< Powrót
19
sierpnia 2016
Tekst:
Marcin Domański
Zdjęcie:
Jacek Kwiatkowski

OOM 2016 – pierwszy dzień wyścigów klas Optimist i Laser 4.7

Rozpoczęły się zmagania w drugiej części XXII Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży w Pucku. W klasie Optimist na czele są Gabriela Czapska i Rafał Pogorzelski, a w Laser 4.7  Wiktoria Lehmann, Wiktoria Gołębiowska, Tytus Butowski i Marek Rospond.

W klasie Optimist prowadzą Gabriela Czapska i Rafał Pogorzelski. Zawodniczka Spójni Warszawa wygrała oba wyścigi, a reprezentant Nauticusa YC Olsztyn zajął w pierwszym starcie drugie miejsce, a w kolejnym był piąty.

Pierwszego dnia regat odbyły się dwa z trzech przewidzianych startów, a cierpliwość zawodników wystawiona została na sporą próbę. Ze względu na słaby wiatr pierwszy wyścig rozpoczął się 90 minut po zaplanowanym na godzinę 11 starcie. Po jego rozegraniu zawodnicy wrócili do portu, zjedli posiłek i ponownie zeszli na wodę, ale i tak zdołali rozegrać tylko jeden wyścig.

Wśród dziewcząt drugie miejsce zajmuje Pola Dzik (YKP Gdynia), a trzecia jest Joanna Cymerman (UKS Barnim Goleniów), natomiast w gronie chłopców za Pogorzelskim plasują się Mateusz Grzempa (ChKŻ Chojnice) i Kamil Manowiecki (YKP Gdynia).

W Optimiście rywalizuje 41 zawodniczek z 22 klubów i 93 żeglarzy z 25 klubów.

Po dwóch wyścigach w klasie Laser 4.7 wśród dziewcząt do 15 lat prowadzi Wiktoria Lehmann (ŻLKS Poznań). Mistrzyni świata z Kilonii musi jednak odpierać ataki rywalek – druga z nieznaczną stratą jest Kinga Brzóska (MKŻ Arka Gdynia), a tuż za nią plasuje się piąta zawodniczka światowego championatu, Julia Rogalska (MBSW/UKŻR Giżycko).

W kategorii do 17 lat stawkę 26 zawodniczek z 18 klubów otwiera Wiktoria Gołębiowska (MOS SSW Iława). Trzecia zawodniczka w zakończonych 14 sierpnia w Tallinie Mistrzostw Europy w klasie Laser Radial wygrała oba wyścigi. Drugą pozycję zajmuje Weronika Folmer (KST Elektryk Grudziądz), a trzecia jest Karolina Mikulec (KŻ Horn Kraków).

W piątek podczas tych regat największy niedosyt odczuwają zapewne chłopcy w klasie Laser 4.7. W obu kategoriach, do 15 i 17 lat rozegrano tylko jeden wyścig.

W grupie młodszej wśród 65 żeglarzy z 31 klubów liderem jest mistrz Europy w klasie Optimist z 2013 roku Tytus Butowski (AZS AWFiS Gdańsk), drugi do mety dopłynął Piotr Malinowski (MOS SSW Iława), a trzeci był Łukasz Machowski (MKS Dwójka Warszawa).

W gronie starszych ściga się 35 zawodników z 17 klubów – inauguracyjny wyścig zakończył się zwycięstwem Marka Rosponda (YC PTTK Beskid Nowy Sącz), a kolejne miejsca zajęli Mateusz Ksobich (AZS Poznań) oraz Filip Miłto (JK Kotwica Kołobrzeg).

Organizatorem regat jest Polski Związek Żeglarski przy współpracy z Ministerstwem Sportu i Turystyki oraz Miejskim Ośrodkiem Kultury Sportu i Rekreacji w Pucku.

Co myślisz o tym artykule?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

PODZIEL SIĘ OPINIĄ