< Powrót
21
czerwca 2020
Tekst:
Jędrzej Szerle
Zdjęcie:
Jędrzej Szerle
Uczestnicy towarzyskich Regat o Puchar Jana.

Pierwsze regaty jachtów klasy 2020 w tym sezonie za nami

Załoga z Jachtklubu Morskiego „Roda” Gdynia zwyciężyła w rozegranych w niedzielę 21 czerwca towarzyskich Regatach o Puchar Jana w klasie 2020.

Dwadzieścioro żeglarzy na pięciu jachtach wystartowało w niedzielę 21 czerwca w towarzyskich regatach o Puchar Jana w klasie 2020 w ramach Święta Morza w Gdyni.

– Pływało się dobrze, na początku wydawało się, że warunki będą słabe i wiatr nie dopisze, ale ostatecznie się rozwiało i od drugiego wyścigu musieliśmy być w pełnym balaście – opowiada Natalia Majewska, sterniczka jachtu 101. – Było całkiem fajnie, mogliśmy spróbować pływania na innej łódce, bo zazwyczaj ścigamy się na mniejszych jednostkach. A cała załoga bawiła się dobrze.

W towarzyskich zmaganiach wzięło udział pięć załóg z całego Pomorza – m.in. ze Stowarzyszenia Port Mechelinki, UKŻ Lamelka Kartuzy, YKP Gdynia i Jachtklubu Morskiego „Roda” Gdynia. Organizatorom udało się przeprowadzić trzy wyścigi.

Pierwsze miejsce w towarzyskich Regatach o Puchar Jana zajął jacht 105 ze sternikiem Maciejem Sapiejką i załogą: Dominikiem Janowczykiem, Karolem Kukulskim i Piotrem Kurkiem (Jachtklub Morski Roda Gdynia).

Puchar Jana

Zwycięzcy regat – Maciej Sapiejka, Dominik Janowczyk, Karol Kukulski i Piotr Kurek.
Fot. Tadeusz Lademann

– Regaty były bardzo ciekawe – mówi Maciej Sapiejka. – Był lekki wiaterek, który z wyścigu na wyścig robił się porządniejszy, więc trzeba było mocno balastować. Nasi konkurenci z YKP Gdynia nie próżnowali i bez przerwy trzymali się blisko nas. Na jachcie 2020 pływało się bardzo sympatycznie, brakowało trochę tylko genakera. Mam nadzieję, że klasa się rozwinie i z regat na regaty będzie coraz bardziej interesująco.

Drugą lokatę zajęła ekipa z Yacht Klubu Polski Gdynia na jachcie 104 – Marcel Krella – sternik, Seweryn Wysokiński, Adam Głogowski i Kuba Pęczek, a trzecie z UKŻ Lamelka Kartuzy na jachcie 103 – Hubert Kurjańczyk – sternik, Bartłomiej Mielewczyk, Joanna Czerwionka i Inez Sapieha.

Puchar Jana

Zmagania w towarzyskich Regatach o Puchar Jana były zacięte.
Fot. Tadeusz Lademann

– Regaty oceniam bardzo dobrze, wydaje mi się, że wszyscy włożyli w nie naprawdę dużo pracy – mówi Marcel Krella, sternik jachtu 104. – Myślę, że kolejne też będą tak wyglądać. Wiatr był fajny, więc można było wejść w ślizgi, ale trasa była trochę za krótka, żeby się dobrze rozpędzić. Załoga spisała się zaś wzorowo.

Czwarte miejsce zajęła załoga #ŻeglarstwoToLekarstwo na jachcie 102 – Dorota Dajkowska – sternik, Katarzyna Dłutowska, Marcin Bąkowski i Michał Kosicki, a piąte ekipa ze Stowarzyszenia Port Mechelinki na jachcie 101 – Natalia Majewska – sternik, Julia Gralka, Paweł Pepliński, Wiktor Pawelczyk

Organizatorem regat było Polskie Stowarzyszenie klasy „2020”, a sponsorem firma Pro-Air Sp. z o.o. Więcej o jachcie 2020: www.jacht2020.pl.

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć autorstwa Tadeusza Lademanna.

PODZIEL SIĘ OPINIĄ