parada żeglarska
< Powrót
24
października 2017
Tekst:
jsz
Zdjęcie:
Karol Jączkowski
Trening Optimistów na Jeziorze Charzykowskim przed Opti Team Cup.

Optimiściarze powalczą o medal w Berlinie

Sześć razy zwyciężali, czy będzie szczęśliwa siódemka? Polska ekipa w piątek 27 października startuje na Jeziorze Wannsee w Berlinie w 30. Opti Team Cup, drużynowych regatach Optimistów.

Zmagania w stolicy Niemiec odbędą się w tym roku po raz trzydziesty. Wystąpi szesnaście ekip, w tym jedna z Polski. Polacy startują w Opti Team Cup od lat 90. i zaliczają się do grona najlepszych ekip – sześć razy zwyciężali, ostatni raz w 2014 i 2015 roku, a w 2016 roku zdobyli brązowy medal. Złotem w Berlinie mogą się pochwalić m.in. późniejsi olimpijczycy Patryk Piasecki, Kacper Ziemiński (SEJK Pogoń Szczecin) i Łukasz Przybytek (KS AZS AWFiS Gdańsk).

W tym roku na Opti Team Cup pojadą Agnieszka Pawłowska, Jeremi Szczukowski (oboje Chojnicki Klub Żeglarski), Mateusz Gwóźdź, Szczepan Damasiewicz (obaj YKP Gdynia) i Ludwik Grzelak (WTW Warszawa). Młodzi zawodnicy będą pod opieką trenera Karola Jączkowskiego (ChKŻ), który w 2002 roku sam zwyciężył w piętnastej edycji regat.

– Jedziemy dosyć młodym składem i trzeba mierzyć siły na zamiary – mówi Karol Jączkowski. – Ale zawodnicy ciężko pracowali, żeby się pokazać z dobrej strony, więc nie są skazani na porażkę. W weekend pływaliśmy w Charzykowach, na wodzie zaliczyliśmy trzy sesje treningowe, wykłady, oraz kilka godzin analizy z kamery. Mamy plan i zobaczymy jak nam pójdzie.

Regaty mają formułę team racingową – w poszczególnych wyścigach rywalizować będą ze sobą dwie czteroosobowe drużyny. Po przeprowadzeniu wszystkich pojedynków pierwsza i druga drużyna w klasyfikacji zmierzy się w finale, a trzecia i czwarta powalczy o miejsce trzecie.

W piątek 27 października odbędzie się spotkanie trenerów, a następnego dnia o godzinie 10 rozpoczną się zmagania. Zakończenie planowane jest około godziny 17 w niedzielę 29 października.

PODZIEL SIĘ OPINIĄ