< Powrót
17
listopada 2016
Tekst:
dol
Zdjęcie:
archiwum TransAtlantyk 2016

Pierwsza Setka już na Teneryfie

Rafał Moszczyński na jachcie „Wojownik” jako pierwszy dotarł do brzegów Teneryfy i tam będzie czekał na pozostałych żeglarzy płynących w regatach Setek TransAtlantyk 2016”.

– Płynęło się bardzo dobrze – powiedział Żeglarskiemu.info po zacumowaniu w porcie Darsena Pesquera Rafał Moszczyński. – Jeśli chodzi o wiatr, to było trochę dziur, ale też nie brakowało silniejszego wiatru. Obyło się bez niespodzianek, samoster dawał radę. To, co sprawiało mu trudność, to duże fale. Zdarzało mu się przestawić łódkę na bok, kiedy spałem. Jacht stawał wtedy w dryf, płynąłem półwiatrem i trochę traciłem. Z drugiej jednak strony, średnia prędkość była niezła, bo cały odcinek pokonałem w sześć dni i osiemnaście godzin. To postęp w porównaniu z pierwszymi regatami sprzed czterech lat. Obie płynące wówczas łódki pokonały tę trasę w dziesięć dni. To, co było problematyczne, to zbyt mała ilość energii do zasilania z powodu pochmurnego nieba i braku słońca. Poza tym opaliło się zasilanie tabletu, który wprawdzie był w wodoszczelnej osłonie, ale miał doprowadzone zasilenie z zewnątrz. Pojawiła się sól i spowodowała, że prąd opalił to zasilanie. Jeśli chodzi o wrażenia żeglarskie, mogę powiedzieć tylko, że było fantastycznie! Ku mojemu zaskoczeniu nie było okazji do używania na przykład genakera. Całą trasę przepłynąłem na grocie, który w zależności od potrzeb refowałem do połowy i na foku. Myślę, że podobnie będzie na drugim odcinku trasy. Ja wyruszam w dalszą drogę 26 listopada. Teraz czekam na kolegów. Jaką oni podejmą decyzję co do drugiego etapu regat, dowiemy się, kiedy już tu będą na miejscu. To jednak poważne przedsięwzięcie, ryzykujemy życiem i każdy będzie decydował indywidualnie.

A w drodze są wciąż Szymon Ruban na „Igusie” i Paweł Plichta na „Meluzynie”. W portugalskim Lagos wciąż pozostaje Przemysław Wosiński i jego „Same One”. Z naszych informacji wynika, że żeglarz ma kłopoty z podzespołem do baterii słonecznej i czeka na jego dostarczenie. Kiedy to nastąpi, „Same One” wyruszy w kierunku Teneryfy.

Pozycję żeglarzy śledzić można na trackingu (aktualizowanym co 6 godzin) na naszej stronie

rafal moszczynski 2Rafał Moszczyński – POL 15001 „Wojownik”. Port macierzysty Gdynia, reprezentuje Łódź. Strona internetowa: http://oceaniczneregatysamotnikow2016.blogspot.com//.

– jachtowy sternik morski, jachtowy sternik motorowodny, młodszy instruktor PZŻ, ratownik WOPR
– członek zarządu – sekretarz Polskiego Towarzystwa Regatowego Klasy Micro
– organizator Mistrzostw Świata klasy Micro 2013 wraz z Tomaszem Chamerą i PZŻ
– członek zarządu – wiceprezes Stowarzyszenia Klasy Setka
– wielokrotny długodystansowy mistrz Polski klasy Micro, trzykrotny zdobywca Grand Prix klasy Micro
– złoty medalista Mistrzostw Świata klasy Micro 2011 w Usma na Łotwie, dywizja Cruser w składzie: Rafał Moszczyński, Natalia Moszczyńska, Krystian Moszczyński
– złoty medalista Mistrzostw Świata klasy Micro 2012 w Gmunden Austria, dywizja Racer w składzie: Rafał Moszczyński, Piotr Kułaga, Grzegorz Puchacz

 

Co myślisz o tym artykule?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

PODZIEL SIĘ OPINIĄ