespół, który od każdego następnego wyścigu uzbierał dwa wygrane wyścigi (z założeniem, że lider po 4 biegach ma już jedno zwycięstwo). System ten został zastosowany w tegorocznych rozgrywkach Sailing Champions League, czyli na najwyższym poziomie światowego żeglarstwa. Jak się okazało, sprawdził się również idealnie w rozgrywkach amatorskich.

Po czterech wyścigach na prowadzeniu znalazła się najrówniej żeglująca załoga Olivia Business Centre, co dało jej handicap w postaci pojedynczego zwycięstwa. Jednakże każdy do tej pory rozegrany wyścig wygrywał inny zespół (poza OBC zwyciężały jeszcze Apteki Gemini, Atena i Sosnowski). Zapowiadało to niezwykle zaciętą walkę przez kilka kolejnych biegów. Piąty wyścig to bardzo dobra żegluga i zwycięstwo debiutującej w lidze załogi StoGda. Bez zwycięstwa pozostawał tylko Epam, który musiał żeglować w osłabieniu po kontuzji jednej z załogantek. Każda z załóg miała jeszcze szansę na końcowy sukces.  Szósty wyścig to jednak koncertowa żegluga Olivia Business Centre, ich drugie zwycięstwo w regatach co oznaczało, że to właśnie ta załoga zdobyła po raz pierwszy w historii swoich startów główne trofeum BLŻ. Trzeba przyznać, że mimo finałowego formatu ligi, który dawał możliwość każdej z załóg do ostatniego wyścigu walki o wygraną, to właśnie załoga OBC przez całe regaty, ale i sezon Ligi, prezentowała najbardziej równy i najwyższy poziom i w pełni zasłużyła na zwycięstwo. Podkreślić należy również, że w rundzie finałowej OBC startowała bez swojego mentora, trenera i taktyka, czyli Mateusza Kusznierewicza, mimo to zdołała pokonać wszystkich rywali. W skład zwycięskiej załogi przez cały sezon wchodzili Maciej Kotarski, Borys Malinowski, Bartłomiej Glinka, Remigiusz Wojciechowski, Michał Krzepkowski oraz Mateusz Kusznierewicz. Podium Ligi uzupełniły załogi Atena oraz Sosnowski, które mimo radości z wysokiego miejsca nie ukrywały zawodu z braku zwycięstwa. Kolejne miejsca zajęły odpowiednio Apteki Gemini, StoGda oraz Epam, dla których udział w złotym finale już był nagrodą i zwieńczeniem udanego sezonu.

W sesji popołudniowej do rywalizacji przystąpiły zespoły walczące o miejsca 7-13. Najlepiej żeglowała gościnnie występująca załoga Przyjaciele GSC Yachting. Jednak ze względu na wyczynowy charakter tej załogi (dziewczyny reprezentowały w tym roku AZS AWFiS Gdańsk w tegorocznych rozgrywkach Polskiej Ligi Żeglarskiej) nie mogły być one ujęte w klasyfikacji końcowej, dlatego też siódme miejsce zajęła załoga, która najpóźniej przystąpiła do ligi, ale też najszybciej się rozpędzała, czyli Euro Consulting. Tuż za nim uplasował się zespół weteranów z Eurocast, a następnie Bud-Invest. Pozostałe zespoły nie przystąpiły do finałowej rundy zajmując kolejne miejsca w klasyfikacji końcowej.

Wyniki końcowe Biznes Ligi Żeglarskiej 2019

1. Olivia Business Centre
2. Atena
3. Sosnowski
4. Apteki Gemini
5. StoGda
6. Epam
7. Euro Consulting
8. Eurocast
9. Bud-Invest
10. Erplast
11. Simply Car
12. W Ślizgu!
13. Przyjaciele GSC

Ceremonia wręczenia trofeum BLŻ oraz zakończenia Ligi odbędzie się w najbliższą sobotę 5 października 2019 w sopockim klubie TAN, gdzie na wszystkich uczestników czekać będą pamiątkowe nagrody oraz świetna zabawa do samego rana.

Biznes Liga Żeglarska daje możliwość uczestnictwa w profesjonalnych wyścigach regatowych pomiędzy reprezentantami rozmaitych biznesów, prowadzonych pod okiem polskich żeglarzy sportowych. Załogi, poza praktyczną możliwością doskonalenia swoich umiejętności, rywalizują w widowiskowej formule wyścigów przy sopockim molo, które jest najbardziej dogodnym miejscem do kibicowania takim zmaganiom w Polsce.

Każdy uczestnik może nauczyć się taktyki walki z przeciwnikiem, trymowania żagli oraz technik prowadzenia jachtu. Projekt jest skierowany do biznesu – jako narzędzie do aktywizowania własnych pracowników i budowania atmosfery pracy zespołowej lub jako metoda budowania relacji z klientami w niebanalnym formacie. Cykliczne regaty prowadzone są na jednakowych jachtach sportowych Delphia 24 OneDesign. Wyścigi odbywają się w odstępach dwutygodniowych. Zespoły składają się z 4-6 osób – jako załogi firmowe. Czas spędzony na wodzie w oprawie prawdziwych wyścigów sportowych gwarantuje ogrom zdrowych emocji.

PODZIEL SIĘ OPINIĄ