< Powrót
30
stycznia 2018
Tekst:
mat. prasowe
Zdjęcie:
NAC_sygnatura_PIC_1-P-647-3
Czy „Zjawa III” przypłynie do Gdyni? Na zdjęciu z 1939 r. jest w Southampton, w trakcie podróży dookoła świata. Władysław Wagner (w środku) i jego australijscy przyjaciele: David Walsh i Bernard Plowright.

Plany żeglarskiego Zlotu 100

Polscy żeglarze z zagranicy postanowili w roku 2018 roku, z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości, spotkać się z żeglarzami w kraju. Koordynatorem imprezy pod nazwą ZLOT 100 jest Polskie Bractwo Wybrzeża.

Zlot 100 odbędzie się w Zatoce Puckiej, odwiedzi m.in. Górki Zachodnie i Puck, z centralnym i docelowym punktem w Gdyni, mieście i porcie ściśle związanym z odrodzeniem Rzeczpospolitej Polskiej w roku 1918.

To właśnie stąd gdynianin, Władysław Wagner, wyruszył w pierwszy polski rejs dookoła świata, niosąc na swoich jachtach zwanych „Zjawa” polską banderę – widomy znak odzyskanej niepodległości Polski. W wielu portach pojawiła się ona po raz pierwszy. Nie było mu dane powrócić do Gdyni, agresja Niemiec na Polskę 1 września 1939 r. zatrzymała żeglarza w Wielkiej Brytanii, już w drodze powrotnej, po siedmiu latach podróży.

Termin spotkania w Polsce został ustalony na 31 sierpnia 2018 r., w przeddzień tej rocznicy. Zgłoszenia chęci udziału w Zlocie 100 można przekazywać na adres e-mailowy: j_knabe@mail.com oraz tomek@borda.pl. Każdy z uczestników przybywa na własny koszt. Organizatorzy czekają na wyłącznie poważne deklaracje do połowy marca. Apelują również o kontakt do wszystkich, którzy chcą się włączyć w organizację, także do uzdolnionych graficznie o projekt loga.

Dokładny program zlotu znany będzie w późniejszym terminie. Na razie w planach są:

– udział w uroczystościach rocznicowych wybuchu II Wojny Światowej na Westerplatte;

– wizyta w Muzeum II Wojny Światowej;

– ewentualne powitanie w Gdyni „Zjawy III”, na której Władysław Wagner kończył swój rejs („Zjawa III”, której rejestrowanym portem macierzystym była Gdynia, nigdy do niej nie dotarła);

– powitanie jachtu „Kpt. Wagner II” i zakończenie wieloletniej akcji na rzecz upamiętniania zasług Polaków w krajach, gdzie przebywali, prowadzonej przez Republikę Karaibską i Brata Wybrzeża, kpt. A.W. Piotrowskiego;

– zwiedzanie Muzeum Emigracji i statków muzealnych w Gdyni;

– uroczystość pośmiertnego udekorowania Wagnera odznaczeniem państwowym;

– uroczystość nadania imienia Wagnera ulicy lub placowi w Gdyni;

– wystawa zbiorów wagnerowskich Muzeum Morskiego w Gdańsku;

– opcjonalne, poprzedzające zlot zgromadzenie jachtów zlotowych na Bornholmie i w porcie Hel lub Jastarnia, aby umożliwić przybycie do Trójmiasta w miarę zwartym szyku;

– spotkanie integracyjne uczestników w Górkach Zachodnich;

– oraz inne wydarzenia…

PODZIEL SIĘ OPINIĄ