< Powrót
22
listopada 2018
Tekst:
mat. prasowe
Zdjęcie:
Bartosz Modelski
Zatoki Gdańskiej

Panel dyskusyjny: Co możemy zrobić dla Zatoki Gdańskiej?

Czy możemy bez wyrzutów sumienia do morza wrzucić skórkę od banana? Co można złapać przy pomocy płetwy sterowej jachtu? Którzy z fanów wodnych atrakcji nad Zatoką śmiecą? Na te i inne pytania odpowiedzą paneliści w czasie dyskusji „Czy żeglarstwo może być eko?”.

Teoretycznie zarówno mieszkańcy Trójmiasta jak i przyjezdni chcieliby, żeby morze było wolne od śmieci, a plaża nieskazitelnie czysta.  W sobotę 24 listopada jest okazja porozmawiać o tym, jak to wygląda w praktyce. Co naszej wodzie szkodzi, ile kosztuje sprzątanie i jak zwykły turysta czy wodniak może działać proekologicznie. Czy tak naprawdę chce? Społeczności żeglarskie na całym świecie podejmują różne inicjatywy na rzecz środowiska wodnego – czy my też możemy się czymś pochwalić w tej dziedzinie? I czy nasi żeglarze są chętni, aby dać przykład innym?

Organizatorzy panelu, Yacht Club Gdańsk, organizator regat Nord Cup Gdańsk, Stowarzyszenie Klasy Nautica 450 oraz Centrum Hevelianum zapraszają do Wozowni przy Centrum Hevelianum na spotkanie o naszych postawach wobec środowiska i ekologicznie zrównoważonych praktykach na wodzie.

Do dyskusji włączą się:

Michał Bała ze Stacji Morskiej imienia prof. Krzysztofa Skóry – Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego. Absolwent oceanografii, specjalizujący się w biologii morza, a prywatnie miłośnik przyrody i zapalony wędkarz.

Leszek Paszkowski – dyrektor Gdańskiego Ośrodka Sportu, gospodarz gdańskich marin i plaż, a także ich aktywny użytkownik – jako mors i sternik jachtowy.

Bogusław Witkowski – niezwykle zasłużony dla polskiego morza,  honorowy członek Stowarzyszenia Kapitanów Żeglugi Wielkiej , prezes Pomorskiego Związku Żeglarskiego zrzeszającego wszystkie pomorskie jachtkluby.

Paweł Kołodziński – doświadczony zawodnik klasy 49er, medalista mistrzostw Europy oraz reprezentant Polski na olimpiadzie w Londynie i Rio.

Dyskusję poprowadzi Michał Korneszczuk – utytułowany zawodnik regatowy, organizator regat żeglarskich Nord Cup oraz szef polskiego oddziału firmy Pantaenius specjalizującej się w ubezpieczeniach jachtów. Organizatorzy liczą także na pytania od publiczności.

Dyskusja „Czy żeglarstwo może być eko?” odbędzie się w sobotę 24 listopada o g. 14 w budynku Wozowni przy Centrum Hevelianum, Gdańsk, ul. Gradowa 8.

Strona wydarzenia

PODZIEL SIĘ OPINIĄ