< Powrót
30
października 2017
Tekst:
jsz
Zdjęcie:
Tadeusz Lademann

Papież Franciszek na „Darze”?

W maju 2018 roku „Dar Młodzieży”, żaglowiec Akademii Morskiej w Gdyni, rozpocznie wokółziemską wyprawę. Znamy szczegóły rejsu, który ma uczcić stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości.

„Dar” obierze trasę wschodnią, z opłynięciem Przylądka Dobrej Nadziei. Organizatorzy planują, że zatrzyma się m.in. w Lizbonie, na Wyspach Kanaryjskich, w Singapurze, Szanghaju i Osace. Po przepłynięciu Pacyfiku zawita również do Vancouver, San Francisco i Los Angeles, a w styczniu 2019 roku wpłynie do Panamy, gdzie weźmie udział w Światowych Dniach Młodzieży. Ostatnim punktem przed powrotem do Gdyni, przewidywanym na marzec 2019 roku, będzie Nowy Jork.

– To jest na razie plan, który wynika z układu wiatrów sezonowych i chęci zawinięcia do znaczących portów – mówi Henryk Śniegocki, prorektor Akademii Morskiej w Gdyni. – Może się to jeszcze zmienić.

Ważnym elementem wyprawy jest udział w Światowych Dniach Młodzieży w Panamie, w dniach 22-27 stycznia 2019 roku. Organizatorzy po cichu liczą, że żaglowiec odwiedzi papież Franciszek – ma w tym pomóc nowy nuncjusz apostolski w Panamie, pochodzący z Gdańska abp. Mirosław Adamski.

W rejsie wezmą udział studenci Akademii Morskich w Gdyni i Szczecinie oraz uczniowie współpracujących z nimi szkół. Popłynie również młodzież wybrana w ogólnopolskim konkursie, który  zorganizują Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej, Akademia Morska, Episkopat i Salezjański Wolontariat Misyjny. Powinien zostać ogłoszony na dniach.

Na konferencji prasowej zapowiadającej plany „Daru Młodzieży”, od lewej: Aleksander Gosk z działu armatorskiego, prorektor ds. morskich Henryk Śniegocki, Katarzyna Muszyńska, kierownik działu armatorskiego i komendant „Daru Młodzieży” Ireneusz Lewandowski.
Fot. Jędrzej Szerle

– „Dar Młodzieży” jest w świetnej kondycji, ale przepisy się zmieniają i musimy się do nich dostosować – mówi Henryk Śniegocki, zapowiadając remont jednostki. – Planujemy wymienić wyposażenie mostka, oczyszczalnię wód balastowych oraz oczyszczalnię ścieków. Koszt tylko tej ostatniej, to około 80 000 euro.

W 2017 roku „Dar Młodzieży” obchodził 35-lecie służby. W tym okresie odbył 220 podróży, przepłynął prawie 580 tysięcy mil morskich, 750 razy zawijał do portów całego świata. Na pokładzie fregaty przeszkoliło się ponad 19 000 uczniów i studentów szkół morskich polskich i zagranicznych.

PODZIEL SIĘ OPINIĄ