< Powrót
24
sierpnia 2019
Tekst:
Jędrzej Szerle
Zdjęcie:
arch. Piotra Bigaja
Piotr Bigaj

Piotr Bigaj odszedł na wieczną wachtę

W czwartek 22 sierpnia zmarł Piotr Bigaj, komandor Marynarki Wojennej, doskonały żeglarz i regatowiec oraz współzałożyciel Jacht Klubu Marynarki Wojennej „Kotwica”.

Piotr Bigaj urodził się 26 stycznia 1929 roku w Libiążu w Małopolsce. Tam też uczęszczał do szkoły podstawowej. Podczas II wojny światowej pracował w Fabryce Lokomotyw w Chrzanowie jako tokarz. Po wojnie kontynuował edukację w Gimnazjum Ogólnokształcącym w Chrzanowie, którą ukończył w 1948 roku. Następnie, od 1949 roku do listopada 1950 roku, pracował jako księgowy w Gminnej Spółdzielni. Naukę kontynuował w latach 60. – w 1965 roku z tytułem magistra ukończył Ekonomię Transportu Morskiego na Wyższej Szkole Ekonomicznej w Sopocie, a w 1969 roku z tytułem inżyniera nawigatora ukończył Wyższą Szkołę Marynarki Wojennej.

Od 1945 roku Piotr Bigaj należał do Związku Harcerstwa Polskiego w Lubiążu, pełniąc funkcje zastępowego i przybocznego w Drużynie Harcerzy, a od września 1947 roku do 12 sierpnia 1948 roku był drużynowym 11 Drużyny Harcerskiej im. gen. Władysława Sikorskiego.

W listopadzie 1950 roku został powołany do służby w Marynarce Wojennej, z którą był związany całe życie. Początkowo uczęszczał na kurs sterników w Ośrodku Szkolenia Specjalistów Morskich w Ustce, a od 1951 roku na Wydział Nawigacyjny w Oficerskiej Szkole Marynarki Wojennej jako podchorąży. Tę ostatnią ukończył w 1955 roku w stopniu podporucznika. W Marynarce Wojennej Piotr Bigaj pracował od 1955 roku do 12 maja 1980 roku, kiedy odszedł do rezerwy w stopniu komandora porucznika. Później, w latach 1981-1991 roku pływał na statkach handlowych, a od 1994 do 2010 roku, kiedy przeszedł na emeryturę, był kapitanem statku naukowo-badawczego „Oceanograf 2”.

Pasją Piotra Bigaja było żeglarstwo – posiadał patent jachtowego kapitana żeglugi wielkiej oraz instruktora żeglarstwa. Przez wiele lat pływał regatowo po Bałtyku, zdobywając m.in. wicemistrzostwo Polski na „Kapitanie” w 1974 roku. W 1978 roku przepłynął 2000 Mm po Atlantyku jachtem „Kapitan II”, który miał uszkodzony ster – otrzymał za to wyróżnienie w konkursie Rejs Roku. Piotr Bigaj dowodził również żaglowcami – był przedostatnim dowódcą pierwszej „Iskry” oraz pierwszym kapitanem „Pogorii”. Łącznie odbył 35 rejsów pełnomorskich, w których przepłynął 65 875 Mm.

Był również współzałożycielem, członkiem i honorowym członkiem Jacht Klubu Marynarki Wojennej „Kotwica”, gdzie zasiadał m.in. w Zarządzie i Sądzie Klubowym.

Odznaczony m.in. Krzyżem Kawalerskim OOP, Srebrnym Krzyżem Zasługi, Srebrnym i Złotym Medalem „Siły Zbrojne w Służbie Ojczyzny”, Medalem Brązowym, Srebrnym i Złotym „Za Zasługi dla Obronności Kraju”. Otrzymał również odznakę Zasłużony Działacz Żeglarstwa Polskiego oraz Medal za Szczególne Zasługi dla Żeglarstwa Pomorskiego.

Zmarł 22 sierpnia 2019 roku.

Najszczersze kondolencje rodzinie i bliskim Zmarłego składa Zarząd i pracownicy Pomorskiego Związku Żeglarskiego.

Uroczystości pogrzebowe odbędą się w środę 28 sierpnia w Gdyni. O godzinie 11 odprawiona zostanie Msza św. w Kościele Garnizonowym Marynarki Wojennej pw. Matki Boskiej Częstochowskiej, a pogrzeb rozpocznie się o godzinie 12 na Cmentarzu Marynarki Wojennej na Oksywiu.

PODZIEL SIĘ OPINIĄ