< Powrót
20
sierpnia 2016
Tekst:
Marcin Domański
Zdjęcie:
Jacek Kwiatkowski

OOM 2016 – Przemysław Miarczyński gościem drugiego dnia

Najbardziej utytułowany polski deskarz zawitał do Pucka na XXII Ogólnopolską Olimpiadę Młodzieży w Pucku nie jako zawodnik, ale gość specjalny. To był drugi dzień wyścigów młodych żeglarzy  w klasach Optimist i Laser 4.7.

00 OOM2 Miarczynski 2016 08 20 Kwiatkowski

Przemysław Miarczyński z sentymentem wspomina swoje starty na Zatoce Puckiej. – To właśnie tutaj odniosłem pierwszy poważny sukces – mówi brązowy medalista IO w Londynie w 2012 roku w klasie RS:X. – W 1996 roku, kiedy miałem 17 lat, zostałem mistrzem Polski seniorów.

Miarczyński miał się spotkać ze swoimi młodszymi kolegami w porcie jachtowym, ale ze względu na trwającą rywalizację na wodzie wyruszył do nich pontonem na trasę regat.

– Cieszę się, że przyjechałem do Pucka i spotkałem z młodzieżą – zapewnił. – Jest to chyba mój pierwszy sezon, w którym nie miałem okazji pływać na Zatoce Puckiej. Bardzo lubię ten akwen, bo poza wieloma walorami ma jeden niebagatelny atut – tu z reguły wieje.

Swoje najbliższe sportowe plany Miarczyński wiąże nie tylko z żeglarstwem. – Pod koniec września tradycyjnie wezmę udział mistrzostwach Polski w Górkach Zachodnich w Gdańsku, ale później skoncentruję się treningach biegowych, bo w kwietniu przyszłego roku planuję w Dębnie swój debiutancki start w maratonie – wyjaśnił sopocianin, który na początku sierpnia w Gdyni w triathlonie Herbalife Ironman 70.3 zajął 232 miejsce w klasyfikacji generalnej. – Cieszę się, że prawie o pięć minut udało mi się złamać granicę pięciu godzin.

Tytus Butowski pierwszy w klasie Laser 4.7 wśród chłopców do lat 15

Tytus, który po raz pierwszy w tym roku startuje w klasie Laser 4.7, po pięciu wyścigach jest liderem. Do tej pory rywalizował, i to z sukcesami, w klasie Optimist – w 2013 roku został na Balatonie mistrzem Europy.

Debiutancki sezon w wyższej klasie jest dla niego dość udany – na początku lipca 15-letni żeglarz był szósty w mistrzostwach Europy we francuskiej miejscowości Crozon-Morgat, a teraz wyraźnie prowadzi w Pucku.

– W piątek wygrałem jedyny wyścig, natomiast w sobotę trzy razy byłem najlepszy, a w drugim dzisiejszym starcie dotarłem na metę czwarty – mówi Tytus. – W tym wyścigu popełniłem jednak błąd, bo popłynąłem w złą, niezbyt wydajną stronę. Generalnie jednak te regaty odbywają w dość korzystnych dla mnie warunkach. Mogłoby jeszcze odrobinę silniej wiać, bo najlepiej czuję się w średnim wietrze o prędkości 12-15 węzłów.

Po zakończeniu pływania na Optimiście reprezentant AZS AWFiS Gdańsk miał dylemat na jakiej łódce kontynuować swoją sportową przygodę.

– W grę wchodziły także klasy 29er i 420, ale za namową swojego trenera, który powiedział, że jestem zbyt dużym indywidualistą, aby pływać z kimś w załodze, zdecydowałem się przesiąść na Lasera. I to była bardzo dobra decyzja.

Lider młodzieżowych zmagań znany jest również z zamiłowania do literatury – ostatnio przeczytał „Opowiadania” Antoniego Czechowa.

– O sferę mojego intelektualnego rozwoju dba mama, która podała mi indeks obowiązkowych lektur – przyznał. – Przez Czechowa przebrnąłem, ale mimo wszystko bardziej gustuję w książkach z gatunku fantasy.

Drugie miejsce zajmuje jego klubowy kolega, szósty zawodnik mistrzostw świata z Kilonii Michał Krasodomski, a trzeci jest Łukasz Machowski (MKS Dwójka Warszawa). W tej klasie ściga się 65 żeglarzy z 31 klubów.

Mistrzyni świata druga w klasie Laser 4.7 wśród dziewcząt do 15 lat

7 sierpnia w Kilonii Wiktoria Lehmann została mistrzynią świata w klasie Laser 4.7 w kategorii dziewcząt do 15 lat, ale w OMM nie idzie jej tak dobrze. Po sześciu wyścigach zawodniczka ŻLKS Poznań jest w Pucku druga, a prowadzi Kinga Brzóska (MKŻ Arka Gdynia).

Lehmann wygrała co prawda w piątek inauguracyjny wyścig, ale później cztery razy była druga, a ponadto zanotowała falstart.

– Sporo do życzenia pozostawiają moje starty – mówi Wiktoria. – Ten element muszę znacznie poprawić. Poza tym te regaty rozgrywane są w niezbyt sprzyjających dla mnie warunkach. Im mocniej wieje, tym dla mnie lepiej, a na razie wiatr w Pucku nas nie rozpieszcza. W dodatku zapowiedzi na niedzielę nie są zbyt optymistyczne, bo ma jeszcze słabiej wiać.

15-letnia zawodniczka zapewnia, że pomimo niekorzystnych prognoz nie złoży broni i w niedzielę zrobi wszystko, aby wyprzedzić prowadzącą Brzóskę. – To mój trzeci sezon w klasie Laser 4.7. Będę walczyć o zwycięstwo, bo tytuł mistrzyni świata zobowiązuje, a ponadto zamierzam obronić wywalczony rok temu również w Pucku złoty medal Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży.

Trzecie miejsce, ze stratą dwóch punktów do Brzóski oraz jednego do wiceliderki, zajmuje piąta zawodniczka światowego championatu, Julia Rogalska (MBSW/UKŻR Giżycko). W tej kategorii rywalizuje 25 dziewcząt z 14 klubów.

Wiktoria Gołębiowska idzie w ślady Lidii Sulikowskiej

Zawodniczka SKŻ Ergo Hestia Sopot podczas pierwszej OOM wygrała w Pucku komplet ośmiu wyścigów w windsurfingowej klasie Techno293. Wiktoria Gołębiowska (MOS SSW Iława) odniosła w klasie Laser 4.7 w kategorii dziewczyn do 17 lat sześć kolejnych zwycięstw.

Do powtórzenia osiągnięcia Sulikowskiej Gołębiowska musi okazać się najlepsza w dwóch niedzielnych startach.

Trzecia zawodniczka zakończonych 14 sierpnia w Tallinie mistrzostw Europy w klasie Laser Radial prowadzi ze znaczną przewagą nad resztą stawki i trudno przypuszczać, aby ktoś odebrał jej zwycięstwo w generalnej klasyfikacji. Druga jest Karolina Błaszak (MKŻ Arka Gdynia), a na trzeciej pozycji plasuje się Marta Weiss (MBSW/UKŻR Giżycko). W kategorii do 17 lat ściga się 26 dziewcząt z 18 klubów.

W kategorii do 17 lat wśród 35 zawodników z 17 klubów najlepiej radzi sobie Marek Rospond (YC PTTK Beskid Nowy Sącz), a po pięciu wyścigach kolejne miejsca zajmują Mateusz Ksobich (AZS Poznań) oraz Filip Miłto (JK Kotwica Kołobrzeg).

Gabriela Czapska i Kamil Manowiecki na czele klasy Optimist

Po sześciu wyścigach na czele klasy znajdują się Gabriela Czapska (Spójnia Warszawa) i Kamil Manowiecki (YKP Gdynia). Wśród dziewcząt rywalizuje 41 zawodniczek z 22 klubów, natomiast wśród chłopców 93 żeglarzy z 25 klubów.

Czapska utrzymała prowadzenie po dwóch piątkowych wyścigach, natomiast na drugie miejsce awansowała Zofia Korsak – po pierwszym dniu reprezentantka MKS Dwójki Warszawa była piąta. Na trzecią pozycję spadła Pola Dzik (YKP Warszawa).

Po dwóch piątkowych wyścigach wśród chłopców pierwszy był Rafał Pogorzelski (Nauticus YC Olsztyn), który w sobotę stracił jednak prowadzenie. Nowym liderem został Kamil Manowiecki, a z szóstej na trzecie miejsce przesunął się Filip Miłoszewski (UKS Barnim Goleniów). Ten ostatni traci jednak do prowadzącego aż 17, a do Pogorzelskiego 11 punktów.

Zdecydowanie bardziej zacięta jest rywalizacja dziewcząt. Na zwycięstwo realne szanse ma również czwarta w generalnej klasyfikacji Zofia Burska (JKW Poznań), która zgromadziła tylko sześć punktów mniej od Czapskiej.

Wyniki:
Laser 4.7 U16 Chłopcy
Laser 4.7 U16 Dziewczęta
Laser 4.7 U18 Chłopcy
Laser 4.7 U18 Dziewczęta
Optimist Chłopcy
Optimist Dziewczęta

Organizatorem regat jest Polski Związek Żeglarski przy współpracy z Ministerstwem Sportu i Turystyki oraz Miejskim Ośrodkiem Kultury Sportu i Rekreacji w Pucku.

Co myślisz o tym artykule?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0