< Powrót
18
stycznia 2017
Tekst:
jsz
Zdjęcie:
Tomasz Falba

Piórem i pędzlem w rejs ku czci admirała Unruga

W niedzielę 15 stycznia ogłoszona została druga edycja „Admiralskiego rejsu” – Ogólnopolskiego Konkursu Pamięci Admirała Józefa Unruga. Organizatorzy czekają na prace literackie i plastyczne, nawiązujące do motta „Zwykły admirał, niezwykły człowiek”.

Organizatorem konkursu jest Katarzyna Rodziewicz, niestrudzona popularyzatorka postaci admirała i właścicielka Dworu Marzeń w Sielcu, który do wybuchu II wojny światowej należał do rodziny Unrugów. W pierwszej edycji konkursu, w 2016 roku, wzięło udział ponad 40 dzieci, które wysłały prace na temat „Gdybym spotkał admirała Unruga dzisiaj, to…”. W tym roku mottem będzie „Zwykły admirał, niezwykły człowiek”.

Urodzony w 1884 roku admirał Józef Unrug był jednym z twórców polskiej Marynarki Wojennej w dwudziestoleciu międzywojennym. Od 1925 roku był dowódcą Floty w Gdyni, a w 1939 roku dowódcą Obrony Wybrzeża. Był również wielkim miłośnikiem żeglarstwa – kierował Delegaturą Morską Polskiego Związku Żeglarskiego i był jedynym przedwojennym komandorem Oddziału Morskiego Yacht Klubu Polski. Więcej o nim przeczytać można w artykule: Admirał Józef Unrug – zapalony żeglarz.

– Temat konkursu jest szeroki, bo trzeba zrobić miejsce dla wypowiedzi artystów – mówi Katarzyna Rodziewicz. – Prace będą literackie i plastyczne, więc zbytnie zawężenie mogłoby sprawić trudność twórcom. Poza tym sztuka powinna być otwarta i nie mieć granic.

Konkurs skierowany jest do uczniów szkół noszących imię admirała Józefa Unruga oraz do mieszkańców Ustki i Gdyni. Prace będą oceniane w trzech kategoriach wiekowych – szkół podstawowych, gimnazjów i liceów oraz osób dorosłych.

Jury będzie obradowało w takim samym składzie, jak w roku ubiegłym. Prace plastyczne oceniać będzie dr Agnieszka Wysocka i Lech Łbik z Pracowni Dokumentacji Zabytków Kujawsko-Pomorskiego Centrum Kultury, a literackie Mariusz Borowiak, autor biografii admirała Unruga i publicystka Ewa Dąbska z Radia PiK. Obu zespołom towarzyszyć będzie Katarzyna Rodziewicz.

Prace nadsyłać można do 20 marca – szczegóły w regulaminie. Rozstrzygnięcie konkursu odbędzie się 19 maja na gali w Dworze Marzeń w Sielcu. Konkurs odbywa się pod patronatem marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego Piotra Całbeckiego.

W 2014 roku Pomorski Związek Żeglarski, Fundacja Helios i YKP Gdynia przygotowały wystawę, na której przypominano postać Józefa Unruga. Choć wystawa znajduje się obecnie w rodowym dworze Unrugów w Sielcu, można ją obejrzeć także w wersji cyfrowej – Józef Unrug – człowiek, marynarz, żeglarz.

Regulamin konkursu

Plakat

PODZIEL SIĘ OPINIĄ