< Powrót
13
października 2017
Tekst:
Filip Lipski
Zdjęcie:
Bartosz Cirocki / SportNaKaszubach.pl

Podsumowanie Żeglarskiego Pucharu Kaszub

Od czerwca do września żeglarze ścigali się w cyklu dwudniowych regat, w które angażują się kaszubskie gminy i kluby żeglarskie. W trzeciej edycji Żeglarskiego Pucharu Kaszub uczestniczyły gminy Kartuzy, Chmielno, Kosakowo, Sierakowice, Somonino i Stężyca.

Ponad trzy lata temu dzięki inicjatywie prezesa Uczniowskiego Klubu Żeglarskiego Lamelka Kartuzy, Mirosława Plichty, powstała idea organizacji cyklu regat pod nazwą Żeglarski Puchar Kaszub (ŻPK).

Pierwszy rok zmagań obejmował cztery imprezy i zgromadził na starcie 146 zawodników. W ubiegłym roku również w czterech imprezach udział wzięło 236 żeglarzy (162 w klasach młodzieżowych). Miniony sezon to już sześć imprez i 261 startujących, w tym 189 młodych żeglarzy.

Regulamin Żeglarskiego Pucharu Kaszub zakłada współzawodnictwo dzieci w klasie Optimist, z podziałem na grupy zaawansowania. Grupa „0” to początkujący, którzy ścigają się na odrębnej, łatwej do pokonania trasie regatowej. Grupa Optimist UKS to bardziej doświadczeni młodzi żeglarze, aspirujący do startów w grupie B oraz z grupy B. Dla młodzieży przeznaczone są klasy dwuosobowe Cadet i Vaurien. Ponadto do klasyfikacji ŻPK zalicza się także dwie klasy dla dorosłych – Omega Standard i Open.

Organizatorzy poszczególnych imprez  mogą włączyć do programu także inne klasy regatowe, które jednak nie są uwzględniane w generalnej klasyfikacji.

Do tegorocznej końcowej klasyfikacji liczyły się wyniki czterech najlepszych startów w całym cyklu. W tym roku wprowadzono także klasyfikację klubów w kategoriach młodzieżowych. Każdy z uczestników w każdym starcie zdobywał 1 punkt dla swojego klubu.

III ŻPK objął honorowym patronatem marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk. Wsparcia finansowego udzieliła, ze środków Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego, Pomorska Federacja Sportu. Koordynatorem cyklu był Pomorski Związek Żeglarski.

Pierwszą tegoroczną imprezą były regaty w Mechelinkach, w dniach 10-11 czerwca. Organizatorzy – Stowarzyszenie Port Mechelinki wspierane przez Urząd Gminy Kosakowo – zadebiutowali zarówno w Żeglarskim Pucharze Kaszub, jak i w Pucharze Polski kl. Optimist. Rozegrano osiem wyścigów w klasach: Omega, Laser oraz Open i sześć w klasie Optimist – grupa B, UKS. Pierwsze regatowe kroki stawiali też najmłodsi w grupie 0, rozgrywając przez dwa dni dziesięć wyścigów. Organizator włączył do programu regat klasę Korsarz, dla której były to również zawody zaliczane do Pucharu Polski.  Na starcie stanęła niespełna setka zawodników.

Otwarte Żeglarskie Mistrzostwa Powiatu Kartuskiego – Regaty o Puchar Starosty Kartuskiego odbyły się w dniach 8-9 lipca. Akwenem zawodów było Jezioro Gowidlińskie, a ich organizatorem UKS Wiking z Kamienicy Królewskiej, który wrócił do ŻPK po rocznej przerwie. Wsparcia udzieliło Starostwo Powiatowe w Kartuzach oraz gmina Sierakowice. Ścigały się 44 jachty z sześciu klubów: UKS Wiking, UKŻ Lamelka, UKS Wodnicy Garczyn, UKS Tolkmicko, ŻUKS Stężyca, Kartuski Klub Sportowy.

W dniach 22-23 lipca na jeziorze Kłodno odbyły się regaty o Puchar Jezior Chmieleńskich. Zawody wchodzące w skład Żeglarskiego Pucharu Kaszub zgromadziły 42 żeglarzy klas Optimist, Cadet, Laser 4,7 i Omega. Pogoda dopisała, dzięki czemu udało się rozegrać sześć zaplanowanych wyścigów. Organizatorami wydarzenia byli Gminny Ośrodek Kultury Sportu i Rekreacji w Chmielnie oraz Klub Sportowy Damroka.

W weekend 5-6 sierpnia przyszedł czas na kolejne regaty cyklu – XIX Puchar Jeziora Ostrzyckiego – Memoriał Witosława Labudy. W zawodach wystartowało 41 jachtów, w tym 27 Optimistów z grup 0 i UKS, a także klasa Cadet, Vaurien, Omegi oraz jachty klasyfikowane w grupie Open. Regaty odbyły się w silnowiatrowych warunkach. Nie obyło się bez wywrotek, ale dzielni młodzi i starsi żeglarze dali sobie radę. Organizatorem był Gminny Ośrodek Sportu w Somoninie wspierany przez UKŻ Lamelka Kartuzy.

19 i 20 sierpnia w Stężycy rozegrane zostały Regaty o Puchar Jeziora Raduńskiego Górnego. Zawody były przedostatnią odsłoną tegorocznego Żeglarskiego Pucharu Kaszub, a na wodzie zmierzyli się żeglarze w klasach Optimist 0, Optimist UKS, Omega i Open. Pogoda dopisała. Pierwszego dnia wiało bardzo dobrze i udało się rozegrać po pięć wyścigów w każdej klasie. Następnego wiało nieco słabiej, ale przeprowadzono po trzy wyścigi. Organizatorem był Żeglarski Uczniowski Klub Sportowy Stężyca, wspierany przez gminę Stężyca.

Finałowe regaty – XI Mistrzostwa Kartuz – jak co roku odbyły się w Centrum Sportów Wodnych w Złotej Górze, gromadząc na starcie rekordową liczbę jachtów i zawodników. Wystartowało 88 optimiściarzy w grupach 0, UKS i B. Klasy Cadet i Vaurien to razem 15 jachtów z 30 zawodniczkami i zawodnikami. Ponadto w klasie Omega wystartowało 9 jachtów z 27 żeglarzami, a w klasie Open 6 łodzi i 10 zawodników.

Czas na podsumowanie cyklu. Klasyfikację generalną III żeglarskiego Pucharu Kaszub w kategorii klubów wygrał UKŻ Lamelka Kartuzy przed Stowarzyszeniem Port Mechelinki i UKS Wodniacy Garczyn.

W Optimiście gr. 0 najlepszy był Olivier Grabow z UKS Wodniacy Garczyn, a pierwsza z dziewcząt Agata Marcinkowska z tego samego klubu. W grupie Optimist UKS wygrała Klaudia Jaworska z UKS Tolkmicko, a najlepszy wśród chłopców był Tymoteusz Kniter z UKS Wiking Kamienica Królewska. W klasie Cadet zwyciężyły Olga Szarmach i Zofia Schutz z UKS Wodniacy Garczyn, a spośród chłopców najlepsi byli Bartłomiej Szlija z Oskarem Plichtą z UKŻ Lamelka Kartuzy.

Klasa Vaurien to zawodnicy z UKS Kamienica Królewska. Zwycięzcą okazał się Dariusz Damps startujący razem z Patrycją Kaszubą. Triumfatorem w  trzyosobowej klasie Omega byli Wojciech Wysocki, Jakub Manista, Dominik Routher z ŻUKS Stężyca, a w klasie Open Sławomir Dunst z Rafałem Rasilewskim z Kartuskiego Klubu Sportowego.

Finał III Żeglarskiego Pucharu Kaszub odbędzie się 2 grudnia o godzinie 11.30 w Przywidzu, podczas Święta Żeglarstwa organizowanego przez Pomorski Związek Żeglarski.

Klasyfikacja generalna

PODZIEL SIĘ OPINIĄ