< Powrót
1
listopada 2016
Tekst:
tef
Zdjęcie:
Ewa Górska

Pamiętaliśmy

Żeglarzy, którzy w ostatnim roku odeszli na wieczną wachtę uczcił dzisiaj 1 listopada Pomorski Związek Żeglarski. Kameralna uroczystość odbyła się o godz. 10 pod pomnikiem „Zaginionych na morzu” na Bulwarze Nadmorskim w Gdyni.

Znicze i wiązanki kwiatów złożyła pod pomnikiem nie tylko delegacja PoZŻ, której przewodniczył prezes Związku Bogusław Witkowski. Przybyli również przedstawiciele Bractwa Kaphornowców, Ligi Morskiej i Rzecznej, Stowarzyszenia Kapitanów Żeglugi Wielkiej i pomorskich klubów. Wśród żeglarzy była m. in. pierwsza kobieta, która samotnie opłynęła świat, Krystyna Chojnowska-Liskiewicz.

W nastrój spotkania wprowadził uczestników wiersz Czesława Miłosza „Spotkanie”:

Jechaliśmy przed świtem po zamarzłych polach,
Czerwone skrzydło wstawało, jeszcze noc.

I zając przebiegł nagle tuż przed nami,
A jeden z nas pokazał go ręką.

To było dawno. Dzisiaj już nie żyją
Ni zając, ani ten, co go wskazywał. 

Miłości moja, gdzież są, dokąd idą
Błysk ręki, linia biegu, szelest grud –
Nie z żalu pytam, ale z zamyślenia.

Wszystkich ludzi żagli i morza, szczególnie tych z Pomorza, którzy zmarli w ciągu ostatniego roku uczczono minutą ciszy i modlitwą. Przypomnijmy niektórych z nich:

23 listopada 2015 roku odszedł Andrzej Ożóg, prekursor polskiego kiteracingu, instruktor, trener kadry narodowej. Jako zawodnik był członkiem Polskiej Kadry Narodowej i wielokrotnym medalistą mistrzostw Polski. Startował w klasach Windglider, Funboard, a także Formuła Windsurfing. W wieloletniej karierze trenersko – menadżerskiej, współpracował z takimi zawodnikami jak Jakub Kosmowski, Steve Allen czy Maciej Rutkowski.

12 stycznia 2016 roku na wieczną wachtę odszedł Jan Ramczyk, żeglarz, były wicekomandor Gdańskiego Klubu Żeglarskiego LOK im. Mariusza Zaruskiego i współzałożyciel Pomorskiego Okręgowego Związku Motorowodnego i Narciarstwa Wodnego. Przez lata szkolił żeglarzy i motorowodniaków, zaangażowany był również w remonty i przebudowy jachtów. Jako oficer i kapitan pływał m.in. na „Zawiszy Czarnym” i „Generale Zaruskim”.

4 lutego zmarł Edmund Bąk, żeglarz, członek Jacht Klubu Passat w Szczecinie i wieloletni dyrektor Szczecińskiej Stoczni Jachtowej im. Leonida Teligi. Dzięki jego zaangażowaniu zrealizowane zostały słynne polskie jednostki – m.in. „Polonez”, na którym Krzysztof Baranowski popłynął w regatach OSTAR 72 oraz rejsie dookoła świata, czy „Spaniel”, jeden z pierwszych jachtów z laminatu, na którym Kazimierz „Kuba” Jaworski zajął drugie miejsce w OSTAR 76.

7 lipca odszedł Hans-Peter Klages. Ten, urodzony w 1945 roku w Niemczech, żeglarz przyjechał do Polski w połowie lat 90. i osiadł w Gdyni. Na jachcie „Knudel”, przebudowanym ze starej łodzi rybackiej, przez lata żeglował, organizował na nim także morskie pogrzeby.

1 sierpnia zmarł w Gdańsku Jacek Forembski, jachtowy kapitan żeglugi wielkiej, instruktor żeglarstwa, były kierownik wyszkolenia żeglarskiego Centrum Wychowania Morskiego ZHP, były wicekomandor Bractwa Żelaznej Szekli. Swój pierwszy rejs odbył w 1954 roku, na jachcie „Swarożyc” z kpt. Zdzisławem Pieńkawą. Od 1973 roku zajmował się szkoleniem młodzieży, w ramach „Latającego Holendra” i Bractwa Żelaznej Szekli. Od 1963 do 1981 roku jako członek Zarządu Gdańskiego Okręgowego Związku Żeglarskiego zasiadał w centralnej kapitańskiej komisji egzaminacyjnej. W latach 1994-1997 był kierownikiem wyszkolenia żeglarskiego CWM ZHP. Miał za sobą około 110 rejsów kapitańskich, po Pacyfiku, północnym Atlantyku i morzach europejskich.

2 sierpnia odszedł Witold Ciecholewski. Był inżynierem, stoczniowcem oraz zasłużonym żeglarzem. Wieloletni pracownik Stoczni Gdańskiej, członek Jachtklubu Stoczni Gdańskiej, nagrodzony medalem 35-lecia Sportu i Turystyki Województwa Gdańskiego. Na jachcie „Otago” jako zastępca kapitana wziął udział w wokółziemskich regatach Whitbread Round the World Race. 

22 sierpnia odszedł Junusz Kurbiel – polski geolog i żeglarz arktyczny, mieszkający we Francji, pracownik Instytutu Mórz Polarnych, organizator i uczestnik licznych wypraw polarnych i projektów żeglarsko-badawczych. Laureat wielu prestiżowych nagród żeglarskich, w tym dwukrotnie Srebrnego Sekstantu.

5 września odszedł na wieczną wachtę Kazimierz Ignacy Wójcik – „Karol” P-41. Wicekomandor Honorowy Yacht Klubu Polski, żeglarz od 1946 roku, wieloletni zawodnik CWKS Legia Warszawa w Klasie Finn. Od 1963 roku Członek i zawodnik YKP Warszawa. W latach 1967-1991 członek Głównej Komisji Żeglarstwa Lodowego PZŻ. Sędzia i mierniczy w bojerowej klasie DN, wieloletni reprezentant kraju i klubu na Mistrzostwach Świata i Europy w żeglarstwie lodowym.

11 września zmarł Jerzy Wieczorek były gdyński radny, jeden z pomysłodawców Gdynia Sailing Days, współzałożyciel Stowarzyszenia Żeglarstwa Regatowego.

Cześć ich pamięci!

Co myślisz o tym artykule?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

PODZIEL SIĘ OPINIĄ