< Powrót
3
lipca 2017
Tekst:
Andrzej Szrubkowski
Zdjęcie:
Jacek Trenkner

Pierwsza faza rywalizacji w PBP 2017

Minął pierwszy miesiąc rywalizacji w Pucharze Bałtyku Południowego. Jak wygląda poziom zaawansowania w realizacji kalendarza regat?

W regionie pomorskim rozegrano najwięcej, bo cztery regaty. Wolno rusza sezon w Zachodniopomorskiem. Po wycofaniu z kalendarza Regat o Puchar Ministra Spraw Zagranicznych, w ostatni weekend czerwca rozegrano w Świnoujściu Dni Morza. Jak przebiegały, będziemy w stanie ocenić, gdy dotrze sprawozdanie. Rownież regiony elbląski i kaliningradzki rozpoczęły rywalizację. Pierwszymi regatami klasyfikowanymi jako morskie jest Puchar Komandora Jachtklubu Kaliningradzkiego na trasie z Bałtijska do Górek Zachodnich. Z uwagi na tegoroczne trudności z uzyskaniem przez polskie załogi wiz rosyjskich, na trasie ścigały się wyłącznie załogi jachtów rosyjskich.

Jednostki startujące w kolejnych z regat morskich Nord Cup B8 o długości 120 Mm trafiły na bardzo zmienne warunki. Trawers Helu osiągnięto po ponad czterech godzinach żeglugi, później wiatru przybyło, a nawet było go w nadmiarze. Pierwszy na mecie „Błagodarnost’ 2”, z prowadzącym Sergeyem Pavlenko, potrzebował na przejście trasy niewiele ponad 19 godzin.

Powołana w tym roku Komisja Techniczna PoZŻ poprzez obserwacje na trasach regatowych PBP oraz inspekcje jachtów zauważa niedociągnięcia. Ich wykaz zostanie przekazany zainteresowanym.

Tegoroczny, piąty sezon rozgrywania Pucharu Bałtyku Południowego zdominowały przygotowania do Mistrzostw Europy ORC w Gdańsku, do rozpoczęcia których pozostały trzy tygodnie. Zgłoszonych zostało ponad 100 załóg, w tym 20 polskich. Preludium do ME ORC stanowić będą Mistrzostwa Polski przewidywane z licznym udziałem jachtów zagranicznych. Niezwykle interesująco zapowiada się możliwość obserwowania konfrontacji polskich załóg z przedstawicielami renomowanych ekip europejskich.

Co myślisz o tym artykule?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

PODZIEL SIĘ OPINIĄ