< Powrót
25
września 2022
Tekst:
Karolina Sołtaniuk
Zdjęcie:
Tadeusz Lademann

Pierwsze takie regaty zakończone!

I Pomorskie Regaty o Puchar Marszałka Województwa Pomorskiego przeszły do historii. Najwyżej w klasyfikacji uplasowali się żeglarze z Kobylnicy i Cedr Wielkich oraz samorządowcy z Sierakowic.

W miniony piątek 23 września we Wdzydzach odbyły się pierwsze, historyczne regaty o Puchar Marszałka Województwa Pomorskiego zorganizowane wspólnie przez Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego, Gminę Kościerzyna i Pomorski Związek Żeglarski, którego prezes Bogusław Witkowski brał udział w wydarzeniu.

Regaty otworzył osobiście marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk. Na starcie stanęło 51 załóg, reprezentujących pomorskie gminy. W regatach wystartowały załogi ze szkół, uczestniczących w programie „Pomorskie Żagle Wiedzy”, w którym realizowane są zajęcia, półkolonie, obozy żeglarskie jak również warsztaty dotyczące bezpieczeństwa i rozwagi na wodzie.

Młodzi adepci ścigali się w dwóch kategoriach: podstawowej i zaawansowanej. W pierwszej zwyciężyła załoga z gminy Kobylnica w składzie: Filip Sikorski, Eryk Goliński, Tomasz Pilawka, zaś w drugiej na najwyższym stopniu podium stanęli: Jacek Kosowski, Zofia Seredyńska, Kinga Tomaszewska z gminy Cedry Wielkie.

– Bardzo przyjemny dzień w dobrej atmosferze choć w słabych warunkach wiatrowych – komentuje Paweł Kajeta, UKŻ Lamelka Kartuzy, uczestnik regat. – Fajnie spędzony czas szczególnie dla młodych, którzy mogli wziąć udział w regatach i poczuć rywalizację, gdyż dla niektórych była to pierwsza taka okazja.

Słabe warunki wiatrowe nie przeszkodziły w rozegraniu wyścigu w klasyfikacji reprezentacji gmin. Wśród samorządowców wygrała gmina Sierakowice, którą do zwycięstwa poprowadził Stanisław Sawko w załodze z Waldemarem Paseckim, Wiolettą Sawko, Pawłem Staszkiem i Agatą Tarasiuk. Zacięta rywalizacja toczyła się do samego końca, bowiem przez większość wyścigu na prowadzeniu była Maja Remizowicz z Krzysztofem Czopkiem reprezentujący samorząd województwa pomorskiego.

– Udało się zrealizować trzy oddzielne biegi, dla załóg początkujących, dla załóg zaawansowanych oraz dla przedstawicieli samorządowych – podsumowuje regaty Maja Remizowicz. – Organizacja wyścigów nie była łatwa, ponieważ na akwenie przeważał słaby, zmienny wiatr, co znacznie utrudniało ustawienie trasy. Wśród wystawionych załóg, nie zabrakło doświadczonych żeglarzy, zapewniających wysoki poziom ścigania się. Nie o wynik jednak chodziło, tylko o integrację młodzieży, opiekunów, włodarzy, wszystkich tych, którzy mieli okazję brać udział w większym projekcie „Pomorskie Żagle Wiedzy” dofinansowanym ze środków Unii Europejskiej. W obecnym sezonie żeglarskim zorganizowano szkolenia dla uczniów ze 120 szkół. Regaty o Puchar Marszałka Województwa Pomorskiego były zwieńczeniem działań kunsztu żeglarskiego wśród dzieci i młodzieży, okazją do wymiany doświadczeń, dyskusją na temat dalszych możliwości rozwoju tego projektu.

– Duże wyrazy szacunku należą się gminom, które zorganizowały i dostarczyły sprzęt w postaci 36 jachtów klasy Mariner 19 i 2020, zakupionych przez samorząd województwa pomorskiego z okazji 100-lecia zaślubin Polski z morzem. Wodowanie, a potem składanie jachtów, wymaga nie tylko nakładu pracy, ale także umiejętności technicznych. Czynności te wykonywali wszyscy niezależnie od wieku, czy pełnionego stanowiska w województwie pomorskim. Dzięki wspólnej pracy, dzieci i młodzież nabyła nowych umiejętności w praktyce. Poznawała je poprzez rzeczywisty przykład, a nie suchą teorię. Taka forma edukacji zdecydowanie przynosi najlepsze rezultaty – dodaje.

W trakcie regat, na brzegu przygotowano wiele dodatkowych atrakcji w ramach Pikniku Żeglarskiego. Instruktorzy zapewnieni przez Pomorski Związek Żeglarski zapoznali uczestników z podstawowymi zagadnieniami żeglarskimi, a to wszystko w formie gier i zabaw. Całemu wydarzeniu towarzyszyły tradycyjne, szantowe piosenki.

Wyniki

Projekt „Pomorskie Żagle Wiedzy” realizowany jest dzięki wsparciu ze środków Unii Europejskiej. Uczestniczy w nim 120 szkół z całego regionu, łącznie ok. 7 tys. uczniów i 750 nauczycieli. Partnerami projektu są: Departament Edukacji i Sportu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego, Centrum Edukacji Nauczycieli w Gdańsku, Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli w Słupsku oraz Akademia Wychowania Fizycznego i Sportu im, Jędrzeja Śniadeckiego w Gdańsku.

Co myślisz o tym artykule?
+1
0
+1
1
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0