< Powrót
4
października 2021
Tekst:
mat. prasowe
Zdjęcie:
Gwidon Libera
YKP Gdynia
Zwycięzcy regat i klasyfikacji generalnej - Yacht Klub Polski Gdynia.

PLŻ Ekstraklasa: Yacht Klub Polski Gdynia ponownie najlepszy!

Po dramatycznym finałowym dniu Ekstraklasy i zmianie lidera regat po ostatnim wyścigu, YKP Gdynia obronił tytuł klubowego mistrza Polski. Yacht Club Gdańsk prowadzący Ekstraklasę przez niemal cały sezon, oddał wygraną w ostatnim wyścigu popełniając falstart.  Finał odbył się w Białobrzegach nad Zalewem Zegrzyńskim 2-3 października.

Sztorm Grand Prix, czyli ostatnia runda sezonu Polskiej Ligi Żeglarskiej 2021 zapowiadała się ekscytująco. Jednak nikt nie spodziewał się tak dramatycznego przebiegu regat i tak sensacyjnych rozstrzygnięć w ostatnim wyścigu. Przed finałem w tabeli prowadził Yacht Club Gdańsk z dwoma punktami przewagi nad obrońcami tytułu – YKP Gdynia. Na trzecim miejscu z czterema punktami straty do lidera znajdował się Olsztyński Klub Żeglarski, z realnymi szansami na tytuł i przewagą nad resztą stawki, która wydawała się bezpieczna.

Początek rywalizacji pierwszego dnia sprawił, że grono kandydatów do końcowego tryumfu zmniejszyło się do dwóch klubów. Olsztyński Klub Żeglarski pierwsze wyścigi rozpoczął fatalnie i nie dość, że stracił szanse na walkę o zwycięstwo w Lidze, to jeszcze ustawił się w bardzo trudnej pozycji do obrony miejsca na podium.

Z początku nieśmiało atakowała Legia Warszawa prowadzona przez Kubę Pawluka, ale rozkręciła się już w połowie pierwszego dnia. Walka o mistrzostwo Polski przebiegała z początku bez sensacji. Dobre wyniki przywoził YKP Gdynia Rafała Sawickiego, ale Krzysztof Małecki i Yacht Club Gdańsk utrzymywali bezpieczną przewagę, pływając pewnie i wygrywając większość swoich wyścigów.

Pierwszy dzień regat do udanych mogli zaliczyć gospodarze. Sztorm Grupa pływała równo i choć nie wygrała żadnego wyścigu,liczyła się w walce o podium regat. Sensację sprawiały dwa kluby walczące o utrzymanie. Garland Gliwice w składzie wzmocnionym Łukaszem Machowskim trzymał się wysoko w czołówce. Sport Vita w swoim stałym składzie pływała nierówno, ale skutecznie. Dwa wygrane wyścigi pierwszego dnia utrzymywały ich w kontakcie z liderami.

Żaden z klubów znajdujących się w strefie spadkowej nie dał sobie nadziei na utrzymanie w Ekstraklasie. Albatros Wolin, PPJK i Dżygit Białystok walczyły o wysokie pozycje w poszczególnych wyścigach, ale regularnie przywoziły ostatnie miejsca, potwierdzając swój spadek do 1 Ligi już pierwszego dnia. Dobry moment miała załoga Jachtklubu Stoczni Gdańskiej prowadzona przez Maję Remizowicz. Kilka udanych wyścigów przez moment dawało cień szansy na korzystny rezultat, ale końcówka dnia nie pozwoliła im utrzymać pozycji w połowie stawki.

Drugi dzień rozpoczął się od powtórzonego wyścigu nr 16, który wygrał Yacht Club Gdańsk i wyglądało na to że tytuł mistrza Polski jest praktycznie rozstrzygnięty. Jednak stawka rywalizacji i presja wyniku spowodowała, że kolejne wyścigi przyniosły niespodziewane wyniki. Atakujący i nie mający już nic do stracenia YKP Gdynia zaczął wysoko punktować, wykorzystując potknięcia liderów i zmniejszając stratę.

Do walki o czołowe miejsca włączyły się Legia i Garland Gliwice oraz goniące czołówkę SportVita i Sztorm Grupa po wygraniu trzech wyścigów z rzędu. Przed ostatnim, trzydziestym, na czele jednak wciąż w miarę komfortowej sytuacji był Yacht Club Gdańsk z 41 pkt, za nimi Legia i YKP Gdynia z 43, Garland z 47 pkt.  Załodze Krzyśka Małeckiego wystarczyło przepłynąć tuż za YKP Gdynia aby zdobyć złoty medal i tytuł mistrza Polski.

Start należał do OKZ, Pogoni i Gdańska, słabiej wystartował YKP i Sztorm cofając się z falstartu i znów wyglądało na to, że liderzy mają wszystko pod kontrolą. Komisja pokazała flagę X, czyli sygnalizację falstartu i mimo że wspomniane dwie załogi wróciły na start, flaga pozostała podniesiona oznaczając że któraś z załóg jeszcze popełniła falstart. Po dwóch minutach komisja zasygnalizowała, że załogi OKZ i Yacht Club Gdańsk dostają dyskwalifikację za falstart!

Oznaczało to, że OKZ pozbawił się reszty szans na brązowy medal Mistrzostw, a YKP Gdynia musiał dopłynąć na minimum 5 miejscu, aby przeskoczyć w rankingu Gdańsk o dwie pozycje i wygrać cały sezon… YKP na górnym znaku było na szóstym miejscu, jednak doskonała żegluga sprawiła, że awansowali na czwarte, odparli silny atak Legii na ostatnim kursie z wiatrem i dopłynęli do mety, zapewniając sobie wygraną w ostatniej rundzie Ekstraklasy. Gdańsk zakończył regaty na czwartym miejscu i ten wynik dawał tytuł mistrza Polski jego obrońcom, czyli YKP Gdynia.

Niesamowite emocje towarzyszyły wszystkim kibicom i zawodnikom. Po rozegraniu prawie 120 wyścigów w całym sezonie, o medalach zdecydował ostatni wyścig sezonu. Można go obejrzeć na Żeglarskim Kanale Sportowym OCS na YouTube.

Mistrzowie Polski popłynęli w składzie Rafał Sawicki, Piotr Szwoch, Adam Kajzer i Maciek Krusiec.

Wyniki Sztorm Grand Prix, czwartej rundy Polskiej Ekstraklasy Żeglarskiej:
1 Yacht Klub Polski Gdynia 47 pkt
2 Sailing Legia Warszawa 48 pkt
3 Klub Wodny Garland Gliwice 49 pkt
4 Yacht Club Gdańsk 51 pkt
5 Sztorm Grupa Warszawa 56 pkt
6 SPORT VITA Ski&Sail Gliwice 57 pkt

Finalna klasyfikacja generalna sezonu 2021 Polskiej Ekstraklasy Żeglarskiej:
1 Yacht Klub Polski Gdynia 68 pkt
2 Yacht Club Gdańsk 67 pkt
3 Sailing Legia Warszawa 59 pkt
4 Olsztyński Klub Żeglarski 56 pkt
5 SEJK Pogoń Szczecin 51 pkt
6 Sztorm Grupa Warszawa 46 pkt
7 KS Iskra AMW Gdynia 46 pkt
8 AZS Politechnika Gdańska 46 pkt
9 Giżycka Grupa Regatowa 37 pkt
10 KW Garland Gliwice 34 pkt
11 Sport Vita Ski&Sail 31 pkt
12 JK Między Żaglami 28 pkt
13 Yacht Club Sopot 28 pkt
14 Odyssey Sailing Club 26 pkt
15 Stowarzyszenie PPJK 18 pkt
16 PŻKS Dżygit Białystok 16 pkt
17 Jachtklub Stoczni Gdańskiej 13 pkt
18 UKS Albatros Wolin 13 pkt

Organizatorami Polskiej Ligi Żeglarskiej są MT Partners i Towarzystwo Żeglarstwa Regatowego przy współpracy Polskiego Związku Żeglarskiego, Zachodniopomorskiego Okręgowego Związku Żeglarskiego i YKP Szczecin.

PODZIEL SIĘ OPINIĄ