< Powrót
30
czerwca 2020
Tekst:
Katarzyna Kołodziejska, dol
Zdjęcie:
mat. prasowe
energa

Pierwsze regaty Pucharu Polski Jachtów Kabinowych 2020 rozstrzygnięte

Energa 77 Racing Team wygrała pierwsze w tym sezonie regaty. Ekipa w składzie: Piotr Tarnacki, Grzegorz Banaszczyk i Bartosz Makała zwyciężyła w klasie Micro w Anwil Cup 2020. 

Regaty odbyły się w dniach 26-28 czerwca na Zalewie Włocławskim w Marinie Zarzeczewo, w klasach: T-1, T-2, T-3 (dla tych klas były to mistrzostwa Polski), Micro i Open Jednokadłubowe. W ciągu trzech dni rozegrano siedem wyścigów.

W klasie T1 mistrzem Polski została Oliwia Feret. W T2  Piotr Adamowicz na jachcie „Neoprofil”, a w klasie T3  Arkadiusz Sendlewski na jachcie „Biały Kruk”. Klasę Open wygrał Jakub Malicki. W klasie Micro zaś najlepszy był team Piotra Tarnackiego.

– Cieszymy się, że wreszcie możemy się ścigać w regatach – mówi Piotr Tarnacki. – Naprawdę długo i niecierpliwie na to czekaliśmy  – We Włocławku mieliśmy szeroki przekrój warunków wiatrowych. To umożliwiło nam ponowne sprawdzenie się, zarówno w pracy na pokładzie, jak i w podejmowaniu decyzji taktycznych. Nie zawsze byliśmy bezbłędni, ale jeśli coś nie wyszło, walczyliśmy do ostatnich metrów wyścigu. Co zaowocowało końcowym zwycięstwem w całych regatach.

Energa 77 Racing Team ścigała się na nowym jachcie, zbudowanym w stoczni Windyacht. Załoga Piotra Tarnackiego korzystała z dwóch nowych żagli North Sails wytworzonych w nowoczesnej technologii 3Di nadającej im odpowiednie krzywizny.

– Łódka jest bardzo dobrze skonstruowana i niezwykle starannie zbudowana – wylicza techniczne nowości Piotr Tarnacki. – Oczywiście musimy się jej nauczyć. Jednym z ważnych elementów, do którego muszę się przyzwyczaić, jest nieco większa powierzchniowo i dłuższa płetwa sterowa. Z jednej strony łatwiej i precyzyjniej się steruje, ale z drugiej – wytwarza to większe opory podczas wychylenia steru. Mamy też zupełnie nowe żagle  W warunkach słabego wiatru wymusza to na nas niesamowite skupienie i precyzję w ich prowadzeniu. W silnym wietrze nie ma to aż tak dużego znaczenia, ale czeka nas jeszcze sporo treningów i konsultacji u żaglomistrzów.

Drugie miejsce w klasie Micro zdobyła ekipa Pol 70 Tomasza Szychowiaka, także z klubu  77 Racing. Trzecią lokatę uzyskał Piotr Mańczak z Filadelfią Bachorz i Zofią Urbaniak (Toyota Auto Podlasie).

Regaty Anwil Cup we Włocławku rozpoczęły intensywny sezon żeglarzy Energa 77 Racing. W tym tygodniu żeglarze wracają do treningów na Zatoce Gdańskiej i przygotowań do Bursztynowego Pucharu Neptuna (2-4 lipca) w ramach LOTOS Nord Cup 2020.

Wyniki

Co myślisz o tym artykule?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

PODZIEL SIĘ OPINIĄ