< Powrót
18
stycznia 2018
Tekst:
mat. prasowe
Zdjęcie:
MT Partners

Pierwsze starty klasy J70 w sezonie 2018 z Polakami

Od piątku 19 stycznia do niedzieli 21 stycznia w Monaco toczyć się będzie trzecia runda Sportsboat Winter Series. Udział w regatach wezmą dwie polskie załogi – Flexistav Apotex Team i Cellfast Sailing Team.

– To będzie nasz drugi start w tej zimowej serii w Monaco, tym razem jedziemy w naszym podstawowym, najcięższym składzie – śmieje się skipper Flexistav Paweł Tarnowski. – Nasze ok. 400-410 kg powinno w tych regatach być naszym handicapem. Prognozy na razie są silnowiatrowe, przynajmniej na piątek i sobotę. Ciekaw jestem czy uda się nam zejść na wodę i wystartować.

– W Monaco zawsze jak pływamy, panują specyficzne warunki – wyjaśnia Piotrek Kucharski, dziobowy Flexistav. – Albo wieje bardzo mocno, aż za dużo, aby bezpiecznie rozgrywać zawody, albo nie wieje prawie w ogóle. Jedziemy w ciężkim składzie, więc niech wieje mocno, wtedy powinniśmy powalczyć o dobre miejsce.

W poprzednich regatach w Monaco załoga Tarnowskiego zajęła doskonałe, siódme miejsce, po raz pierwszy lokując się w czołowej dziesiątce.

– Apetyty nam rosną, ale wiemy, że przed nami jeszcze dużo pracy – ocenia Tomek Bączkiewicz, trymer załogi Flexistav. – Jeśli uda się regularnie pływać w okolicy czołówki, wynik sam się pojawi. Po cichu liczmy na miejsce w top5.

– Jacht mamy dobrze przygotowany i ustawiony – podsumowuje Łukasz Kiwer, czwarty załogant Flexistav. – Przeszedł mały, posezonowy remont przed poprzednimi regatami, a teraz dodatkowo mamy wyremontowanego spinakera, który na ostatnich regatach troszkę ucierpiał w silnym wietrze.

W regatach udział weźmie również załoga Cellfast. Tym razem za sterem usiądzie Michał Korneszczuk. Paweł Oskroba, który sterował Cellfastem w poprzednich regatach, gdy uzyskali swój najlepszy do tej pory w J70 wynik, kończąc regaty na dwunastym miejscu, tym razem wystąpi w roli taktyka i trymera grota. Zamiana ról w załodze jest kolejnym etapem szukania najbardziej optymalnego składu i przygotowań do sezonu letniego.

Po dwóch rundach Monaco Winter Series załoga Flexistav zajmuje 14 miejsce, a Cellfast 29, mimo startu tylko w jednych regatach. Sklasyfikowanych jest 35 załóg z 11 krajów. Zdecydowanie prowadzi rosyjska załoga Art Tube.

PODZIEL SIĘ OPINIĄ