< Powrót
16
maja 2018
Tekst:
mat. prasowe
Zdjęcie:
PSK505
Puchar Polski klasy 505

Puchar Polski klasy 505 startuje w Gdyni w ten weekend

Już tylko dni dzielą żeglarzy i sympatyków klasy 505 od pierwszego rozdania punktów w sezonie 2018. Udział w Pucharze Polski klasy 505 zapowiedziało ponad 20 załóg!

W najbliższe piątkowe popołudnie, teren gościnnego Yacht Klubu Stal Gdynia wypełni się jachtami klasy 505. Wraz z nimi przybędą do mariny zawodnicy z całej Polski, wraz z swoimi rodzinami i znajomymi.

Jak co roku na regatach będzie kilka nowych załóg, w tym sezonie zawodnicy z Trójmiasta, Warszawy oraz Szczecina. Zainteresowanie klasą 505 wciąż rośnie, za przyczyną m.in. przyjacielskiej atmosfery wewnątrz klasy, długowieczności jachtów i ogromnej radości z pływania w każdych warunkach wiatrowych. Najważniejsza jednak jest ciągła aktywność regatowa, nie tylko w Polsce, ale również w Europie i na całym świecie.

Praca Polskiego Stowarzyszenia Klasy 505 została uhonorowana przez członków Międzynarodowego Stowarzyszenia podczas mistrzostw świata w 2016 w Weymouth, kiedy to Polacy otrzymali prawo do organizacji mistrzostw świata w 2018!

Od 18 lipca na wodach zatoki Gdańskiej gościć będą najlepsi żeglarze 505 z całego świata. Nie zabraknie aktualnych i byłych mistrzów świata, czy byłych uczestników igrzysk olimpijskich. Na dziś zgłoszonych jest 79 załóg z 14 krajów. Organizatorzy przypominają wszystkim zainteresowanym startem, że zgłosić można się nawet pierwszego dnia regat, ale do końca maja obowiązuje niższa kwota wpisowego.

Premierowe regaty Pucharu Polski zostaną rozegrane na tych samych wodach, co lipcowe mistrzostwa świata. Z tego powodu spora część załóg rozpoczęła już treningi w Gdyni, aby jak najlepiej przygotować się do najważniejszych regat sezonu. W ubiegły  weekend w Gdyni odbyło się zgrupowanie, na którym zawodnicy szkolili się pod okiem doświadczonych trenerów. Zdobyta wiedza na pewno zaprocentuje podczas regat otwarcia sezonu, na których z roku na rok coraz bardziej wyrównana stawka postara się zdobyć punkty do rankingu Pucharu Polski.

W tym sezonie trudno o wskazanie faworytów, jednak jest kilka załóg, które od lat żeglują konsekwentnie i równo, dzięki czemu osiągają powtarzalne i dobre wyniki. Należy wspomnieć przede wszystkim załogę obrońców mistrzostwa i Pucharu Polski POL9119 – Mateusza Jurę, Bartka Chroła (AZS SGH Warszawa); mistrzów Polski z roku 2016 braci Karola i Bartosza Milewskich (Yacht Klubu Stal Gdynia), pływających na POL9170; załogę White Wood Sailing Team POL9132 Przemek Zagórski i Michał Olko (Yacht Klubu Stal Gdynia); czy też zeszłorocznych brązowych medalistów MP POL8802 – załogę Dominik Ostrowski i Jakub Folczak (SWOS Warszawa). Jest oczywiście kilka załóg, które mogę poważnie namieszać w stawce, pomimo tego, że w poprzednich latach nie odnosiły spektakularnych sukcesów.

Jak mawiają doświadczeni trenerzy – na medale pracuje się zimą, w sezonie tylko się je odbiera. Już w niedzielę, 20 maja po południu będzie wiadomo, kto najlepiej przepracował zimę na siłowni, odrobił zajęcia z taktyki i strategii, zadbał o sprzęt i będzie miał odrobinę szczęścia….

PODZIEL SIĘ OPINIĄ