< Powrót
19
kwietnia 2017
Tekst:
mat. prasowe
Zdjęcie:
Marek Wilczek

Ostatnia szansa startu w Klubowych Mistrzostwach Polski

Trzeci sezon Polskiej Ekstraklasy Żeglarskiej, czyli Klubowych Mistrzostw Polski PZŻ rusza w połowie maja regatami w Sopocie. Cztery rundy rozgrywek – w Sopocie, Świnoujściu, Gdyni i Szczecinie – wyłonią nowego mistrza Polski. Tytułu z 2016 roku będzie bronić AZS Politechnika Gdańska. Na starcie zobaczymy reprezentacje żeglarskich klubów sportowych z całego kraju.

– Czekamy na ostatnie zgłoszenia, jest jeszcze możliwość dołączenia do rywalizacji – mówi Maciek Cylupa, jeden z organizatorów Ligi. – Udział w regatach nie wiąże się z koniecznością posiadania własnego jachtu. Jednakowe i gotowe do regat dostarczamy i obsługujemy technicznie na miejscu. Wpisowe wynosi 5 tys. złotych za cztery regaty, wraz z dniami treningowymi.

– Zasady rywalizacji są przejrzyste i proste – wyjaśnia Rafał Sawicki, współorganizator Ligi. -Wyścigi odbywają się według ogólnie znanych zasad regat flotowych, różnią się jedynie tym, że trasa jest krótsza i sędziowane są przez arbitrów na wodzie. Wyklucza to protesty po wyścigach i umożliwia karanie przewinień bezpośrednio w czasie wyścigu, przez co rywalizacja staje się bardziej dynamiczna i fair. Klub ma prawo wystawić do każdych regat dowolnie dobraną załogę ze zgłoszonych przed sezonem 20 zawodników, co umożliwia starty nawet tym którzy mają już mocno napięty terminarz.

Pierwsze cztery kluby Ligi otrzymają prawo startu w prestiżowych rozgrywkach Europejskiej Ligi Mistrzów (Sailing Champions League).

Regaty odbywają się na jednakowych jachtach zapewnianych przez organizatora, dodatkowo między wyścigami załogi zamieniają się jachtami. Taka formuła powoduje, że o zwycięstwie decydują umiejętności, a nie sprzęt. W sezonie 2017 zawodnicy będą używać floty identycznych jachtów TOM28 (Szczecin, Świnoujście) oraz Delphia 24 One Design (Sopot, Gdynia)

Kalendarz regat Polskiej Ekstraklasy Żeglarskiej w sezonie 2017:

13-14 maja – Sopot
24-25 czerwca – Świnoujście
19-20 sierpnia – Gdynia
9-10 września – Szczecin

Organizatorami Polskiej Ekstraklasy Żeglarskiej są MT Partners (Polish Match Tour) oraz GSC Yachting przy współpracy Polskiego Związku Żeglarskiego. Zgłoszenia można dokonać mailem lub przez stronę internetową www.ligazeglarska.pl. Więcej informacji można znaleźć również na profilu ligi na Facebooku.

PODZIEL SIĘ OPINIĄ