< Powrót
11
maja 2017
Tekst:
Jędrzej Szerle
Zdjęcie:
arch. Andrzeja Kopytko
Joanna Pajkowska i Andrzej Kopytko podczas Żeglarskiego Pucharu Trójmiasta w 2016 roku.

Ostatnia prosta przed OSTAR

Już za niespełna trzy tygodnie, w poniedziałek 29 maja, w Plymouth rozpoczną się transatlantyckie regaty samotników OSTAR i dwuosobowych załóg TwoSTAR. Wśród dwudziestu ośmiu uczestników jest dwójka Polaków – Andrzej Kopytko i Joanna Pajkowska.

Andrzej Kopytko był pierwszym naszym żeglarzem, który zadeklarował chęć startu w OSTAR. Choć samotnie pływa zaledwie od 2013 roku, już rok później zaczął myśleć o przepłynięciu Atlantyku solo. W 2016 roku, po zdobyciu kwalifikacji, skupił się na przygotowaniach do startu.

– Nie wiem, czy można było lepiej zaplanować okres przygotowań, ale przyznam, że ostatnie tygodnie były nerwowe – mówi Andrzej Kopytko. – Konieczność dość wczesnego wypłynięcia z Polski, żeby zdążyć do Plymouth, powodowała, że czasu było mało. Ale udało się przygotować wszystkie kluczowe elementy na jachcie, między innymi w zakresie bezpieczeństwa. To mój pierwszy tak wielki projekt, pochłaniają mnie kwestie organizacyjne i logistyczne, dlatego jeszcze nie czuję stresu związanego z rejsem. Emocje pojawią się w momencie dopłynięcia do Plymouth – jak już tam zacumuję, będę myślał tylko i wyłącznie o starcie.

Uroczyste pożegnanie żeglarza, podczas którego jego jacht otrzymał nową nazwę – „Opole”, odbyło się Gdańsku ostatniego dnia kwietnia.

– Na ostatnim etapie przygotowań sponsorem tytularnym projektu zostało miasto Opole, które obchodzi jubileusz 800-lecia, stąd nazwa – wyjaśnia żeglarz. – A matką chrzestną została druhmistrzyni Maria Markuszewska, która od przeszło 50 lat prowadzi w Opolu 41. Żeglarską Drużynę Wodną.

Obecnie „Opole” znajduje się na Morzu Północnym i w ciągu dwóch tygodni powinno zawinąć do Plymouth.

W dwuosobowym TwoSTAR wystąpi z kolei Joanna Pajkowska, dla której będzie to czwarty start w transatlantyckich regatach. Żeglarka popłynie jako załogantka Niemca Uwe Röttgeringa na jachcie „Rote 66” typu Class 40. Nie jest to ich pierwsza wspólna impreza – w 2016 roku wygrali Baltic Polonez Cup Race w grupie Open I Double.

– Moja sytuacja jest trochę nietypowa, bo przygotowaniem łódki zajmuje się Uwe Röttgering – mówi Joanna Pajkowska. – W tym sezonie nie mieliśmy jeszcze okazji wspólnie żeglować – jacht został zwodowany trzy tygodnie temu. W sobotę jednak planujemy już wypłynąć z Warnemünde do Plymouth.

W tegorocznym OSTAR ostatecznie nie weźmie udział trzeci Polak, który deklarował chęć startu. Mowa o Macieju Murasie, któremu na przeszkodzie stanął brak własnego jachtu i wycofanie się głównego sponsora.

– Niestety nie zamknąłem minimalnego budżetu – mówi Maciej Muras. – Zabrakło 1/3, czyli około 70 000 złotych. Musiałem pogodzić się z tym, że w tej edycji OSTAR nie wystartuję. Na szczęście część sponsorów wstępnie zgodziła się przełożyć zadeklarowane środki na realizację następnego projektu. Szczegóły na razie utrzymuję w tajemnicy.

OSTAR i TwoSTAR 2017 rozpoczną się w poniedziałek 29 maja od tradycyjnego wystrzału armatniego. Celem żeglarzy będzie Newport w Stanach Zjednoczonych.

Andrzej Kopytko urodził się 17 września 1975 roku w Kędzierzynie-Koźlu. Przygodę z żeglarstwem zaczął w Jacht Klubie Tajfun przy Zakładach Azotowych Kędzierzyn Koźle. Obecnie jest członkiem Yacht Klubu Rzeczypospolitej Polskiej w Świnoujściu. W 2015 roku zajął drugie miejsce w grupie Open w regatach Bitwa o Gotland. W ramach projektu Ocean17 29 maja 2017 roku wystartuje w regatach OSTAR.

Joanna Pajkowska urodziła się 13 lipca 1958 roku w Warszawie. Polska samotniczka, która trzykrotnie brała udział w regatach OSTAR i TwoSTAR. W latach 2008-2009 odbywała samotny rejs dookoła świata, za który otrzymała nagrodę Rejs Roku – Srebrny Sekstant. 29 maja w TwoSTAR wystartuje jako załogantka Uwe Röttgeringa.

OSTAR (Observer Single-handed Transatlantic Race -Transatlantyckie Regaty Samotników Observera) są uznawane za jedne z najtrudniejszych regat transatlantyckich. Dystans do pokonania liczy ok. 3000 mil morskich, czyli ok. 5500 km. Trasa prowadzi przez północny Atlantyk, na którym żeglarze muszą się zmierzyć z przeciwnymi wiatrami, nieprzyjaznymi prądami morskimi, mgłami i górami lodowymi. W 1981 roku wystartowała pierwsza edycja regat TwoSTAR (Twohanded Transatlantic Race – Dwuosobowe Transatlantyckie Regaty). W 2013 roku w OSTAR wziął udział Krystian Szypka, w ramach organizowanego przez Pomorski Związek Żeglarski projektu „Ostar for Dydek”.

Polacy w OSTAR i TwoSTAR:
Krzysztof Baranowski, „Polonez”, OSTAR 1972
Teresa Remiszewska, „Komodor”, OSTAR 1972
Zbigniew Puchalski, „Miranda”, OSTAR 1972 i 1976
Kazimierz „Kuba” Jaworski, „Spaniel” OSTAR 1976 i „Spaniel II” OSTAR 1980
Jerzy Rakowicz, „Spaniel”, OSTAR 1980
Czesław Gogołkiewicz, „Raczyński II”, OSTAR 1980
Jan Pinkiewicz, Wojciech Krupski, „Kapitan II”, TwoSTAR 1981
Jerzy Cołojew, Jacek Borowski, „Carmen”, TwoSTAR 1981
Wojciech Jeziorski, Anna Buchner-Jeziorski, „Retman III”, TwoSTAR 1981
Jerzy Siudy, Wojciech Kaliski, „Cetus”, TwoSTAR 1981
Joanna Pajkowska i Wojciech Kaliski, „Almatur III”, TwoSTAR 1986
Joanna Pajkowska, „Ntombifuti”, OSTAR 2000
Krystian Szypka, „Sunrise”, OSTAR 2013
Joanna Pajkowska, „Cabrio 2”, OSTAR 2013

PODZIEL SIĘ OPINIĄ