< Powrót
14
lipca 2021
Tekst:
mat. prasowe PZŻ
Zdjęcie:
Andrea Lelli
klasie 420

Paulina i Iga z brązowym medalem MŚ U17 w klasie 420

Kolejny sukces w polskim żeglarstwie młodzieżowym. W mistrzostwach świata klasy 420 rozegranych we włoskim San Remo brązowy medal w kategorii do lat 17 zdobyła załoga Paulina Rutkowska i Iga Wielczyk (Yacht Klub Polski Gdynia/Mos Iława). Sukces warty podkreślenia, tym bardziej, że obie zawodniczki pływają razem w klasie 420 od niespełna roku.

W rywalizacji załóg kobiecych świetne, szóste miejsce zajęła załoga Agnieszka Pawłowska i Dominika Ołowiak (Chojnicki Klub Żeglarski/Olsztyński Klub Żeglarski). Polki zajęły też drugie miejsce w odrębnej klasyfikacji do lat 21, aczkolwiek w tej kategorii medali nie przyznawano.

Wśród mężczyzn najlepiej z Polaków spisali się Ludwik Grzelak i Tomasz Lewandowski (Olsztyński Klub Żeglarski), którzy zajęli 23 miejsce.

– Jestem zadowolony z postawy kadrowiczów – mówi Marcin Mickiewicz, trener Kadry Narodowej w klasie 420. – To były trudne regaty, wymagające od zawodników wszechstronnych umiejętności. Na akwenie żeglowaliśmy praktycznie w każdych możliwych warunkach – w słabym, średnim i silnym wietrze, przy małej, ale też dużej fali. Silny prąd nie ułatwiał żeglugi. Z każdym dniem jednak postawa polskich żeglarzy była coraz lepsza. W tym roku z powodu pandemii nie mieliśmy zbyt wielu okazji do żeglowania, budowaliśmy głównie przygotowanie fizyczne. Na tle innych krajów widać było nasze braki w opływaniu, ale z każdym dniem było coraz lepiej i stopniowo odrabialiśmy dystans. Wierzę, że na zbliżających się mistrzostwach Europy będzie jeszcze lepiej.

Mistrzostwa Europy również odbędą się we Włoszech, w dniach 24-31 lipca, tym razem jednak w znajdującej się nad Morzem Tyrreńskim Formie.

Wyniki

PODZIEL SIĘ OPINIĄ