< Powrót
31
maja 2021
Tekst:
mat. prasowe
Zdjęcie:
Gwidon Libera, www.ligazeglarska.pl
1 Ligi Żeglarskiej

PLŻ 2021: AZS WAT pierwszym liderem 1 Ligi

Załoga z Warszawskiej Akademii Technicznej wygrała inauguracyjną rundę 1 Ligi Żeglarskiej rozegraną w Sopocie. Po zaciętej walce pokonała młodą załogę UKS Żeglarz Wrocław oraz doświadczoną ekipę Yacht Klubu Polski Szczecin. Startowało 18 zespołów walczących o awans do przyszłorocznych rozgrywek Ekstraklasy Polskiej Ligi Żeglarskiej.

Fot. Gwidon Libera, www.ligazeglarska.pl

W kwalifikacjach do 1 Ligi prym wiodła załoga YKP Szczecin Patryka Zbroi i to ona była wymieniana jako główny faworyt. Tymczasem początek regat to doskonała żegluga dwóch zespołów, które nie pokazały wysokiej formy w kwalifikacjach. 4 wygrane z rzędu dla AZS WAT pod wodzą Wojciecha Myśliwca oraz stabilne miejsca w top 3 dla HRM Racing Tomasza Micewicza i UKS Navigo wracającej do regatowego ścigania Moniki Bronickiej ustawiły czołówkę na początku regat. Jednak z biegiem kolejnych wyścigów, stawka na czele coraz bardziej się mieszała.

Na koniec pierwszego dnia na czele dalej widniał WAT, tuż za nim był YKP Szczecin, a do czołówki dobijały UKS Żeglarz Wrocław Filipa Florka, Garden Space Kuby Bajora z Dominikiem Buksakiem na pokładzie, KS Marina Niesulice Pawła Tarnowskiego i Solvoltage AZS AWFiS Gdańsk Damiana Pietruszewskiego. Lidera od ósmego AWFiS dzieliło zaledwie 8 punktów, a im do podium brakowało zaledwie 3 pkt.

Drugiego dnia stawka znowu zaczęła się tasować, a lidera zaczęła gonić ekipa z Wrocławia, której finalnie zabrakło tylko 1 punktu do wygranej. Szanse miał jeszcze YKP Szczecin, ale słabsze ostatnie wyścigi zagroziły wypadnięciem nawet z pozycji medalowej.

Warto wspomnieć, że aż dziewięć załóg zanotowało zwycięstwo w jednym z 26 rozegranych wyścigów a tylko cztery nie ukończyły żadnego z wyścigów na pozycjach 1 do 3. Znamionuje to bardzo „ciasną” rywalizację, w której pojedyncze błędy decydują niejednokrotnie o utracie nawet paru miejsc w rankingu regat.

Wyniki 1 rundy 1 Ligi Polskiej Ligi Żeglarskiej – miejsce/klub/pk

1. AZS WAT Warszawa (Wojciech Myśliwiec, Rafał Błażejczyk, Marcin Panaś, Adrian Kaczyński) – 36 pkt
4, UKS Żeglarz Wrocław (Filip Florek, Michał Skrzypkiewicz, Karol Wojda, Piotr Szlachcic) – 37 pkt
3. YKP Szczecin (Patryk Zbroja, Maciej Gonerko, Marcin Zubrzycki, Krzysztof Żełudziewicz) – 43 pkt
4. HRM Racing Yacht Club Gdańsk (Tomasz Micewicz) – 44
5. SolVoltage AZS AWFiS Gdańsk (Damian Pietruszewski) – 45
6. UKS Navigo (Monika Bronicka) – 46
7. Garden Space Sailing Club (Jakub Bajor) – 48
8. KS Marina Niesulice (Paweł Tarnowski) – 54
9. Ocean Challenge Yacht Club Ladies Sailing Team (Barbara Mrozowicz) – 59
10. Kościański Klub Żeglarski (Daniel Sokołowski) – 65
11. TFE Grupa Regatowa Powidz (Tomasz Feret) – 67
12. Akademia Żeglarstwa w Środzie Wielkopolskiej (Bartosz Rominiecki) – 77
13. Yacht Club Regatta Business Poland Gliwice (Adam Cychner) – 82
14. Legia Warszawa 2 (Krystian Moszczyński) – 85
15. Etisoft Sailing Team (Grzegorz Krupa) – 90
16. Yacht Club Sopot 2 (Zbigniew Gutkowski) – 90
17. Lasery Zegrze (Michał Kępski) – 102
18. SKŻ Powidz (Tomasz Makowski) – 106

Kolejne regaty Polskiej Ligi Żeglarskiej odbędą się w Gdyni. 3-4 lipca ścigać się będzie Ekstraklasa, a tydzień później 10 i 11 lipca 1 Liga.

Strona Ligi

Organizatorami Polskiej Ligi Żeglarskiej są MT Partners i Towarzystwo Żeglarstwa Regatowego (Polish Match Tour) przy współpracy Polskiego Związku Żeglarskiego, GSC Yachting, Zachodniopomorskiego Okręgowego Związku Żeglarskiego i YKP Szczecin.

Co myślisz o tym artykule?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

PODZIEL SIĘ OPINIĄ