< Powrót
8
lipca 2019
Tekst:
Maciej Frąckiewicz/pya.org.pl
Zdjęcie:
mat. prasowe
Cichocki
Piotr Cichocki po prawej) z trenerem Grzegorzem Prokopowiczem.

Piotr Cichocki mistrzem świata żeglarzy z niepełnosprawnościami!

Piotr Cichocki zdobył złoty medal w klasie Hansa 303 podczas mistrzostw świata żeglarzy z niepełnosprawnościami. Zawody, w dniach 30 czerwca-7 lipca, odbyły się w Puerto Sherry w Hiszpanii.

Wzięło w nich udział 86 żeglarzy z 25 krajów. Zawodnicy i zawodniczki ścigali się w trzech klasach: Hansa 303 kobiet i mężczyzn, 2.4mR oraz w dwuosobowej klasie RS Venture. Na starcie stanęło czworo reprezentantów Polski i wszyscy rywalizowali w klasie Hansa 303.

Bardzo dobrze od początku imprezy spisywał się nasz aktualny mistrz Europy, Piotr Cichocki (AKS OSW Olsztyn). Już pierwszego dnia dwukrotnie mijał linię mety jako pierwszy i został liderem mistrzostw. Przez pierwszą część regat kroku dotrzymywał mu najlepszy przed rokiem, Australijczyk Christopher Symonds. Zbliżył się on do Polaka nawet na jeden punkt. Jednak później nasz żeglarz był bezkonkurencyjny i wygrał aż osiem z dwunastu wyścigów. Cztery razy wpływał na metę jako drugi, zapewniając sobie tytuł mistrza świata. Srebrny medal wywalczył właśnie Symonds, tracąc do Cichockiego aż dziewiętnaście punktów. Na najniższym stopniu podium stanął Chi-Chian Wu z Tajwanu.

Ósme miejsce zajął ostatecznie wicemistrz sprzed roku, Waldemar Woźniak (AKS OSW Olsztyn). Po słabszym początku regat, musiał gonić stawkę z dwudziestej trzeciej pozycji. Tym razem, mimo ambitnej walki, do medalu trochę zabrakło. Dwudziesty siódmy był natomiast Andrzej Bury (AKS OSW Olsztyn). Dla niego występ wśród najlepszych był głównie zbieraniem cennego doświadczenia na przyszłość.

W kategorii kobiet dzielnie żeglowała Olga Górnaś-Grudzień (AKS OSW Olsztyn). Przez jeden dzień była nawet liderką zawodów, ale w końcowej klasyfikacji znalazła się tuż za podium, na czwartej pozycji. Zwyciężyła Hiszpanka Violeta del Reino, druga była Australijka Alison Kathryn Weatherly, a trzecie miejsce zajęła Brazylijka Ana Paula Goncalves Marques.

Wyniki

Co myślisz o tym artykule?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

PODZIEL SIĘ OPINIĄ