< Powrót
22
sierpnia 2021
Tekst:
Miriam Trzcińska
Zdjęcie:
Wojtek Kosmala
regatowy

Pierwszy regatowy dzień Pantaenius MŻMP załóg wieloosobowych

Pierwszy regatowy dzień Pantaenius Morskie Żeglarskie Mistrzostwa Polski Gdańsk 2021 rozpoczął się  słabowiatrowo i nic nie zapowiadało zaciętej rywalizacji. Jednak w późniejszych godzinach pojawiła się stabilna bryza i wszyscy zawodnicy mogli pokazać prawdziwy żeglarski kunszt w różnych warunkach wiatrowych.

Przed pierwszym wyścigiem wiatr był bardzo delikatny, jachty właściwie stały w miejscu i komisja regatowa zmuszona była czekać. Po  godzinie odroczenia pojawiły się lepsze warunki z północnym wiatrem. Po krótkim, niespełna godzinnym wyścigu na trasie góra-dół, przyszedł czas na wyścig zatokowy.

Został rozegrany na trasie o długości 21 mil morskich, która przebiegała na odcinkach pomiędzy dużymi znakami nawigacyjnymi, takimi jak boja GW. Wiatr utrzymał swą siłę, co pozwoliło wszystkim załogom ukończyć wyścig. Najszybszym przebycie trasy zajęło  nieco ponad trzy godziny –  wolniejszym nawet siedem czy osiem. Ostatecznie pierwszy na mecie zameldował się jacht „Konsal” z grupy ORC A, jednak zwycięzcą tego wyścigu w grupie A została załoga jachtu „Nauticus”. W grupie B, prowadzi ekipa „Happy Hour”, a w C załoga „Neoprofil”.

– Pozytywnie zaskoczyła nas pogoda – mówi Szymon Kuczyński, skipper „Hultaja”. – Mieliśmy więcej wiatru niż w prognozie. To nasze pierwsze pływanie na tym jachcie i w tej załodze, więc jesteśmy zadowoleni z wyników. Lepiej nam wyszedł długi wyścig. Jestem bardzo zadowolony z nowej łódki. To znana we Francji konstrukcja Figaro One. Dopiero co ją sprowadziliśmy do Polski i musimy jeszcze trochę popracować nad sprzętem.

W niedzielę 22 sierpnia ponownie zapowiadany jest bardzo słaby wiatr. Po południu mają być bardziej stabilne warunki, dlatego zespół sędziowski zaplanował długi – 30 milowy wyścig.

Pantaenius Morskie Żeglarskie Mistrzostwa Polski załóg wieloosobowych Gdańsk 2021 są klasyfikowane w Pucharze Bałtyku Południowego oraz w Morskim Żeglarskim Pucharze Polski.

Wyniki

Regaty można śledzić na:
www: https://2021mzmpzw.regatymorskie.pl/
Fb: https://www.facebook.com/NordCup
Tracking: https://regatyapp.flota-online.pl/morskie-zeglarskie-mistrzostwa-polski-2021?SetLng=pl-PL

Co myślisz o tym artykule?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

PODZIEL SIĘ OPINIĄ