< Powrót
14
czerwca 2019
Tekst:
Dariusz Olejniczak, Jędrzej Szerle
Zdjęcie:
Jacek Kwiatkowski/PZŻ
Patryk Kosmalski
Patryk Kosmalski i Tomasz Lewandowski podczas Pucharu PZŻ 2019.

Patryk Kosmalski: Czas decyzji jeszcze przed nami

Patryk Kosmalski i Tomasz Lewandowski (Chojnicki Klub Żeglarski/Olsztyński Klub Żeglarski)  wystartują w klasie 420 podczas tegorocznych Mistrzostw Świata Juniorów World Sailing, które w lipcu odbędą się w Gdyni. Rozmawiamy z reprezentantem Pomorskiej Kadry Młodzieżowej Patrykiem Kosmalskim m.in. o kwalifikacjach do tej imprezy.

– Jak wam idą przygotowania do gdyńskich mistrzostw?

– Przygotowujemy się do nich od ubiegłego sezonu. Mamy już za sobą regaty o Puchar Prezydenta Miasta Gdyni, a w sobotę 15 czerwca rozpoczynamy kolejne zgrupowanie w Gdyni. Musimy trenować jak najwięcej, ponieważ chcemy opanować ten akwen do perfekcji.

– Gdyński akwen znacie chyba dość dobrze…

– To bardzo trudne miejsce, dlatego z jego znajomością i przygotowaniem do ścigania na nim, bywa różnie. Ale rzeczywiście, znamy go lepiej niż przeciwnicy i to jest na pewno nasz atut.

– Jaka była wasza droga do kwalifikacji na mistrzostwa World Sailing?

– W pierwszych regatach na Zegrzu zwycięstwo było to dość łatwe. Wygraliśmy prawie wszystkie wyścigi. Natomiast w Krynicy Morskiej podczas Pucharu PZŻ poszło nam gorzej. W Pucharze Prezydenta Miasta Gdyni najlepsza była mieszana para szwajcarska. My zwyciężyliśmy w polskiej stawce, co dało nam kwalifikację do mistrzostw świata.

– Kim będą wasi najważniejsi rywale w Gdyni?

– W ubiegłym roku triumfowali Amerykanie, natomiast w Hiszpanii podczas mistrzostw Europy rewelacyjni byli Hiszpanie. Myślę, że w tym roku, w Gdyni, będą równie mocni.

– Co was jeszcze czeka w tym sezonie jeśli chodzi o najważniejsze międzynarodowe starty?

– To będzie bardzo intensywny okres, bo zaraz po zakończeniu mistrzostw w Gdyni lecimy do Hiszpanii na mistrzostwa kontynentu. Zostaniemy tam do pierwszych dni sierpnia.

– Tomek Lewandowski to druga połowa reprezentacyjnego duetu. Jak wam się razem pływa?

– Znakomicie. Naszą najmocniejszą stroną jest to, że się dogadujemy na łódce. Prywatnie jesteśmy świetnymi kumplami, a na wodzie jesteśmy bardzo zgrani. To przekłada się na wyniki sportowe. Znamy się z Tomkiem od pięciu lat. Z czasów, kiedy jeszcze pływaliśmy na Optimistach. To wtedy zrodził się pomysł, żebyśmy razem pływali na czterystadwudziestkach. No i to był strzał w dziesiątkę, bo kiedy próbowałem z innymi zawodnikami to nie było to. Z Tomkiem pływa mi się najlepiej na świecie.

– Będziecie razem pływać po zakończeniu startów w klasie 420?

– Tego jeszcze nie wiemy. Chcemy dokończyć sezon, a potem się zobaczy. Wszystko będzie zależało od naszej wagi, predyspozycji i paru innych czynników. Czas podejmowania decyzji jeszcze przed nami.

Klasa 420 została skonstruowana w 1959 roku i szybko zyskała popularność jako niedrogi, dwuosobowy slup. Gwałtowny rozwój nastąpił w latach 70., kiedy uznano jej walory jako łódki przygotowującej do pływania na olimpijskiej klasie 470. Klasa ma długość 4,2 metra – stąd nazwa – a całkowita powierzchnia ożeglowania wynosi 13,05 m2. Jest ona priorytetowa w Polskim Związku Żeglarskim.

Na mistrzostwach świata juniorów w 2018 roku brązowy medal w klasie 420 mężczyzn zdobyli Polacy – Kacper Paszek i Bartek Reiter z Olsztyńskiego Klubu Żeglarskiego. Wcześniej w tej imprezie pojawiali się zawodnicy z Pomorza – w 2017 roku dziewiąte miejsce zajęli Seweryn Wysokiński i Mateusz Jankowski (CSW Opty Ustka/MKS Dwójka Warszawa), a w 2011 roku osiemnaste Filip Florek i Robert Szpula (Chojnicki Klub Żeglarski).

Jeżeli chodzi o imprezy rangi mistrzowskiej, to w 2018 roku Patryk Kosmalski i Tomasz Lewandowski (Chojnicki Klub Żeglarski/KS AZS AWFiS Gdańsk) zajęli dziewiąte miejsce w klasie 420 U17 w mistrzostwach Europy juniorów w klasach 420 i 470.

Pomorze od lat plasuje się w czołówce w mistrzostwach Polski. W 2018 roku złoty medal zdobyli Patryk Kosmalski i Tomasz Lewandowski, a w 2017 roku srebrny trafił do Seweryna Wysokińskiego i Mateusza Jankowskiego. Również w Pucharze Polskiego Związku Żeglarskiego zawodnicy z województwa pomorskiego spisują się dobrze. W tym roku rywalizację w klasie 420 wygrali Patryk Kosmalski i Tomasz Lewandowski (Chojnicki Klub Żeglarski), a w 2017 Seweryn Wysokiński i Mateusz Jankowski. Z kolei w Ogólnopolskiej Olimpiadzie Młodzieży w 2018 roku złoto trafiło do Patryka Kosmalskiego i Tomasza Lewandowskiego.

PODZIEL SIĘ OPINIĄ