< Powrót
18
lutego 2016
Tekst:
jsz
Zdjęcie:
Jędrzej Szerle
Kapituła nagrody im. Kapitana Leszka Wiktorowicza. Od lewej Waldemar Heflich z Press Club Polska, Marek Łucyk i Joanna Zielińska – przedstawiciele prezydenta Gdyni, Mariusz Wiktorowicz – syn kapitana oraz Mira Urbaniak i Bohdan Sienkiewicz z Bractwa Kaphornowców.

Piotr Kuźniar z Nagrodą im. kapitana Leszka Wiktorowicza

Kapitan jachtu „Selma Expeditions”, który dopłynął najdalej na południe w historii żeglarstwa – Piotr Kuźniar – został laureatem Nagrody im. kapitana Leszka Wiktorowicza. Nagrodę Specjalną otrzymał Zygmunt Choreń, najsłynniejszy polski budowniczy żaglowców.

Punktualnie o godzinie 12 na pokładzie „Daru Pomorza” ogłoszono, że nagroda im. Kapitana Leszka Wiktorowicza trafi do Piotra Kuźniara, kapitana jachtu „Selma Expeditions”. Żeglarz został nagrodzony za przygotowanie i zrealizowanie wyjątkowej wyprawy żeglarskiej „Selma-Antarktyda-Wytrwałość 2014/2015″, projektu powstałego z pasji do żeglowania po trudnych wodach Antarktyki, śladami Ernesta Shackletona, z finalnym etapem na antarktycznym Morzu Rossa.

Kapituła, w skład której wchodził Mariusz Wiktorowicz, syn Leszka Wiktorowicza, Waldemar Heflich z Press Clubu Polska, Joanna Zielińska i Marek Łucyk – przedstawiciele prezydenta Gdyni oraz Mira Urbaniak i Bohdan Sienkiewicz z Bractwa Żelaznej Szekli, dokonała jednogłośnego wyboru spośród pięciu zgłoszonych kandydatur. Piotr Kuźniar oprócz pamiątkowego medalu otrzyma także 10 000 złotych.

Podczas obrad Kapituła ogłosiła również, że Nagroda Specjalna trafi w tym roku do Zygmunta Chorenia – konstruktora, który zaprojektował najsłynniejsze polskie żaglowce, m.in. „Pogorię”, „Iskrę” czy „Dar Młodzieży”.

Nagrody wręczone zostaną w marcu w Warszawie.

Piotr Kuźniar – żeglarz, podróżnik i przyrodnik. Żeglarstwo uprawia od 1979 roku, pływa głównie po wodach podbiegunowych. W swoich rejsach dotarł m.in. na Wyspy Owcze, Jan Mayen, Spitsbergen, Grenlandię Antarktydę i Przylądek Horn. W 2015 roku na „Selmie Expeditions” dotarł najdalej na południe w historii żeglarstwa. Jest laureatem nagrody Rejs Roku – Srebrny Sekstant za 2015 rok.

Co myślisz o tym artykule?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

PODZIEL SIĘ OPINIĄ