< Powrót
26
sierpnia 2016
Tekst:
Krzysztof Krygier
Zdjęcie:
Baltic Polonez Cup Race 2016
Marcin Lorych - mistrz Polski samotników i jego jacht „Bluefin II”.

Podsumowanie Baltic Polonez Cup Race 2016

I Morskie Żeglarskie Mistrzostwa Polski Żeglarzy Samotników i Załóg Dwuosobowych ORC trwały prawie tydzień, a żeglarze rywalizowali w pięciu wyścigach na trzech różnych dystansach, które pozwoliły na sprawdzenie ich umiejętności nie tylko na dystansie długim, ale również na krótkich i średnich, które szczególnie dla samotników są bardzo trudnym wyzwaniem.

Szczególnie zacięta rywalizacja przebiegała w grupie żeglarzy samotników, w której końcowe różnice punktowe mistrzostw Polski pomiędzy pierwszymi czterema zawodnikami wyniosły po jednym punkcie. Mistrz Polski samotników Marcin Lorych (niezrzeszony, Szczecin) na jachcie „Bluefin II” żeglował konsekwentnie i równo we wszystkich wyścigach krótkich i średnich, co dało mu ostateczną wygraną w cyklu pięciu wyścigów, pomimo że w podwójnie punktowanym wyścigu długim zajął siódme miejsce.

Wielkim pechowcem, ale zarazem szczęściarzem tegorocznej edycji był Władysław Chmielewski (Młodzieżowy Klub Żeglarski Bryza, Goleniów) na jachcie „Buena”. Startując w czwartym wyścigu „Świnoujście Cup” uszkodził płetwę sterową, co zmusiło go do wycofania z wyścigu i otrzymania dużej straty punktowej w cyklu wyścigów MP. Przedłużająca się naprawa wymusiła dzień później start do wyścigu długiego z dwugodzinnym opóźnieniem, finalnie jednak Władysław Chmielewski nadrobił straty i dopłynął na metę wyścigu długiego na świetnej, drugiej pozycji, co dało mu trzecie miejsce w klasyfikacji generalnej Mistrzostw Polski, ze stratą tylko jednego punktu do poprzedzającego go Artura Burdzieja na „Loxie”.

Pechowcem wyścigu długiego był najmłodszy uczestnik Aleksander Wertman (Wertman Team, Szczecin) na jachcie „Froya” – po niespodziewanym szkwale o sile w porywach do 8B na początku wyścigu, stracił główny, przedni żagiel i przez pozostałą część wyścigu długiego żeglował na małym foku.

Z godzinnym opóźnieniem na trasę wyścigu długiego wyruszył również Maciej Muras (Klub Sportowy Górnik Boguszowice), który miał przed startem problemy z elektroniką jachtu i wpadł przy kei do wody w całym rynsztunku regatowym. Po zmianie odzieży wypłynął z godzinną stratą na start, wygrywając w wyścigu długim i zdobywając Puchar Poloneza.

W grupach załóg dwuosobowych we wszystkich wyścigach krótkich i średnich konsekwentnie wygrywała załoga jachtu „Hobart”, Mirosław Zemke i Ryszard Szostak (niezrzeszeni, Gdańsk), trzecie miejsce w wyścigu długim wystarczyło do zajęcia pierwszego miejsca w całym cyklu Mistrzostw Polski, z dużą przewagą punktową nad pozostałymi jachtami.

Klasyfikacja I Morskich Żeglarskich Mistrzostw Polski ORC żeglarzy samotników:
1. Marcin Lorych (niezrzeszony, Szczecin) na jachcie „Bluefin II” – mistrz Polski samotników
2. Artur Burdziej (Apteka Alfa, Szczecin) na jachcie „Loxa” – wicemistrz Polski samotników
3. Władysław Chmielewski (Młodzieżowy Klub Żeglarski Bryza, Goleniów ) na jachcie „Buena” – drugi wicemistrz Polski samotników

Klasyfikacja I Morskich Żeglarskich Mistrzostw Polski ORC załóg dwuosobowych:
1. Mirosław Zemke i Ryszard Szostak (niezrzeszeni, Gdańsk) na jachcie „Hobart” – mistrzowie Polski załóg dwuosobowych
2. Mikołaj Marecki i Krzysztof Łobodziec (CKM Sailing, Szczecin) na jachcie „Aquarela” – wicemistrzowie Polski załóg dwuosobowych
3. Romuald Bohatyrewicz i Ryszard Żełudziewicz (niezrzeszeni) na jachcie „Eilean” –  drudzy wicemistrzowie Polski załóg dwuosobowych

Uroczyste zakończenie regat i wręczenie nagród odbędzie się podczas Targów Żeglarstwa i Sportów Wodnych Boatshow w Łodzi 12 listopada, o godzinie 14.

Wyniki

PODZIEL SIĘ OPINIĄ