Partnerstwo dla żeglarzy
89 milionów złotych, 7 partnerstw lokalnych, 5 lat na wykonanie całej inwestycji. Tak w skrócie można podsumować dane dotyczące powstania sieci portów i przystani żeglarskich na obszarze Pętli Żuławskiej i Zatoki Gdańskiej. Wszystko to w ramach strategicznego przedsięwzięcia, którego inicjatorem jest Pomorski Urząd Marszałkowski.
W Nowym Dworze Gdańskim odbyła się konferencja podsumowująca prace nad analizą wykonalności przedsięwzięcia i strategią promocji marki dla powstającej oferty turystycznej.
– Głównym celem tego przedsięwzięcia jest stworzenie sieci portów i przystani żeglarskich mogących współtworzyć spójną i kompleksową ofertę turystyczną, dającą turyście wodnemu możliwość przybicia do brzegu lub kilkugodzinnego, dłuższego przystanku – mówił 9 grudnia, podczas konferencji z udziałem samorządowców reprezentujących gminy i organizacje uczestniczące w projekcie, marszałek województwa Mieczysław Struk. – Realizacja przedsięwzięcia wynika również z konieczności wzmocnienia wizerunku województwa pomorskiego na turystycznej mapie Polski, a dziś chcemy podsumować i przedstawić założenia całego programu.
Jednym z głównych założeń inicjatywy pod nazwą „Rozwój oferty turystyki wodnej w obszarze Pętli Żuławskiej i Zatoki Gdańskiej ” jest realizacja projektu w siedmiu grupach, zwanych partnerstwami. W ich skład wchodzą gminy i organizacje, takie jak np. Urząd Morski w Gdyni, które wspólnie będą realizować inwestycje. Celem podstawowym jest zwiększenie miejsc cumowniczych na obszarze Żuław i Zatoki Gdańskiej oraz poprawa bezpieczeństwa żeglugi i stacjonowania uczestników ruchu turystycznego w regionie. Głównymi odbiorcami inwestycji będą żeglarze.
Przedsięwzięcie będzie realizowane przede wszystkim ze środków unijnych. Urząd Marszałkowski wesprze uczestników projektu w poszukiwaniu dodatkowych źródeł finansowania.
– Przygotowując zręby założenia inwestycyjnego wychodziliśmy z celów komunikowanych wcześniej przez Urząd Marszałkowski – powiedział podczas konferencji Grzegorz Tomaszewski z firmy DS Consulting, która opracowała analizę wykonalności całego przedsięwzięcia. – W efekcie podzieliliśmy kwotę 89 milionów na dwa zadania. Jedno kumuluje zdecydowaną większość kosztów, 80 milionów 618 tysięcy złotych brutto. Koszt własny beneficjentów przy 75-procentowym dofinansowaniu wyniesie niecałe 20 milionów złotych. Drugie zadanie będzie dofinansowane w 85 procentach, a jego koszt to niespełna 7 milionów złotych. Dofinansowanie pokryje m.in. koszty zagospodarowania lokalizacji w części wodnej i lądowej, beneficjenci będą mieli zapewnione pokrycie wartości dokumentacji, czyli pięć procent wartości inwestycji oraz nadzór inwestorski i autorski. To półtora procenta kosztów. Zadania miękkie, jak promocja, zostaną dofinansowane w kwocie stu tysięcy złotych na każde partnerstwo. Liderzy partnerstw będą mieli zapewnione finansowanie kosztów osobowych zarządzania, na jedną lub dwie obsługujące poszczególne zadanie osoby.
Wśród inwestycji jakie zostaną zrealizowane w ramach poszczególnych partnerstw są m.in.: przystań w Gniewie, cztery miejsca cumownicze w Korzeniewie, przystanie w Sobieszewie, Świbnie i Wiślince, rozbudowa przystani w Parku Północnym w Malborku, przedłużenie pomostu i budowa bosmanatu w Rewie, rozwój mariny w Sopocie, przystań we Władysławowie, przystań żeglarska w Gdańsku, rozbudowa i renowacja portu jachtowego AKM w Gdańsku, budowa portu jachtowego w Pucku i rozbudowa portu w Jastarni, budowa przystani w Nowym Dworze Gdańskim. Na liście rezerwowej znalazło się kilka inwestycji, z których najdroższa, kosztująca 120 mln zł, budowa stałego mostu w Sobieszewie, ma szanse na realizację w ramach innego przedsięwzięcia.
Budowa zakwalifikowanych do realizacji obiektów, rozpocznie się w 2017 roku. Do końca 2018 r. powstanie 60 procent inwestycji, a rok później zrealizowanych ma być już 85 procent zadań. Całość powinna być gotowa do końca 2020 roku. Żeglarze będą mogli korzystać z nowej infrastruktury od 2021 roku.