< Powrót
14
listopada 2019
Tekst:
Maciej Cylupa
Zdjęcie:
Gwidon Libera
Ligi

Ostatnie dni zgłoszeń do Polskiej Ligi Żeglarskiej 2020

Tylko do 17 listopada można zgłosić się i zapewnić sobie udział w eliminacjach do 1 Ligi Żeglarskiej w sezonie 2020. Późniejsze zgłoszenia będą akceptowane tylko w przypadku wolnych miejsc.

W zakończonym, najlepszym w historii i w ocenie uczestników sezonie Ligi wystartowało 21 zespołów z 20 klubów. Rywalizacja odbyła się w 4 dwudniowych rundach Ekstraklasy w Szczecinie, Sopocie, Gdyni i Świnoujściu oraz 4 jednodniowych rundach 1 Ligi w Sopocie i Szczecinie. Mistrzem Polski została załoga Giżyckiej Grupy Regatowej przed Legią Warszawa i Jeziorach Yacht Club. Z 1 Ligi awansowały zespoły Yacht Club Gdańsk, YKP Gdynia i UKS Albatros Wolin.

W sezonie 2020 rywalizacja ponownie odbędzie się na dwóch poziomach rozgrywkowych – Ekstraklasy i 1Ligi. W każdej lidze rozegrane zostaną 4 pełne dwudniowe rundy. W każdej lidze startować będzie 12 klubów. Każdy nowy klub może przystąpić do rywalizacji od 1 Ligi. Na sezon 2020 wolne są w niej 4 miejsca dla nowych klubów, dotychczasowi uczestnicy mają zapewniony udział. Jeśli nowych klubów zgłosi się więcej niż wolnych miejsc, rozegrane zostaną dodatkowe eliminacje.

Zasady rywalizacji są bardzo przejrzyste i proste. Wyścigi odbywają się według ogólnie znanych zasad regat flotowych, różnią się jedynie tym, że trasa jest krótsza i sędziowane są przez arbitrów na wodzie. Wyklucza to protesty po wyścigach i umożliwia nakładanie kar bezpośrednio w czasie wyścigu, przez co rywalizacja staje się dynamiczniejsza i bardziej fair.

Rozgrywki zorganizowane są w taki sposób, aby w jak największym stopniu uprościć uczestnictwo. Udział w regatach nie wiąże się z koniecznością posiadania własnego jachtu, gdyż te jednakowe i gotowe do regat dostarczane i serwisowane są przez organizatora. Wpisowe do regat pozostanie na poziomie z tego sezonu czyli 6,4 tys. złotych za całość ligi czyli 4 regaty dwudniowe wraz z dniami treningowymi. Zawodnicy dostaną do dyspozycji flotę identycznych jachtów regatowych, przygotowanych i serwisowanych na wodzie pomiędzy wyścigami.

Organizatorzy Ligi podkreślają, że o wyniku decydują umiejętności, taktyka i pewnie trochę szczęścia, ponieważ wszyscy zawodnicy startują na jednakowych jachtach. Dodatkowo, start w Lidze generuje relatywnie nieduże koszty udziału w rywalizacji na wysokim sportowym poziomie. Poza wpisowym dochodzą koszty dojazdu i pobytu załogi na miejscu regat, ale zdaniem organizatorów – sumując wszystkie wydatki – sezon startów w Lidze jest dużo tańszy, w porównaniu z koniecznością posiadania własnego jachtu, jego transportu po Polsce, obsługi, slipowania, zakupu żagli, remontów i wymiany osprzętu.

Zwycięzca Ligi zdobędzie tytuł Klubowego Mistrza Polski a pierwsze cztery kluby Ekstraklasy otrzymają prawo startu w prestiżowych rozgrywkach Europejskiej Ligi Mistrzów rozgrywanych w St. Petersburgu, St. Moritz i Porto Cervo. 4 najsłabsze kluby w Ekstraklasie spadną do 1 Ligi, a w ich miejsce awansują najlepsze 4 kluby z 1 Ligi.

Kalendarz Polskiej Ligi Żeglarskiej na sezon 2020

Kwalifikacje do 1 Ligi
18-19.04 Sopot

1 Liga
30-31.05 – Szczecin
11-12.07 – Gdynia
8-9.08 – Świnoujście
29-30.08 – Sopot

Ekstraklasa
6-7.06 – Szczecin
18-19.07 – Gdynia
15-16.08 – Świnoujście
12-13.09 – Sopot

Organizatorem Polskiej Ekstraklasy Żeglarskiej jest MT Partners (Polish Match Tour) przy współpracy GSC Yachting i Polskiego Związku Żeglarskiego.

Regaty relacjonowane są na żywo z wody z użyciem kamer i komentarzem. Dodatkowo rywalizacje można śledzić na stronie internetowej w systemie SAP Sailing Analitics.

Strona Ligi

Adres zgłoszeniowy: info@ligazeglarska.pl

PODZIEL SIĘ OPINIĄ