< Powrót
26
stycznia 2018
Tekst:
jsz
Zdjęcie:
Tadeusz Lademann
Kapituła nagrody. Od prawej: Rafał Klajnert, Marek Brągoszewski, Joanna Zielińska, Waldemar Heflich i Artur Wiktorowicz.

Piotr Kulczycki z nagrodą im. Leszka Wiktorowicza

Właściciel i armator „Fryderyka Chopina” oraz twórca „Niebieskiej Szkoły”, Piotr Kulczycki został laureatem nagrody im. kapitana Leszka Wiktorowicza za 2017 rok.

W piątek 26 stycznia, tradycyjnie w saloniku statku-muzeum „Dar Pomorza”, zebrała się kapituła nagrody – wnuk Leszka Wiktorowicza Artur Wiktorowicz, Waldemar Heflich z Press Clubu Polska, Joanna Zielińska i Rafał Klajnert – przedstawiciele prezydenta Gdyni oraz Marek Brągoszewski i Mira Urbaniak z Bractwa Kaphornowców – żeby wybrać i ogłosić tegorocznego laureata.

Spotkanie zbiegło się z bardzo ważną datą – równo 30 lat temu, 26 stycznia 1988 roku „Dar Młodzieży” pod dowództwem kapitana Leszka Wiktorowicza przepłynął pod pełnymi żaglami pod Harbour Bridge w Sydney.

Decyzją kapituły, która wybierała spośród pięciu zgłoszeń, nagroda im. kapitana Leszka Wiktorowicza trafi do Piotra Kulczyckiego, przedsiębiorcy z branży informatycznej i miłośnika żeglarstwa.

– Otrzymał on tę nagrodę za stworzenie i rozwój „Niebieskiej Szkoły”, programu rejsów morskich połączonych z nauką szkolną dla uczniów gimnazjów i liceów na pokładzie żaglowca „Fryderyk Chopin” – mówi Waldemar Heflich, przewodniczący kapituły. – Jest ona niewątpliwym osiągnięciem w dziedzinie wychowania morskiego młodzieży i kształtowania jej świadomości morskiej.

Laureat nagrody otrzyma pamiątkowy medal oraz nagrodę finansową – 10 000 zł.

– To ważne, że w taką rocznicę możemy przyznać nagrodę właścicielowi i armatorowi żeglarstwa – deklaruje Joanna Zielińska, przewodnicząca Rady Miasta Gdyni. – Piotr Kulczycki uratował „Fryderyka Chopina”, kiedy był zaaresztowany, włożył swoje pieniądze na remont i teraz organizuje i sponsoruje rejsy dla młodzieży.

Uroczyste wręczenie nagrody im. kapitana Leszka Wiktorowicza odbędzie się w 4 marca w Hotelu Sheraton w Warszawie. 11 marca zostanie ona zaprezentowana publicznie podczas targów „Wiatr i Woda” w Warszawie.

Leszek Wiktorowicz – wybitny polski żeglarz, wychowawca wielu pokoleń polskich marynarzy. Przez wielu kojarzony przede wszystkim jako budowniczy, a następnie wieloletni komendant „Daru Młodzieży”, który poprowadził w historyczny rejs dookoła świata. Podczas kilkudziesięciu lat służby na morzu wychował tysiące marynarzy, a Biała Fregata pod jego dowództwem zawsze była ambasadorem i najlepszą wizytówką Polski na całym świecie.

Nagroda im. Kapitana Leszka Wiktorowicza została ustanowiona w celu uhonorowania wyjątkowych dokonań żeglarskich, osiągnięć w dziedzinie wychowania morskiego młodzieży lub kształtowania świadomości morskiej. Ustanowili ją spadkobiercy kpt. ż.w. Leszka Wiktorowicza, Miasto Gdynia, Stowarzyszenie Bractwo Kaphornowców i Fundacja Press Club. W poprzednich latach Nagroda im. kapitana Leszka Wiktorowicza trafiła do Macieja Sodkiewicza (2017), Piotra Kuźniara (2016), Wojciecha Maleiki (2015), Andrzeja Drapelli (2014), Tomasza Ostrowskiego (2013) i Janusza Zbierajewskiego (2012).

Co myślisz o tym artykule?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

PODZIEL SIĘ OPINIĄ