< Powrót
2
lipca 2019
Tekst:
Ewa Górska
Zdjęcie:
Andrzej Szklarski
Bałtyku Południowego

Podwójne emocje w Pucharze Bałtyku Południowego

W tym tygodniu odbędą się dwie imprezy zaliczane do punktacji Pucharu Bałtyku Południowego. Na Zatoce Gdańskiej żeglarze będą rywalizować w Międzynarodowych Regatach o Puchar Rektorów, a na Zatoce Pomorskiej w I Regatach Gryfa o Puchar Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego. 

Aktualizacja (03.07.2019 r.)
Jak informuje w komunikacie specjalnym Andrzej Szklarski, polski koordynator regat o Puchar Rektorów, zostały one przełożone na inny termin:

W związku z bardzo niesprzyjającymi warunkami pogodowymi główny organizator tegorocznych regat, którym jest Kaliningradzki Państwowy Uniwersytet Techniczny, podjął decyzję o zmianie terminu rozegrania Międzynarodowych Regat o Puchar Rektorów! Regaty zostaną rozegrane w terminie 22 do 24 sierpnia. Za zamieszanie organizatorzy bardzo przepraszają, ale taką decyzję podjęto z myślą o uniknięciu niepotrzebnego ryzykowaniu zdrowiem załóg i uszkodzeniami jachtów.

Oczywiście już teraz zapraszam do udziału w sierpniowych regatach. A ponieważ od 1 lipca na teren Obwodu Kaliningradzkiego można wpłynąć i wjechać na podstawie wizy elektronicznej, którą można uzyskać bezpłatnie, bez zaproszenia i nie wychodząc z domu, mam nadzieję, że dzięki tym ułatwieniom zdecydujecie się na udział w regatach.
Pozdrawiam serdecznie!
Andrzej Szklarski

Międzynarodowe regaty o Puchar Rektorów Uniwersytetu Morskiego w Gdyni i Kaliningradzkiego Państwowego Uniwersytetu Technicznego odbędą się w dniach 4-7 lipca na trasie  Hel-Bałtijsk. Regaty składają się z trzech etapów: Pucharu Daru Młodzieży, Pucharu Kruzenszterna i Pucharu Siedova. W zawodach mogą uczestniczyć jachty sportowe i turystyczne, które zostaną podzielone na trzy grupy klasy KWR: grupa I jachty o długości do 9 m, grupa II jachty o długości od 9 do 10 m i grupa III – jachty o długości powyżej 10 m. Jachty nie posiadające współczynnika KWR mogą brać udział w regatach, w tym wypadku Komisja Sędziowska przydzieli im tymczasowy współczynnik KWR wyższy od najwyższego w grupie, jednak jachty te nie będą klasyfikowane w Pucharze Bałtyku Południowego.

Organizatorami regat są Uniwersytet Morski w Gdyni, Kaliningradzki Państwowy Uniwersytet Techniczny – Bałtycka Akademia Rybołówstwa Morskiego w Kaliningradzie oraz Yacht Club Ost-West z Kaliningradu. Partnerzy regat to: Konsulat Generalny Rzeczpospolitej Polski w Kaliningradzie, Konsulat Generalny Federacji Rosji w Gdańsku, Urząd Miasta Hel, Urząd Miasta Bałtijsk, Pomorski Związek Żeglarski, Kaliningradzka Obwodowa Federacja Żeglarska oraz Centrum Kształcenia Praktyka Morska m. Moskwa” – oficjalny partner STS Kruzensztern i STS Siedov.

Program regat
4 lipca, czwartek
do godziny 20 – przybycie jachtów do Helu
godz. 15 do 20 – komisja mandatowa, zapisy uczestników regat
godz. 20.15 – zebranie kapitanów i ich przedstawicieli
godz. 20.30 – wieczór integracyjne żeglarzy

5 lipca, piątek
godz. 8 – start do pierwszego etapu na trasie Hel – Bałtijsk
godz. 13 – otwarcie linii mety na redzie portu Bałtijsk
godz. 12 – 18 – zapisy do drugiego i trzeciego etapu regat

6 lipca, sobota
godz. 9 – zebranie kapitanów i ich przedstawicieli
godz. 10 – start do drugiego etapu regat, a po finiszu ostatniego jachtu, start do trzeciego etapu (akwen obu wyścigów – reda portu Bałtijsk)
godz. 18 – uroczyste zamknięcie regat, wręczenie nagród
godz. 18.30 – wieczór integracyjny żeglarzy

7 lipca, niedziela
dzień rezerwowy i powrót jachtów do portów macierzystych

Ośrodek Żeglarski Akademii Morskiej w Gdyni

I Regaty Gryfa o Puchar Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego organizuje Młodzieżowy Klub Żeglarski BRYZA pod patronatem honorowym Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego. Zawody odbędą się w dniach 4-7 lipca. W regatach wezmą udział jachty ze świadectwami ORC, KWR oraz jachty turystyczne. Jachty ORC International oraz ORC Club będą się ścigać w jednej grupie. Jachty ze świadectwem KWR zostaną podzielone na dwie grupy wg przelicznika KWR, a jachty turystyczne na dwie grupy według długości.

Program regat
4 lipca, czwartek
zgłoszenia osobiste do regat, pomiary, weryfikacja świadectw pomiarowych (Świnoujście)

5 lipca, piątek
odprawa załóg (Świnoujście)
godz. 12 – start do wyścigu (ok. 25Nm) na trasie Świnoujście – Dziwnów
godz. 18 – spotkanie integracyjne przy grillu (Dziwnów)

6 lipca, sobota
godz. 10 – start do wyścigu na trasie Dziwnów-Świnoujście (ok. 37 Mm)
7 lipca niedziela –  wyścigi Up/Down na Zatoce Pomorskiej
godz. 10 – start do 1 wyścigu (Świnoujście)
godz. 15 – zakończenie regat, rozdanie nagród (Port Jachtowy Świnoujście)

Bryza Goleniów

PODZIEL SIĘ OPINIĄ