< Powrót
7
października 2019
Tekst:
Mat. prasowe
Zdjęcie:
YKP Gdynia
Mistrzostwa Pomorza

Otwarte Mistrzostwa Pomorza w klasach 420 i 29er zakończone

W miniony weekend (5-6.10) odbył się Jesienny Puchar Gdyni dla klas 420 i 29er. Regaty były jednocześnie Otwartymi Mistrzostwami Pomorza. W klasie 420 triumfowała załoga Julia Schmidt i Zuzanna Figiel. Natomiast w klasie 29er Gustaw Miciński i Mateusz Gwóźdź – wszyscy z Yacht Klubu Polski Gdynia.

Weekendowe zmagania nie należały do najłatwiejszych. W sobotę porywy wiatru dochodziły do ponad 20 węzłów co przy wschodnim kierunku wiatru wywoływało duże zafalowanie. Natomiast niedzielne warunki to bardzo słaby wiatr z kierunków północnych przeplatany opadami deszczu, które bardzo utrudniały młodym żeglarzom rywalizację. Temperatury w okolicach 10 stopni, również nie napawały optymizmem.

Niemniej mimo tych niezbyt korzystnych warunków młodzi żeglarze poradzili sobie znakomicie. Komisji regatowej udało się rozegrać wszystkie zaplanowane wyścigi.

Warto odnotować fakt startu, w jednej z załóg klasy 29er, Kajetana Jabłońskiego, obecnego trenera w YKP Gdynia. Kajetan wrócił do ścigania po ponadrocznej przerwie od zakończenia bogatej kariery zawodniczej.

– Ze względu na nieobecność załogantki Karoliny Żurek, postanowiłem, że przypomnę sobie jak się pływa – opowiadał Kajetan Jabłoński. – Pierwsze dwa wyścigi już dały mi nieźle w kość, a to był dopiero początek. Pewnych rzeczy się jednak nie zapomina, o czym mogli  przekonać się moi zawodnicy kiedy wygraliśmy jeden z wyścigów.

W klasie 420 załogi walczyły do samego końca o jak najlepszy wynik.

– Poziom sportowy był bardzo wyrównany. Widać efekty dobrze przepracowanego sezonu – komentowała trenerka klasy 420 w YKP Gdynia, Tosia Marciniak.

Wyniki w klasie 420

  1. Julia Schmidt, Zuzanna Figiel (YKP Gdynia)
  2. Zuzanna Ołowiak, Zofia Kucharska (YKP Gdynia)
  3. Jakub Ławicki, Wiktor Grudniewski ( MKŻ Arka Gdynia)

Wyniki w klasie 29er

  1. Gustaw Miciński, Mateusz Gwóźdź (YKP Gdynia)
  2. Marceli Mierzwicki, Franciszek Borys (YKP Gdynia)
  3. Karolina Żurek, Kajetan Jabłoński (YKP Gdynia)

Otwarte Mistrzostwa Okręgu Pomorskiego w klasach 420 i 29er były dofinansowane przez Pomorską Federację Sportu ze środków Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego.

PODZIEL SIĘ OPINIĄ