Pierwsze Medale Zaruskiego przyznane
W dniu Narodowego Święta Niepodległości 11 listopada Rada Fundacji Harcerstwa Centrum Wychowania Morskiego ZHP odznaczyła 100 instruktorów harcerskich Medalem Za zasługi w Wychowaniu Wodnym im. Generała Zaruskiego.
Medal im. Generała Zaruskiego został ustanowiony na stulecie harcerskiego ruchu wodnego, które przypadało w 2017 roku. Pierwszych stu instruktorów odznaczono medalem w setną rocznicę odzyskania niepodległości Polski – 11 listopada. Uchwałę Rady Fundacji przyznającą medale, wraz z listą odznaczonych, uroczyście odczytali w siedzibie Centrum Wychowania Morskiego ZHP w Gdyni hm. Rafał Klepacz i phm. Rafał Maresch z Zarządu Fundacji. Wydarzenie odbyło się po zakończeniu Parady Niepodległości w Gdyni, w której brali udział przedstawiciele Fundacji Harcerstwa Centrum Wychowania Morskiego ZHP.
Wśród odznaczonych znaleźli się druhny i druhowie, którzy w swojej pracy w sposób szczególny przyczynili się do rozwoju wychowania wodnego i morskiego. Między innymi komendanci chorągwi, piloci chorągwi, instruktorzy żeglarstwa, kapitanowie flagowego żaglowca „Zawisza Czarny” i wielu innych.
Wychowanie w Związku Harcerstwa Polskiego, szczególnie wodne i morskie, jest działalnością rozłożoną na wiele lat i często aktywność instruktorów jest mało spektakularna, na co dzień niewidoczna dla otoczenia. Tym bardziej należy docenić zaangażowanie odznaczonych w proces wychowania wodnego młodzieży oraz podziękować im, choćby symbolicznie, za ich służbę.
Medale będą wręczane podczas uroczystych zbiórek w macierzystych chorągwiach osób odznaczonych oraz podczas uroczystych zbiórek na pokładzie „Zawisza Czarnego”.


